s

czwartek, 28 marca 2019

Jak karmić kocięta?


Prawidłowe żywienie w ciągu pierwszych miesięcy życia kociąt ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i rozwoju. Wszelkie błędy popełnione w tym okresie mogą poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji maluchów w dorosłym życiu. Dlatego wybierając pokarm dla małych pupili warto mieć na uwadze ich specyficzne potrzeby. Jak karmić kocięta, aby zdrowo rosły i zawsze cieszyły się energią?


Podstawowe zasady żywienia kociąt


Wyznacznikiem dobrego żywienia jest prawidłowe przybieranie na wadze. Ze względu na szybkie tempo wzrostu i zwiększoną aktywność, karma dla kociąt » powinna być odpowiednio kaloryczna. Małe futrzaki są zwykle bardzo energiczne i aktywne, dużo się bawią i chętnie eksplorują otoczenie. Karma powinna więc zapewniać im optymalną dawkę energii oraz składników warunkujących prawidłowy rozwój całego organizmu.

Dzienny przyrost masy ciała u kociąt do 20 tygodnia życia powinien wynosić około 10-30 gram. W zależności od rasy etap wzrostu kończy się około 12 miesiąca życia. Wyjątkiem od tej reguły są duże rasy, takie jak main coon, które rozwijają się nieco wolniej i dłużej.

↓ MLEKO DO ODKARMIANIA KOCIĄT ↓


Kiedy wprowadzić pokarm stały?


Do około 4 tygodnia życia kocięta żywią się wyłącznie mlekiem matki. Pokarm ten zawiera wszystkie składniki niezbędne maluchom, więc w tym okresie nie należy podawać im nic innego.
Dopiero, gdy kocięta skończą miesiąc możemy stopniowo odstawiać je od matki i wprowadzać do ich diety pierwsze pokarmy stałe. Pamiętajmy jednak, że układ pokarmowy małego mruczka wciąż jest niedojrzały i nieprzystosowany do trawienia suchej karmy. Zacznijmy więc od serwowania niewielkich ilości karmy mokrej lub suchej, ale rozmoczonej w wodzie.

Sucha czy mokra karma dla kociąt?


W sklepach zoologicznych dostępne rozmaite karmy dla kociąt, również tych najmłodszych, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego (zobacz ranking karm dla kociąt KLIK). Pamiętajmy tylko, by zwracać uwagę na skład takich produktów. Unikajmy posiłków z dodatkiem zbóż, konserwantów i sztucznych barwników. Wybierajmy pokarmy jak najbardziej naturalne, z wysoką zawartością czystego, nieprzetworzonego mięsa. Duża ilość mięsa jest szczególnie ważna, bo to właśnie ono dostarcza mruczkowi białko, będąc źródłem energii  oraz głównym budulcem mięśni.

Na samym początku należy serwować kociętom wyłącznie pokarmy mokre. Są one bardziej lekkostrawne i łatwiej przyswajalne dla młodego organizmu. Z czasem warto jednak dodawać do niej suche granulki, tak aby pupil mógł stopniowo się do niech przyzwyczajać. Starsze kocięta powyżej 3 miesiąca życia powinny już bez problemu odżywiać się pokarmem stałym. Posiłki tego rodzaju są odpowiednio zbilansowane i mogą stać się podstawą jadłospisu pupila.

↓ MOKRA KARMA DLA KOCIĄT ↓

Jak często karmić kocięta?


Dzienną porcję karmy dla kociąt dobieramy w oparciu o dane umieszczone na etykiecie produktu. Tabela na opakowaniu powinna dokładnie informować nas, jakiej dawki karmy potrzebuje zwierzak na danym etapie życia. Pamiętajmy, że choć kocięta wykazują duży apetyt, to ich żołądki są stosunkowo małe i nie będą w stanie przetrawić zbyt dużej porcji jedzenia na raz. Preferowaną dzienną dawkę karmy należy więc rozłożyć na kilka mniejszych posiłków. Maluch po odstawieniu od matki powinien dostawać jedzenie aż 4 dziennie, dla zapewnienia stałego źródła energii. W miarę rozwoju kociaka należy jednak stopniowo zmniejszać tę liczę do 3 posiłków dziennie.

Przysmaki dla kociąt


Wartościowym dodatkiem do diety kociąt są także różnego rodzaju przysmaki i przekąski. Możemy bez obaw podawać je nieco starszym zwierzakom, około 3 miesiąca życia, których żołądki zdążyły już przyzwyczaić się do stałego pokarmu.

Warto wiedzieć, że dostępne w sklepach smakołyki służą nie tylko rozpieszczaniu naszych pupili. Niektóre z nich zawierają wiele cennych składników odżywczych, mających korzystny wpływ na zdrowie zwierzaków. Dzięki nim możemy nieco urozmaicić jadłospis mruczka i uzupełnić go o niezbędne substancje. W sklepach zoologicznych dostępne są między innymi przysmaki redukujące kamień nazębny i poprawiające higienę dziąseł albo wpływające na stan i wygląd kociej sierści. Starszym futrzakom możemy serwować także smakołyki o właściwościach odkłaczających, czyli ułatwiających wydalanie kul włosowych z przewodu trawiennego.

Poczytaj także o:

✔ Mleku do odkarmiania kociąt KLIK »


↓ SUCHA KARMA DLA KOCIĄT ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © sharafmaksumov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia