s

piątek, 19 kwietnia 2013

Czy kot jest samotnikiem?

Czy kot jest samotnikiem?

Sporo już na ten temat pisałem, między innymi na stronie kakadu, ale napiszę jeszcze raz. Zwykliśmy uważać kota za typowego samotnika, który chadza własnymi drogami. Ale czy mamy rację? I tak i nie. Nie możemy udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Kot nie poluje w stadzie.


Tak, jak robią to psy. W tej dziedzinie życia koty nie potrzebują towarzystwa i wyruszają na łowy pojedynczo, co jest typową cechą zwierząt prowadzących samotny tryb życia. Czy oznacza to, że są samotnikami? Niekoniecznie, ponieważ...

Koty lubią towarzystwo.


I to nawet bardzo, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Najlepszym dowody na to, że koty są towarzyskie znajdziemy w domach hodowców, gdzie pod jednym dachem żyje wiele futrzaków. Zwierzaki często jedzą ze wspólnej miski, sypiają ze sobą i okazują sobie wyraźną sympatię.

Ale nawet wśród zdziczałych osobników tego gatunku obserwujemy przejawy życia społecznego. Kotki zamieszkujące ten sam rewir wychowują wspólnie kocięta, a i niektóre samce nie stronią od odpowiedzialności rodzicielskiej i mniej lub bardziej uczestniczą w opiece nad swoim potomstwem.

Terytorium łowieckie jest wspólną własnością wielu kotów. Dzielą się nim, choć oczywiście dominujące osobniki mają zawsze pierwszeństwo. Możemy również zaobserwować coś, co moglibyśmy nazwać kocimy wiecami. W jednym miejscu o jednej porze zbiera się kilka kotów, które siedzą na przeciw siebie lub wymieniają pozdrowienia.

A więc kot jest zwierzęciem towarzyskim?


Wszystko wskazuje na to, że tak. Ale nie tak jak ma to miejsce w przypadku psów. One bez innych członków sfory (którą tworzymy również my) nie potrafiłyby żyć. Jak to napisał Desmond Morris w książce Dlaczego kot mruczy? „samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy, samotny kot ma po prostu święty spokój.

Ponadto w kociej grupie nie ma przywódcy, tak jak u psów. Choć oczywiście istnieje hierarchia, która jest jednak o wiele bardziej skomplikowana niż u psów.

Generalnie możemy uznać, że kot domowy znajduje się gdzieś w połowie drogi między typowym samotnikiem a typowym zwierzęciem społecznym.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Zgadzam się, nawet gdy mój kotek nadal ma instynkt łowiecki, zaprzyjaźnił się z moimi rybkami (2Urau 4Bocje Wspaniałe i 1Glonojad) i towarzyszy mi przy ich dokarmianiu, ale nigdy nic nie wiadomo tak na wszelki wypadek😌

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia