s

środa, 15 maja 2013

Maine coon

Maine coon

Pewnego dnia szop pracz zakochał się w kotce, a owocem ich związku są maine coony. Oczywiście to tylko ludowa opowieść, która ni jak ma się do rzeczywistości. Naturalna krzyżówka tych dwóch gatunków nie jest możliwa.

Skąd się więc wzięły maine coony?


Maine coony pochodzą z Ameryki Pólnocnej. Bardzo prawdopodobne, że jest to naturalna krzyżówka zdziczałych kotów domowych z angorami, ale możliwe też, iż długie futro to efekt samoistnej mutacji, utrwalonej warunkami klimatycznymi.

Tak czy inaczej, rasa ta wyselekcjonowała się sama. Ukształtowały ją surowe warunki panujące w amerykańskim stanie Maine. Stąd wziął się pierwszy człon ich nazwy (drugi nawiązuje do opisanej na wstępie legendy, coon to skrót od słowa racoon, czyli szop).

Maine coony należą do największych ras kotów. Są naprawdę wielkie, a ich wygląd przywodzi na myśl rysia. Sroga mina to jednak tylko pozory. W rzeczywistości to niezwykle łagodne futrzaki, których ulubionym zajęciem jest leżenie i kanapie i robienie wrażenia na ludziach.

Jeśli o mnie chodzi, koty tej rasy są piękne, ale trochę za spokojne. Niemniej jednak cieszą się niegasnącą popularnością wśród miłośników kotów rasowych. Choć ostatnio mają sporą konkurencję ze strony kotów norweskich leśnych i kotów syberyjskich.

Najbardziej popularne wydają się być maine coony czarne pręgowane. Te bowiem wyglądają najbardziej efektownie, czyli po prostu przypominają dzikiego kota. Warto jednak pamiętać, iż występują one w wielu odmianach barwnych.

Dopuszczalne przez Fife umaszczenia maine coonów:


 1. biały
 2. czarny
 3. niebieski
 4. czarny z białym
 5. niebieski z białym
 6. czarny agouti
 7. niebieski agouti
 8. czarny złocisty
 9. niebieski złocisty
 10. czarny złocisty z białym
 11. niebieski złocisty z białym
 12. czarny agouti z białym
 13. niebieski agouti z białym
 14. rudy
 15. kremowy
 16. szylkretowy
 17. rudy agouti
 18. kremowy agouti
 19. szylkretowy agouti
 20. rudy złocity
 21. kremowy złocisty
 22. szylkretowy złocisty
 23. rudy z białym
 24. kremowy z białum
 25. szylkretowy z białym
 26. rudy agouti z białym
 27. kremowy agouti z białym
 28. szylkretowy agouti z białym
 29. rudy złocisty z białym
 30. kremowy złocusty z białym
 31. szylkretowy Złocisty z białym
 32. czarny dymny
 33. niebieski dymny
 34. rudy dymny
 35. kremowy dymny
 36. czarny srebrzysty
 37. niebieski srebrzysty
 38. rudy srebrzysty
 39. kremowy srebrzysty
 40. szylkretowy dymny
 41. szylkretowy srebrzysty
 42. czarny dymny z białym
 43. niebieski dymny z białym
 44. rudy dymny z białym
 45. kremowy dymny z białym
 46. szylkretowy dymny z białym
 47. szylkretowy srebrzysty z białym

Pielęgnacja main coonów jest łatwa.


Koty te mają wprawdzie długi włos, ale nie sprawia on większych problemów. Właściwie trzeba tylko maine coony regularnie czesać, a od czasu do czasu kąpać. Podajemy im standardowe karmy dla kotów.

Zdjęcie: Fotolia.com

2 komentarze:

 1. U mnie na sąsiednim osiedlu jak byłam z kolegami n aplacu zabaw, zobaczyłam w oknie u jakiejś osoby czyjś wielki łebek. Podszedłam więc trochę bliżej i okazało się, że to maine coon szylkretowy pręgowany z białym! Był na prawdę ogromny i z początku wydawało mi się, że to ryś, a jednak to rasa kota... zajrzałam więc do środka i tam był jeszcze jeden maine coon tyle że łaciaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zaczynam hodowlę tych kochanych kociaków, i rzeczywiście są świetne. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie ma kotów o jednakowym chrakterze, każdy jest inny, jednak mają spokojną naturę. https://www.facebook.com/Hodowla-maine-coon-684022891697513/timeline

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia