s

czwartek, 14 marca 2019

Jak usunąć kotu kleszcza?


Wbrew pozorom nie tylko psy potrzebują dobrej ochrony przed kleszczami. Pajęczaki zagrażają również kotom i to nawet tym, które bywają na zewnątrz jedynie sporadycznie. Jak poprawnie usunąć kotu kleszcza i co zrobić, by zabezpieczyć pupila przed atakiem tych groźnych pasożytów?


Kleszcz u kota – zagrożenia


Na atak kleszczy narażone są zwłaszcza koty wychodzące, które większość dnia spędzają poza domem. Obecnie okres bytowania kleszczy znacznie się wydłużył, więc nawet zimą może się zdarzyć, że pupil przyniesie do domu pasożyta. Jeśli zabezpieczamy zwierzaka odpowiednimi środkami na kleszcze, w formie kropli, sprayów czy tabletek, to możemy liczyć, ze pajęczak sam obumrze i odpadnie od skóry zwierzaka. Mimo to zawsze warto dokładnie sprawdzać, co też dzieje się w sierści pupila. Pamiętajmy, że im szybciej usuniemy kotu kleszcza, tym mniejsze ryzyko zarażenia groźnymi chorobami, takimi jak babeszjoza, anaplazmoza czy borelioza.

Gdzie szukać kleszcza u kota?


Sierść pupila należy sprawdzać po każdym spacerze. Oczywiście w przypadku kotów nie jest to takie proste, bo w przeciwieństwie do psów mruczki niechętnie współpracują z ludźmi. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne warto więc przeprowadzać pod pretekstem codziennych pieszczot. Przy okazji drapania i głaskania przejrzyjmy też kocią sierść i podszerstek w poszukiwaniu kleszczy. Warto wiedzieć, że pajęczaki najchętniej wczepiają się w te miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze unaczyniona. Szukajmy ich więc w pobliżu pyszczka i uszu kota, a także w pachwinach, na brzuchu, karku i okolicach odbytu.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?


Jeśli uda nam się zlokalizować kleszcza, powinniśmy jak najszybciej go wyciągnąć. Zanim jednak się do tego zabierzemy, przygotujmy sobie kilka niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie usuwać kleszcza gołymi rękami, ze względu na duże ryzyko przypadkowego ukłucia i zakażenia patogenami. Lepiej mieć na dłoniach rękawiczki jednorazowe, a do wyciągania kleszcza użyć pęsety lub specjalnych szczypiec dostępnych w sklepach zoologicznych.

↓ SZCZYPCE DO USUWANIA KLESZCZA↓Kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry. Jeśli mamy szczypce typu lasso wystarczy tylko założyć pętlę na pasożyta i zwolnić przycisk. Pamiętajmy, by nie wyszarpywać kleszcza i nie ściskać jego odwłoka, bo przez to możemy nie usunąć go w całości. Zamiast tego powinniśmy energicznym ruchem wykręcić kleszcza w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce po ukąszeniu trzeba zdezynfekować, a kleszcza najlepiej spalić lub spuścić w toalecie.

O czym pamiętać usuwając kotu kleszcza?


Usuwając kotu kleszcza warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, nigdy nie ściskajmy odwłoku pasożyta i nie zgniatajmy go w palcach. Po drugie, nie smarujmy kleszcza żadnymi specyfikami, w rodzaju masła, oliwy, alkoholu czy lakieru do paznokci. W ten sposób prowokujemy pasożyta do zwrócenia treści pokarmowej wraz z zawartymi w niej patogenami z powrotem pod skórę zwierzęcia. To znacznie zwiększa ryzyko infekcji i zakażenia się jedną z groźnych chorób odkleszczowych.

Jeśli pomimo naszych starań fragmenty aparatu gębowego kleszcza zostaną pod skórą, powinniśmy udać się do weterynarza. Zalegające w skórze zwierzaka resztki mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a ich usunięcie nie jest łatwe. W takiej sytuacji lepiej poprosić o pomoc specjalistę.

↓ OBROŻA BAYER FORESTO DLA KOTA ↓Profilaktyka przeciwkleszczowa u kota


W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele preparatów pomocnych w walce z kleszczami (dowiedz się więcej o środkach przeciw pchłom i kleszczom dla kota KLIK) . Wybierając produkt odpowiedni dla naszego mruczka warto wziąć pod uwagę czynniki, takie jak tryb życia pupila, stan jego zdrowia oraz prawdopodobną liczbę kleszczy w okolicy. Jeżeli mieszkamy w pobliżu lasów czy łąk to oczywiste, że mruczek będzie potrzebował silniejszego preparatu. Jeśli jednak aktywność kota poza domem ogranicza się jedynie do krótkich spacerów po parku na smyczy, to prawdopodobnie wystarczą mu łagodne środki na bazie naturalnych olejków eterycznych, odstraszających kleszcze. Tego rodzaju preparaty stosuje się także u kociąt, ciężarnych kotek oraz zwierzaków chorych bądź uczulonych na silne substancje biobójcze.

↓ KROPLE SPOT-ON DLA KOTA ↓Preparaty dostępne na rynku różnią się także okresem działania. Najdłuższą i najskuteczniejszą ochronę zapewniają specjalne obroże antykleszczowe dla kota, działające nieprzerwanie nawet do 8 miesięcy. Pozostałe środki, w postaci sprayów, kropli czy pudrów należy aplikować mniej więcej co 4 tygodnie (poczytaj więcej o preparatach na kleszcze dla kota KLIK).

↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: ©  Africa Studio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia