s

piątek, 19 kwietnia 2013

Wyprawka dla kociaka

Wyprawka dla kociaka

Na przybycie nowego domownika trzeba się dobrze przygotować. I warto zrobić to zanim kociak trafi pod nasz dach. Musimy udać się zatem do sklepu zoologicznego i kupić kilka rzeczy dla kociaka. Z czego powinna się składać wyprawka dla kociaka?

Karma dla kociąt


Najważniejszą rzeczą, którą potrzebujemy jest oczywiście dobrej jakości karma dla kociąt. Na rynku zoologicznym znajdziemy ich wiele, różnych marek - Royal Canin, Brit, Pro Plan, Snabelle, itd.

Zanim jednak udamy się do sklepu zoologicznego, zorientujmy się, czym kociak był do tej pory karmiony. To ważne, ponieważ nagła zmiana diety może mieć przykre konsekwencje. Nie mówić już o tym, że zwierzak może odmówić jedzenia czegoś, do czego nie przywykł.

W przypadku kociąt ze schroniska lub znalezionych na ulicy tego problemu zwykle nie mamy. Jak sądzę, przyzwyczajone są one do jedzenia wszystkiego. Nikt raczej nie karmił ich frykasami, a i głód też zapewne poznały.

Miski dla kotów


Najlepiej kupić od razu trzy sztuki. Dlaczego? Otóż jedna będzie służyła do serwowania wody. W drugiej podawać będziemy karmę suchą. W trzeciej zaś – mokrą.

W sklepach zoologicznych dostępne są komplety w postaci dwóch połączonych misek dla kotów. Osobiście nie jestem ich zwolennikiem. A to dlatego, że są bardzo niewygodne w użyciu.

Kuweta dla kotów


Kociak musi przecież gdzieś załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Kocięta z dobrej hodowli przyzwyczajone są już do korzystania z kuwety i zwykle jej rodzaj nie ma znaczenia. Na wszelki wypadek lepiej wypytać się hodowcy, jakie upodobania ma nasz przyszły domownik.

Co innego kocięta znalezione na ulicy, a nawet te wzięte ze schroniska. Te trzeba nauczyć korzystać z kuwety dla kotów. Dlatego na początek lepiej kupić niezbyt wysoką kuwetę otwartą, czyli taką bez dachu.

Żwirek dla kotów


Podobnie jest ze żwirkiem dla kotów, który będziemy sypać do kuwety.

Gdy kupujemy kociaka rasowego, zapytajmy się o jego preferencję co do rodzaju żwirku dla kotów. I na początek kupmy ten, do którego jest przyzwyczajony.

W przypadku kociąt nie przyzwyczajonych do załatwiania się w kuwecie, najlepiej kupić bardzo drobny żwirek bentonitowy. Taki bowiem najbardziej przypomina piasek i nie drażni kocich łapek

Łopatka do wybierania nieczystości z kuwety dla kotów


Lepsze są łopatki z krawędziami, by podczas sprzątania w kuwecie, nieczystości nie wypadały. Wielkość otworków w łopatce powinna być dostosowana do wielkości granulek żwirku dla kota. Czysty żwirek powinien przez łopatkę przelatywać, a nieczystości zostawać.

Transporter dla kotów


Może nie będziemy zabierać kociaka na wakacje, ale nie unikniemy np. wizyt w gabinecie weterynaryjnym. W czymś go tam będziemy musieli zanieść, dlatego transporter dla kota jest po prostu niezbędny.

Moim zdaniem najlepsze są transportery dla kotów, które wykonane są z tworzywa. Są bowiem trwałe, a co najważniejsze sztywne, więc kociak jest w nich bardziej bezpieczny i  jest mu wygodnie.

Lepsze są transportery z dachem jednolitym, a nie z dachem w postaci kratki – w razie niespodziewanego deszczu woda kotu nie leci na głowę.

Szelki i smycz dla kociaka


Szelki i smycz dla kociaka są niezbędne, gdy planujemy z naszym zwierzakiem podróżować. Ale mogą się przydać również podczas wizyt u lekarza weterynarii.

Legowisko dla kotów


Dobrze jest, gdy kociak ma własne miejsce do spania, choć zdarza się, że nie chce spać w kupionym mu legowisku.

Proponowałbym kupić legowisko dla kota w postaci budki. Gdy ustawimy ją w ustronnym miejscu, będzie swoistym azylem, w którym kociak będzie mógł chować się przed światem.

Można zresztą kupić więcej legowisk. Miękki materacyk może leżeć dodatkowo na oknie, by kociak mógł się wygodnie wygrzewać w słońcu, lub na szafie, by leżąc mógł nas z góry obserwować.

Drapak dla kotów


Nie chcemy przecież, by kot drapał nasze meble, a będzie to robić, jeśli nie będzie miał innej alternatywy.

W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzajów drapaków dla kotów. Niestety, nie wszystkie są jednakowo dobre. Pamiętajmy, by drapak dla kota był stabilny i miał odpowiednia wielkość.

Akcesoria do pielęgnacji kota


Do pielęgnacji futra kota potrzebna będzie nam szczotka lub grzebień, szampon lub płyn i puder do czyszczenia na sucho. Dobieramy je oczywiście do rodzaju włosa kociaka.

Oprócz tego powinniśmy również kupić obcinacz do pazurków dla kotów.Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

4 komentarze:

 1. Szczególnie te obcinaczki będą bardzo przydatne:):):zwłaszcza jak nasze małe kotki rozbrykają się w zabawie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie jak kot ma drapak

  OdpowiedzUsuń
 3. Uff... a już myślałam, że czegoś brakuję, a jednak nie😂

  OdpowiedzUsuń
 4. My przygarnęliśmy (dosłownie z drzewa) dwa małe, dzikie kociaki. Oto co im kupiliśmy na starcie:
  http://mlodzinadorobku.pl/co-kupic-dla-kota/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia