s

wtorek, 21 maja 2013

Do czego kotu potrzebne są wąsy?

Do czego kotu potrzebne są wąsy?

Na pewno nie do tego, by ładnie wyglądać. Tym bardziej, że kocie wąsy tak naprawdę wąsami nie są. Są natomiast włosami czuciowymi, które pomagają zwierzakowi orientować się w otoczeniu. Fachowo nazywamy je wibrysami. Jest ich zwykle 24 sztuki, po 12 z każdej strony pyska, osadzonych w 4 rzędach.

Wibrysy są dwukrotnie grubsze i sztywniejsze od innych włosów. U podstawy każdego z nich, przy cebulce zlokalizowane są zakończenia czuciowe nerwów, które przekazują odebrane bodźce do mózgu. Włosy czuciowe połączone są również z mięśniami, dzięki którymi kot może nimi poruszać w dowolnych kierunkach.

Za pomocą wibrysów kot jest wstanie obierać ruchy powietrza, co pozwala mu nawet w całkowitej ciemności omijać przeszkody, nie dotykając ich. Wąsy przydają się również kotu podczas polowania. Dzięki nim wyczuwa nawet najdrobniejsze ruchy schwytanej ofiary. Ponoć potrafi dzięki nim w nocy zlokalizować miejsce na ciele ofiary, w które musi ugryźć, by pozbawić ją życia.

Prócz wibrysów kot ma jeszcze inne włosy czuciowe. Zlokalizowane są między innymi nad oczami, na podbródku i na łapkach.

Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Kiedyś powiedziano mi, że kotom można obcinać wąsy i szukam u pana odpowiedzi na dwa pytania: czy wg można je obcinać i czy tym pozbawimy kota jakiegoś ważnego zmysłu i będzie wtedy cierpiał????? Jak byłam mała obcinałam wąsy pkuszakom, ale nie wiedziałam że to tak na serio i chcę się dowiedzieć, ale nigdy nie zrobiłabym czegoś tak okrutnego!!!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia