s

wtorek, 30 kwietnia 2013

Co trzeba zrobić, by móc wystawiać kota na wystawie kotów?


Przede wszystkim sprawić sobie kota. I wcale nie musi być to rasowy kot  rodowodem. Może być zwykły dachowiec, byle ładny i zadbany. Prócz tego musimy załatwić jeszcze kilka prostych formalności.

Zarejestrować siebie i kota w którymś z klubów miłośników i hodowców kotów.


W Polsce mamy do wyboru kilka różnych stowarzyszeń hodowców kotów. Największym jak do tej pory jest Felis Polonia – klub zrzeszony w międzynarodowej organizacji felinologicznej o nazwie Fife.

Oczywiście za rejestrację futrzaka klub pobiera opłaty. Trzeba również płacić składki członkowskie. Nie są to jednak kwoty specjalnie wysokie.

Zgłosić kota na Wystawę Kotów Rasowych


Informację o tym, gdzie i kiedy odbywają się wystawy kotów bez trudu uzyskamy bezpośrednio w klubie lub znajdziemy na klubowych stronach internetowych.

Kiedyś aby zgłosić kota na którąś z nich trzeba było pobrać z klubu specjalny druczek, który po wypełnieniu wysyłało się pocztą. Teraz wszystkie formalności można załatwić przez internet – przynajmniej jeśli chodzi o nasz kraj.

Zazwyczaj kota należy zgłosić nie później niż dwa tygodnie przed wystawą.

Oczywiście za udział w wystawie kotów trzeba zapłacić. Cennik wraz z warunkami zgłoszenia kluby publikują na swoich stronach internetowych. Można zrobić przelew lub zapłacić po przyjeździe na wystawie. W tym drugim jednak przypadku, organizatorzy pobierają zwykle dodatkowe opłaty – chodzi o to, by zachęcić wystawców do wcześniejszego uiszczania opłat.

Zaszczepić kota


Wszystkie koty, które pojawiają się na wystawie muszą być zaszczepione przeciw katarowi kociemu i panleukopienii.

Oczywiście obowiązkowe są również szczepienia przeciw wściekliźnie.

Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami na dzień dzisiejszy, wszystkie szczepienie muszą być wykonane nie wcześniej niż 2 lata i nie później niż 15 dni przed wystawą kotów.

Jedynymi ważnymi dokumentami potwierdzającymi fakt wykonania szczepień jest książeczka zdrowia lub paszport. Wpisu dokonuje lekarz weterynarii i potwierdza go swoją pieczątką.

Zaczipować kota


Od kilku lat organizatorzy wystaw kotów rasowych wymagają, by prezentowane na ich pokazach koty były zaczipowane.

Czip to niewielkie urządzenie elektroniczne, na którym zakodowany jest numer ewidencyjny. Numer ten musi zostać również wpisany do książeczki zdrowia kota lub jego paszportu.

Urządzenie zostaje wszczepione pod skórę na karku futrzaka, a zabiegu tego dokonuje lekarz weterynarii.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatna notka, aż ja nawet nie wiedziałam, że zwykłe dachowcw mogą być na takim pokazie💫

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia