s

wtorek, 21 maja 2013

Rodzaje futra u kotów

Rodzaje futra u kotów

Kocie futro cechuje się nie tylko bogactwem kolorów, o czym pisałem w jednym z wcześniejszych postów. Jest również zróżnicowane pod względem struktury. Mamy koty krótkowłose i długowłose; koty o włosach prostych i pofalowanych; koty o futrze gęstym i rzadkim. Generalnie możemy wyróżnić cztery rodzaje kociego futra: krótkie i rzadkie, krótkie i gęste, długie i rzadkie, długie i gęste.

Futro krótkie i rzadkie


Tego typu kocie futro cechuje się niewielką ilości podszerstka. Włos jest zwykle gładki i przylegający do ciała. Oczywiście jest również krótki. Takie futro niezbyt dobrze chroni przed zimnem.

Przedstawicieli kociego rodu o takim typie okrywy włosowej znajdziemy na przykład wśród kotów syjamskich, kotów orientalnych krótkowłosych i reksów.

Futro krótkie i gęste


W tym typie owłosienia futro również jest krótkie, ale za to bardzo gęste. Wynika to z dużej ilości włosów puchowych, które chronią przed zimnem.

Typowym przykładem rasy o takim rodzaju okrywy włosowej są koty europejskie. Spotykamy ją ponadto u kotów rosyjskich i kotów brytyjskich.

Futro długie i rzadkie


Niewielka ilość podszerstka sprawia, że futro choć długie, nie chroni dobrze przed zimnem. Długi włos może być jedwabisty lub bardziej szorstki. To niezbyt dobra ochrona przed zimnem.

Taki rodzaj okrywy włosowej mają na przykład koty orientalne krótkowłose i koty balijskie.

Futro długie i gęste


Ten rodzaj futra u kotów cechuje się dużą ilości włosów puchowych. Dzięki temu futro jest nie tylko bardzo długie, ale i gęste, odstające od ciała. Stanowi doskonałą ochronę przed zimnem.

Taką okrywę włosową spotkamy na przykład u kotów norweskich leśnych.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Hmmm... z tego co pan tutaj mówi mój Łacio był na tym drugim etapie jak był mały, ale teraz przeszedł do pierwszego ponieważ puch stracił, a sierść bardziej mu do ciała przyległa...

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia