s

wtorek, 14 maja 2013

Dlaczego kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy?

Kocie mruczenie jest czymś niezwykłym. Nie wiemy nawet dokładnie gdzie ono powstaje. Wydaje się, że wibrujące dźwięki dochodzą z całego kociego ciała, a nie tylko z jego krtani. Wbrew obiegowej opinii nie oznacza ono tylko zadowolenia.

Po raz pierwszy koty wydają z siebie mruczący dźwięk, gdy ukończą mniej więcej tydzień. Leżą sobie przy mamusi i grzecznie ssą mleko. Z pewnością wówczas są zadowolone i czują się bezpiecznie. Mruczy również karmiąca kotka, a wiadomo, że podczas karmienia wydziela się u matki „hormon szczęścia”.

W takich sytuacjach mruczenie u kota z pewnością można interpretować jako oznakę zadowolenia. Choć może być również sygnałem uspakajającym, który matka wysyła młodym, a młode jej. Ale dlaczego mruczą koty chore i umierające. Przecież cierpią, więc trudno powiedzieć, iż robią to, bo są zadowolone.

Być może zatem najwłaściwszym jest stwierdzenie, że mruczący dźwięk oznaczą najogólniej mówiąc potrzebę bliskości, kontaktu z innym kotem lub człowiekiem?

Co ciekawe, mruczą wszystkie małe gatunki kotowatych. Nie potrafią one natomiast ryczeć. Z kolei duże gatunki kotów ryczą, ale nie mruczą.

Zdjęcie: Fotolia.com

4 komentarze:

  1. Zauważyłam, że jedna z moich kotek mruczy bardzo często. Nie muszę jej głaskać ani brać na ręce. Po prostu siada obok mnie na łóżku albo na krześle obok i uruchamia motorek (a ma bardzo głośny). Wygląda więc na to, że albo jest bardzo zadowolona z życia, albo bardzo chce zwrócić na siebie uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja kotka zaczyna głośno mruczeć, gdy tylko lekko musnę jej futerko ręką albo zacznę wołać ją po imieniu. Jakby odpowiadała na moje zaczepki ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja to nic nie muszę z tym robić. Wystarczy tylko, że poczekam do nocy, a on sam mi się wpakuje do łóżka, wtula w moje ciało i mruczy i to chyba jest bliskość...

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia