s

poniedziałek, 6 maja 2013

Kastracja czy sterylizacja kotów?

Kastracja czy sterylizacja kotów?

Kastracja kotów czy sterylizacja kotów? Często mylimy te dwa pojęcia, używamy je zamiennie, bądź uważamy, iż kastracja dotyczy kocurów a sterylizacja kotek. I albo nie mamy racji w ogóle, albo tylko częściowo ją mamy. Być może nomenklatura nie ma znaczenia, ale uważam, że warto takie rzeczy wiedzieć.

Jaka jest różnica między kastracją a sterylizacją kotów?


Otóż dokładnie taka, jak różnica między maine coonem a kotem: każdy maine coon jest kotem, ale nie każdy kot jest maine coonem. Innymi słowy każda kastracja jest sterylizacją, ale nie każda sterylizacja jest kastracją?

Cóż zatem kryje się pod hasłem sterylizacja kotów?


Sterylizacja kotów to nic innego jak pozbawienie ich zdolności rozrodczych, co można osiągnąć różnymi sposobami: np. podając im tabletki hormonalne, przecinając nasieniowody lub kastrując.

Nie ma przy tym znaczenia, czy obiektem naszych zabiegów jest kocur czy kotka. Wysterylizować można każdego kota, bez względu na płeć.

A kastracja kotów?


Kastracja kotów jest więc jednym ze sposobów sterylizacji, który polega na chirurgicznym usunięciu ich organów rozrodczych.

Dokładniej mówiąc u kocurów usuwa się jądra. U kotek zaś zwykle prawie cały układ rozrodczy, czyli jajniki, jajowody i macicę.

Jednym słowem wykastrować również można zarówno samca, jak i samicę!

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Aha, to teraz już rozumiem, ale ja byłam głupia, a może pan uważa inaczej❓❔

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia