s

wtorek, 21 maja 2013

Kot – drapieżnik doskonały

Kot - drapieżnik doskonały

Natura była hojna dla kotów. Wyposażyła je w narządy i zdolności, które czynią z nich drapieżców wręcz doskonałych.

Dlaczego kot jest tak świetnym łowcą?


Z wielu powodów. Weźmy pod uwagę choćby kocie zmysły. Podczas polowania  kotów główną rolę odgrywają słuch i wzrok.

Oczy kota są przede wszystkim doskonale przystosowane do widzenia w nocy, co zawdzięczają dużej ilości pręcików reagujących na światło oraz specjalnej warstwie odbijające światło. Mają również zdolność widzenia dwuocznego, czyli trójwymiarowego, przy czym pole widzenia dwuocznego jest nawet większe niż u ludzi. Dzięki temu z ogromną precyzją mogą ocenić odległość dzielącą je od ofiary.

Dokonały słuch z kolei pozwala zlokalizować ofiarę. Małżowiny u kota są ruchome, co pozwala określić kierunek, z którego dochodzi dźwięk i to z ogromną precyzją. Nasze futrzaki potrafią odróżnić dźwięki oddalone od siebie zaledwie o 5 stopni! Ponadto zdolne są odbierać dźwięki o dwie oktawy wyższe niż my.

Koty należą również do najlepiej uzbrojonych drapieżników na świecie! Prócz ostrych kłów posiadają bowiem pazury. Dzięki temu, że pazury mogą być chowane w specjalnych pochewkach, nie tępią się podczas chodzenia.

I wreszcie szkielet i mięśnie. Koci szkielet jest niezwykle elastyczny. Brak obojczyka pozwala zwierzakom przeciskać się nawet przez wąskie szczeliny. Budowa szkieletu w połączeniu z silnymi mięśniami i ścięgnami pozwala kotom na wykonywanie długich skoków. Mogą szybko biegać, choć raczej na krótkich dystansach. Ale to wystarczy, ponieważ nie ścigają zdobyczy, lecz polują z zasadzki.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Ohuho, jak patrze na te jego wszystkie zgrabne ruchy, pięknw pozy i charakterystyczne cechy w tym poście, myślę sobie "ale te małe tygryski są popularne!".

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia