s

wtorek, 23 kwietnia 2013

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Istnieje kilka przyczyn, z powodu których kot nie chce sikać do kuwety. Zazwyczaj to problem behawioralny, ale może również mieć również podłoże zdrowotne.

Znaczenie terenu przez kocury


Kocury mają w zwyczaju znaczyć swój rewir moczem. Obsikują wówczas strategiczne punkty w mieszkaniu. Niestety ich mocz ma wyjątkowo intensywny zapach, który trudno jest wytrzymać. Kastracja kocura zwykle rozwiązuje ten problem, a przynajmniej niweluje intensywną woń moczu.

Wabienie samców przez kotki podczas rui


Kotka, która jest w rui stara się przywabić potencjalnych partnerów. Robi to pozostawiając ślady moczu na różnych przedmiotach w swoim otoczeniu. I w tym przypadku rozwiązaniem jest kastracja.

Nieodpowiedni żwirek dla kota


Zdarza się, że futrzakowi nie odpowiada żwirek dla kota, który sypiemy do kuwety. Może drażnią go w łapy zbyt duże granulki, albo przeszkadza mu jego zapach? Musimy wymienić żwirek na inny.

Kuweta dla kota stoi w nieodpowiednim miejscu


W tak intymnej sytuacji, jak załatwianie potrzeb fizjologicznych, kot lubi mieć spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli kuweta dla kota stoi w miejscu, które mu tego nie zapewnia, może jej unikać.

Kot ma złe skojarzenia związane z kuwetą


Gdy podczas korzystania z kuwety, kota nagle coś bardzo przestraszy, może przestać z niej korzystać. Oczywiście musi być to silne przeżycie, by negatywne skojarzenia się utrwaliły. Niestety, rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Trzeba bowiem, zmienić negatywne uwarunkowanie.

Rywalizacja między kotami


Jeśli w domu jest kilka kotów, najsłabszy z nich może być tak zdominowany, a nawet zastraszony przez inne, że boi się załatwiać we wspólnej kuwecie. W takiej sytuacji można spróbować dostawić kilka dodatkowych kuwet. Niestety, nie zawsze to działa. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest znalezienie dla prześladowanego osobnika nowego domu.

Stres u kota


W wielu sytuacjach stresowych kot zaczyna sikać gdzie popadnie. Szczególnie, przy długotrwałym stresie. Wspomniana wyżej rywalizacja również jest sytuacją stresogenną, ale jego przyczyny mogą być bardzo różne: remont mieszkania, kłótnie między członkami rodziny, pojawienie się obcego kota w bloku, itd. Gdy zlikwidujemy przyczyny stresu, problem powinien zniknąć.

Choroby dróg moczowo-płciowych u kota


One również mogą być przyczyną tego, że kot sika poza kuwetą. Jedynym rozwiązaniem jest podjęcie leczenia.

Kocia starość


No cóż, u starszych kotów może pojawić się problem nietrzymania moczu. Na to już nic nie możemy poradzić.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

4 komentarze:

 1. Zdarza mi się, że moja młodsza kotka załątwia swoje potrzeby poza kuwetą. Nie zdarza się to często, ale zawsze jest to związane z tym, że w kuwecie jest brudno (kiedy np. jestem cały dzień poza domem i nie mogę posprzątać).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Nie napisałem o tym, ale to również może być przyczyną tego, że kot robi siusiu poza kuwetą. Miałem kiedyś kota, który właśnie taki był czyścioszek. Trzeba było mu sprzątać kuwetę bardzo regularnie – do brudnej nie wchodził.

   Usuń
 2. Mój kot nie ma tutaj wyżej wymienionych i w komentarzach problemów, po prostu cieszt się dobrym zdrowiem i to jest najważniejsze😷

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo madry artykol. Napisalam tez troche na ten temat: http://kotowilk.blogspot.co.uk/2016/07/co-zrobic-gdy-kot-nie-sika-do-kuwety-i.html?m=1
  Moze komus pomoze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia