s

wtorek, 21 maja 2013

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Zapalające się w ciemnościach kocie oczy wyglądają trochę demonicznie. Zapewne to one były – między innymi, rzecz jasna – przyczyną posądzania kotów o kumoterstwo z diabłem. Naszym futrzakom do diabła jednak daleko, a święcące oczy są niczym innym jak doskonałym przystosowaniem do nocnych łowów.

Oczy kota świecą w ciemnościach, ponieważ wyłożone są od wewnątrz specjalną błoną. Tapetum lucidum, jak fachową ją nazywamy, odbija promienie światła wpadające do oka i kieruje je ponownie na siatkówkę. Dzięki temu zwiększa się wydajność oczu i możliwe jest widzenie nawet przy bardzo słabym świetle.

Nieprawdą jest jednak to, że koty widzą w całkowitych ciemnościach. Takie cuda się nie zdarzają. Do procesu widzenia zawsze potrzebne jest światło, choćby bardzo słabe. Przy całkowitym jego braku, żadna istota na Ziemi nie zobaczy niczego!

Zdjęcie: Fotolia.com

3 komentarze:

 1. U mnie jak jest noc, to kota pobudza do zabawy i szalenia po mieszkaniu, bo w dzień się wyśpi, a o północy albo jeszcze później mnie budzi, i muszę go uspokajać chrupkami kocimi, bo innej radu u mnie nie ma, wypróbowałam już wszystkie ale i tak ta ostatnia najbardziej pomaga do teraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest na to sposób po prostu nie daj kotu spać tyle w dzień daj mu spać ale nie tak dużo

   Usuń
 2. Tutaj jest fajnie pokazana różnica oczu kota w dzień i nocy (filmik 20sec)
  https://www.youtube.com/watch?v=F62SMrmTdKk

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia