s

piątek, 12 kwietnia 2013

Czy kot jest fałszywy?

Czy kot jest fałszywy?

Nie mam złudzeń – nadal żyją na świecie i w naszym kraju ludzie, którzy uważają, że koty są fałszywe. Mam jednak nadzieję, że liczba tych osób stale się zmniejsza. Bo koty nie są fałszywe! Fałszywy może być człowiek, ale nie zwierzę.

Zastanówcie się nad tym, kogo możemy określić mianem fałszywego. Moim skromnym zdaniem to osoba, która świadomie udaje na przykład twojego przyjaciela, ale za twoimi plecami robi ci, jak to się mówi, koło tej części ciała, gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę. I doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że postępuje źle.

Czy jakiekolwiek zwierzę może się tak zachowywać, pytam się? Nie sądzę. Po pierwsze najpierw musiałoby znać pojęcia dobra i zła, co z kolei wiąże się z pojęciem moralności. Zasady moralne w naszym rozumieniu nie dostępne są zwierzętom. Nie kierują się nimi w swoim życiu, choć czasami może tak to wyglądać. Nie mogą zatem ich łamać, prawda? Nie możemy oceniać zachowania kota z naszej perspektywy.

Żaden kot nie będzie się do ciebie przymilał, by następnie, całkowicie świadomy swego niemoralnego postępowania, działać na twoją szkodę. Nawet jeśli twój futrzak kiedykolwiek cię udrapał, gdy trzymałeś go na ręku, nie zrobił tego, bo jest fałszywy. Może postępowałeś z nim zbyt obcesowo i nieświadomie zadałeś mu ból? Może nie chciał już siedzieć na twoich kolanach, a ty ignorowałeś lub nie dostrzegałeś wysyłanych przez niego sygnałów, którymi dawał ci o tym znać, więc w końcu musiał sięgnąć po bardziej drastyczne środki, by się uwolnić od ciebie?

Zdjęcie: Fotolia.com

5 komentarzy:

 1. już nie będę się wgłębiać w kocią moralność i tak dalej. faktycznie ważne jest aby oddzielać zwierzęta od ludzi i nie przypisywać futrzakom ludzkich określeń. wydaje mi się, że większość "wrednych" i "fałszywych" kotów bierze się z powodu jakiegoś błędu w zachowaniu właściciela. przykład: znajoma skarżyła mi się, że kot jej nie lubi bo sika do jej torebki i do butów. zaproponowałam, żeby ustawić kuwetę w innym miejscu - później okazało się, że kocia kuweta stała w pomieszczeniu niedostępnym dla kota - za zamkniętymi drzwiami. nic więc dziwnego, że kociak wypróżniał się gdzie indziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie, koty fałszywe mogą być tylko i wyłącznie z nie wiadomo jakiego powodu przez właścicieli mszczących się nad nimi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm... ma pan szczególną rację, tylko człowiek może być fałszywy, bo zwierzęta nawet nie wiedzą o co chodzi, może fakt, rozumieją człowieka jak się do nich mówi pare słów kilka razy dziennie, ale bez przesady😒

  OdpowiedzUsuń
 4. koty nie sa falszywe! koty to indywidualisci chodzace wlasnymi sciezkami! Nie dadza se w kasze dmuchac maja zasady ! wykorzystuja jak moga heheh ... mozna z nimi gadac ... sa przyjacielskie i kochane ... ludzie mowia ze falszywe bo nie znaja nie obserwuja .. zgadzam sie sygnaly wysylaja a jak ktos na nie reaguje to dziab ... kochane sa a i prezenty przynosza niechciane dziela sie z nami -

  OdpowiedzUsuń
 5. koty nie sa falszywe! koty to indywidualisci chodzace wlasnymi sciezkami! Nie dadza se w kasze dmuchac maja zasady ! wykorzystuja jak moga heheh ... mozna z nimi gadac ... sa przyjacielskie i kochane ... ludzie mowia ze falszywe bo nie znaja nie obserwuja .. zgadzam sie sygnaly wysylaja a jak ktos na nie reaguje to dziab ... kochane sa a i prezenty przynosza niechciane dziela sie z nami -

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia