s

piątek, 19 kwietnia 2013

Dlaczego kot drapie meble?

Dlaczego kot drapie meble?

Koty wręcz uwielbiają drapać meble. Ze szczególnym upodobaniem pastwią się nad obiciem kanap i foteli. Dlaczego to robią? Zwykliśmy mówić, że ostrzą w ten sposób pazury. Owszem, o to też chodzi, ale nie tylko.

Drapiąc meble koty znaczą teren.


Mają bowiem na spodzie łapek, między poduszkami, specjalne gruczoły zapachowe. Podczas drapania jakiegoś przedmiotu, rozprowadzają na nim ich wydzielinę.

Zauważcie, że nasze koty drapią zwykle pionowe powierzchnie, oparcia foteli, brzegi kanapy. Taki podrapany przedmiot pełni bowiem funkcję słupka granicznego, więc pozostawiony ślad zapachowy musi być łatwo łatwo dostępny dla innych kotów.

Zapach jest dla kotów najważniejszy, ale w przypadku drapania zostaje wzmocniony również sygnałem wizualnym – śladami pazurów.

A co z ostrzeniem pazurów przez koty?


Owszem, drapanie służy również temu celowi. Odbywa się ono jednak nieco inaczej, jak zapewne większości z nas się wydaje.

Koci pazur ma budowę warstwową. Z zewnątrz otoczone jest keratynową pochewką. Z czasem zużywa się ona i musi zostać wymieniona na nową.

Podczas drapania kot zdziera zużytą pochewkę pazura, pod którą znajduje się nowa.Zdjęcie: Fotolia.com

5 komentarzy:

 1. Uprzejmie donoszę,że u nas wszystkie wyściełane krzesełka i fotele są w takim, stanie,że nie ma już gdzie zostawiać wizytówek,a pańciowie zwlekają z zakupem nowych,a na drapak to my fiu fiu
  kot Anonim(żeby pańciom wstydu oszczędzić)

  OdpowiedzUsuń
 2. polecam tkaninie SAW - odporna na koty

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dałem kotu pieniek brzozowy z chropowatymi fragmentami to teraz i o pieniek i o meble ostrzy (wcześniej byly tylko meble) jak go zniechęcić do mebli?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy mój kot trafił do domu na początku drapał taki falowy drapak, ale i oparcie kanapy, potem kupiłam mu drapak dla większych kotów, bo do tamtegk tego już się nie mieścił, owszem, drapał też ten, ale i oparcie kanapy i dzięki panu zrumiałam dla czego😰

  OdpowiedzUsuń
 5. Pryskać kota wodą, kiedy drapie nie tam, gdzie nie może. Takim spryskiwaczem do kwiatków. Tak samo, jak wchodzi na stół lub blat kuchenny.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia