s

wtorek, 19 marca 2019

Jak przygotować kota do sterylizacji?


Sterylizacja to bezpieczny i powszechnie wykonywany zabieg chirurgiczny, pozbawiający kota zdolności do rozmnażania. Wielu właścicieli decyduje się na to w trosce o zdrowie swojego pupila, ale również ze względu na ograniczenie liczby niechcianych kociąt. Na czym polega sterylizacja kota » i jak przygotować pupila do zabiegu?


Na czym polega zabieg sterylizacji u kota?


Sterylizacja u kocic to zabieg polegający na wycięciu macicy oraz jajników. U kocurów z kolei wykonuje się zabieg kastracji, czyli usunięcia jąder. Obie operacje przeprowadza się w narkozie, a efektem jest całkowita bezpłodność do końca życia czworonoga.

Sterylizację kotów należy przeprowadzić możliwie jak najwcześniej, zanim osiągną dojrzałość płciową. U kocurów zabieg ten wykonuje się w wieku około 6-8 miesięcy, a u kocic między 6 a 12 miesiącem życia, najczęściej przed pierwszą rują (poczytaj więcej o wczesnej kastracji kotów KLIK).

Przygotowanie kota do sterylizacji


Kot poddawany zabiegowi sterylizacji musi być zdrowy. Przed operacją weterynarz może więc zlecić nam wykonanie odpowiednich badań krwi, dzięki którym upewnimy się, że nerki i wątroba zwierzaka pracują prawidłowo. Chodzi o to, by wykluczyć ewentualne wady, które mogłyby zagrozić życiu zwierzaka po podaniu narkozy.

Przed zabiegiem pupil nie powinien nic jeść. Aby zapobiec wymiotom po narkozie głodówka powinna trwać przynajmniej 12 godzin, choć wiele zależy tu od rodzaju znieczulenia oraz wieku naszego pupila. Warto więc zdać się na lekarza i dokładnie wypełniać jego zalecenia w tym zakresie. Wodę także należy odstawić przynajmniej 2 godziny przed zabiegiem.

Jak opiekować się kotem po sterylizacji?


Zabieg sterylizacji kota może potrwać około godziny, ale po tym czasie powinniśmy jeszcze przez jakiś czas pozostać w lecznicy. Poczekajmy, aż pupil wybudzi się z narkozy, a lekarz skontroluje jego stan. Po zabiegu zwierzak powinien dostać antybiotyki oraz środki przeciwbólowe, warto też okryć go kocem, by zapobiec utracie ciepła po narkozie.

Przez jakiś czas pupil będzie osłabiony, senny i lekko zdezorientowany. To normalnie po znieczuleniu, więc dajmy mu czas na dojście do siebie. W domu zorganizujmy mu cichy, spokojny kąt, w którym będzie mógł odpocząć. Posłanie warto wyłożyć ręcznikami papierowymi lub specjalnymi podkładami z apteki na wypadek, gdyby mruczek nie zdążył do kuwety. Pierwszy, niewielki posiłek podajemy dopiero po około 8 godzinach od zabiegu. Przez pierwsze dwa dni najlepiej serwować kotu mokrą karmę, potem przestawiamy pupila na specjalistyczną karmę dla kotów sterylizowanych.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA PO STERYLIZACJI ↓


Dlaczego powinno się sterylizować koty?


Podstawowym celem sterylizacji jest zapobieganie niechcianym ciążom i ograniczenie liczny urodzeń kociąt. W Polsce sterylizacja wciąż budzi pewne kontrowersje i wielu właścicieli podchodzi się do niej nieufnie, ale warto zastanowić się co będzie lepsze dla zwierzaka.  W związku ze stale wzrastającą liczną bezdomnych zwierząt i przepełnionymi schroniskami, zabieg sterylizacji wydaje się wyrazem odpowiedzialności i świadomości opiekuna. Niechcianym kociętom trudno znaleźć dom, a są tacy, którzy bez skrupułów pozbywają się maluchów dusząc je, topiąc lub pozostawiając gdzieś na pewną śmierć. Sterylizacja pozwala ograniczyć ten problem przynajmniej do pewnego stopnia, a ponadto ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia.

Sterylizacja kota – zalety dla zdrowia


Warto wiedzieć, że sterylizacja wpływa korzystnie również na zdrowie oraz długość i komfort życia zwierzaka. Ten prosty zabieg pozwala na przykład wyeliminować ryzyko nowotworów oraz ropomacicza u kotek. Oba schorzenia stanowią duże zagrożenia dla zdrowia i życia zwierzaka, bez względu na wiek czy ilość miotów.

W przypadku kocurów sterylizacja jest wręcz koniecznością. Trzeba pamiętać, że dorosłe koty mają tendencję do znaczenia terenu moczem. Mieszkanie pod jednym dachem z takim mruczkiem jest uciążliwe, a kastracja pozwala na dobre wyeliminować ten problem. Sterylizacja zapobiega także agresji u kotów, a ponadto pozwala wykluczyć wiele problemów behawioralnych, których przyczyną jest wysoki poziom testosteronu.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA PO STERYLIZACJI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Africa Studio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia