s

wtorek, 5 marca 2019

Jak opiekować się kotem?


Koty to bardzo tajemnicze stworzenia. Pod pozorną niezależnością skrywają swoją ogromną wrażliwość i uczuciowość. Właśnie dlatego przyjaźń z mruczkiem może być naprawdę wyjątkowa. Co jednak zrobić, by futrzak czuł się w naszym domu szczęśliwy? Jak prawidłowo opiekować się kotem?


Żywienie kota


Zapewnienie kotu prawidłowo zbilansowanej diety to jeden z filarów opieki nad zwierzakiem. Mruczki, jako obligatoryjni mięsożercy, potrzebują posiłków wysokomięsnych, obfitujących w białko pochodzenia zwierzęcego. W karmie dla kota nie może nigdy zabraknąć tauryny. Jadłospis naszego pupila musi być też precyzyjnie dopasowany do jego indywidualnych potrzeb, wynikających z wieku, rasy, poziomu aktywności czy stanu zdrowia.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓
 

Komponując menu dla ulubieńca, powinniśmy wziąć pod uwagę również jego preferencje smakowe. Należy unikać zbyt dużej monotonii w żywieniu i starać się, by poszczególne kocie przekąski różniły się konsystencją, teksturą czy formą. Dla mruczków duże znacznie ma ponadto odpowiednia liczba posiłków. Koty powinny otrzymywać niewielkie porcje pokarmu, ale wielokrotnie w ciągu dnia. Posiłki futrzaków najlepiej poprzedzić zabawami łowieckimi, by stały się one niejako zwieńczeniem udanego polowania.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓


Pielęgnacja kota


Koty na ogół bardzo dobrze radzą sobie z własną pielęgnacją. Ich futro rzadko potrzebuje gruntownego czyszczenia. Kąpiele trzeba zatem urządzać mruczkom jedynie okazjonalnie. Z pewnością warto jednak wesprzeć pupila w staraniach o zachowanie futerka w nienagannym stanie. Regularne szczotkowanie kota pomaga na bieżąco usuwać martwe włosy i pozwala szybko wykryć ewentualne pasożyty czy zmiany skórne (poczytaj więcej o tym, jak dbać o sierść kota KLIK). Dzięki systematycznym zabiegom poprawia się także ogólna kondycja i wygląd sierści. Koty krótkowłose wystarczy dokładnie wyczesać raz w tygodniu, natomiast mruczki obdarzone obfitą okrywą włosową nierzadko potrzebują nawet codziennego szczotkowania. Do pielęgnacji sierści podopiecznego warto wykorzystać np. szczotkę z naturalnego włosia, furminator lub rękawicę do masażu. Jeśli nasz podopieczny może poszczycić się bujnym futrem, warto zaopatrzyć się również w grzebień z szeroko rozstawionymi zębami i pudlówkę. Pielęgnację mogą ułatwić nam specjalne kosmetyki odżywiające czy regenerujące.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA ↓Przynajmniej raz w tygodniu warto skontrolować stan kocich uszu i oczu (dowiedz się, jak dbać o kocie oczy KLIK). Nie można przy tym pominąć okresowego oczyszczania małżowin i kącików oczu specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓

 
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU KOTA ↓Musimy zatroszczyć się także o zęby pupila. Najlepiej codzienne myć je szczoteczką. Do higieny zębów u kotów można dodatkowo wykorzystać płyny, spraye, przysmaki oraz pokarmy dentystyczne.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA KOTA ↓ Mruczki niewychodzące wymagają ponadto skracania pazurków. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych cążków. Pazurki z reguły wystarczy przycinać zwierzakom raz w miesiącu.

↓ CĄŻKI DO PRZYCINANIA PAZURÓW KOTA ↓Profilaktyka zdrowotna u kota


W myśl zasady, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć, nie powinniśmy nigdy zaniedbywać profilaktyki zdrowotnej u mruczków. Przynajmniej raz w roku należy wykonać u kota badania kontrolne (np. morfologię krwi, badanie moczu), by sprawdzić stan jego zdrowia. Warto pamiętać również o okresowych szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. U starszych mruczków konieczne mogą być częstsze wizyty u weterynarza, połączone z diagnostyką kardiologiczną, okulistyczną czy przeglądem stomatologicznym. W profilaktyce zdrowotnej u futrzaków istotną rolę odgrywa ochrona przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

↓ OBROŻA PRZECIWPCHELNA DLA KOTA ↓
 

Koty wychodzące należy zwykle odrobaczać co 3 miesiące, natomiast niewychodzące – co pół roku. Przed pchłami i kleszczami futrzaki trzeba chronić praktycznie przez cały rok. Preparaty przeciwpasożytnicze w formie spot-on musimy aplikować zwierzakom około co 3-4 tygodnie. Dłuższą ochronę zapewniają obroże – ich czas działania wynosi nawet 8. miesięcy. Warto wspomagać także zdrowie mruczących podopiecznych, np. poprzez włączenie do ich diety ziół, przysmaków funkcjonalnych i smakołyków odkłaczających. Nie powinniśmy też nigdy lekceważyć niepokojących objawów występujących u pupila. Jeśli zauważymy, że stracił apetyt, ma problemy z poruszaniem się, cierpi z powodu częstych biegunek i wymiotów, a jego sierść stała się zmierzwiona, jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem.

↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓


Aranżacja przestrzeni dla kota


Koty przywiązują niezwykłą wagę do przestrzennej organizacji terytorium. Odpowiednio zaaranżowane środowisko redukuje u zwierzaków stres, pozwala realizować naturalne zachowania i gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Koty, jako zwierzęta nadrzewne, muszą mieć zapewnioną możliwość wspinaczki i przebywania na różnych poziomach. Pupilowi warto udostępnić więc specjalne półki, drzewka i drapaki.

↓ DRAPAKI DLA KOTA ↓Na parapecie można też umieścić legowisko dla kota czy miseczki z pożywieniem. W domu mruczka nie może również zabraknąć kryjówek i miejsc odosobnienia. Do ich stworzenia można wykorzystać kartony czy legowiska w formie budki.

↓ LEGOWISKO DLA KOTA ↓Kuweta dla kota powinna znajdować się w zacisznym, ale łatwo dostępnym miejscu, z dala od stołówki (poczytaj więcej o tym, gdzie postawić kuwetę dla kota KLIK).

↓ KUWETA DLA KOTA ↓W mieszkaniu warto wydzielić osobne obszary na spożywanie posiłków i pobierania wody przez zwierzaka. Jeśli jesteśmy właścicielami kilku futrzaków, każdemu z nich musimy zaoferować oddzielne akcesoria, by nie dochodziło między nimi do rywalizacji o zasoby.

↓ MISKA DLA KOTA ↓


Budowanie relacji z kotem


Wbrew dosyć powszechnym przekonaniom, koty do dobrego samopoczucia potrzebują kontaktów socjalnych. Każdego dnia należy wygospodarować chwilę na zabawę czy odpoczynek z pupilem. Więź z ulubieńcem można pogłębić m.in. poprzez zabawę. Koty uwielbiają aktywności imitujące polowanie. Przynajmniej 2 razy dziennie warto urządzać im więc krótkie łowy. Idealną przynętą będzie dla naszego pupila zabawka w postaci wędki z piórkami czy maskotkami. „Polowanie” nie powinno trwać długo. Jego optymalny czas to kilka minut. Podczas zabawy kot musi mieć jednak możliwość zrealizowania wszystkich elementów sekwencji łowieckiej, czyli wypatrywania, namierzania, gonienia, chwytania i rozszarpywania „ofiary”. Oprócz szalonych zabaw wiele futrzaków ceni sobie też czas leniwie spędzany w towarzystwie opiekuna. Pozwólmy kotu wygodnie ułożyć się na naszych kolanach i nie szczędźmy mu delikatnego głaskania. Nie zapomnijmy również o znaczeniu rytuałów w kocim życiu. Pomogą one nam bezbłędnie skomunikować się ze zwierzakiem i pogłębić z nim relację. Niektóre koty chętnie uczą się sztuczek – z pewnością warto wykorzystać ich talent w tym zakresie.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓Stymulacja sensoryczna kota


Choć koty lubią pewną przewidywalność, w ich życiu nigdy nie powinno zabraknąć nowych wyzwań i interesujących bodźców. Bardzo ciekawym zajęciem jest dla futrzaków np. zdobywanie pożywienia. Kocie smakołyki możemy zatem umieścić w zabawkach interaktywnych, pochować w pudełkach, zawinąć w kawałek papieru czy porozkładać na półkach. Zwierzak będzie miał dużą frajdę z ich wydobywania i wyszukiwania. Wiele mruczków chętnie skorzysta ze specjalnego wodopoju w formie fontanny.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA KOTA ↓


Jak jeszcze możemy wzbogacić życie mruczącego ulubieńca? Nie lada atrakcją są dla kotów rośliny. Warto zaoferować mruczkowi zieleninę lub trawkę do podgryzania. Mruczki ucieszą się również z ekscytujących zapachów, np. waleriany czy kocimiętki. Nowych wrażeń sensorycznych mogą dostarczyć kotom niewychodzącym niektóre elementy przyniesione z zewnątrz (np. szyszki, listki, kamyczki). Możemy udostępnić milusińskiemu całe pudełko wypełnione takimi skarbami. Dla mruczących amatorów łowienia powinniśmy natomiast przygotować duży pojemnik z wodą, z którego będą mogli wyciągnąć pływające piłeczki. Nie powinniśmy też całkowicie izolować pupila spędzającego cały czas w domu od bodźców dochodzących ze środowiska zewnętrznego. Koniecznie przygotujmy dla kota punkt obserwacyjny na parapecie lub urządźmy dla niego wolierę czy kącik na balkonie.

↓ TRWA DLA KOTA ↓


Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © GTeam — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia