s

czwartek, 23 sierpnia 2018

Jak dbać o sierść kota?


Miękka i błyszcząca sierść to wizytówka każdego kota. Aby i nasz pupil mógł się nią poszczycić, to my powinniśmy zadbać o jej należytą pielęgnację. Nie bez znaczenia jest także sposób karmienia zwierzaka oraz jakość pokarmu, który trafia do jego miski. Jak dbać o sierść kota, by zawsze była lśniąca i puszysta? Jakiego rodzaju akcesoria będą nam potrzebne?


Pielęgnacja kociej sierści


Koty znane są z wielkiego zamiłowania do czystości oraz higieny własnej. Zwierzaki te nie szczędzą czasu na samodzielne mycie i pielęgnowanie swego futerka. Już od pierwszego miesiąca życia małe kocięta wylizują swą sierść, usuwając z niej martwe włosy oraz inne drobne zanieczyszczenia. Większość kotów doskonale sobie z tym radzi, czasem jednak nasza pomoc bywa niezbędna. Zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych oraz w okresie wzmożonego linienia. Co robić, by utrzymać sierść pupila w należytym porządku?


Dlaczego trzeba czesać kota?


Podstawą pielęgnacji kociego futra jest regularne szczotkowanie i wyczesywanie martwego włosa. Zabieg ten pozwala usunąć więcej martwych włosów, co jest szczególnie ważne w czasie linienia. Pamiętajmy, że wylizując swoją sierść pupil połyka jej nadmiar. W ten sposób do układu pokarmowego kota dostają się włosy, które zlepiają się tworząc kule włosowe, zwane polibezoarami. Organizm zwierzaka zwykle radzi sobie z ich wydalaniem, ale kiedy sierści jest naprawdę dużo w przewodzie pokarmowym mogą powstawać złogi utrudniające jego funkcjonowanie. Wyczesując pupila ograniczamy ilość sierści, którą połknie, a przy tym zabezpieczamy mieszkanie przez zatonięciem w kocim futrze. Czesanie może być także przyjemnym dla zwierzaka masażem skóry, poprawiającym jej ukrwienie i odżywiającym sierść.

Czesanie kota – niezbędne akcesoria


W sklepach zoologicznych znajdziemy całą gamę różnorodnych szczotek i grzebieni, służących do wyczesywania kociej sierści. To, jaki rodzaj grzebienia powinniśmy wybrać zależy przede wszystkim od rodzaju oraz długości futra naszego pupila.

↓ GUMOWA SZCZOTKA DO WYCZESYWANIA KOTA ↓Do pielęgnacji sierści kotów krótkowłosych przeznaczone są gumowe szczotki, metalowe zgrzebła z wąsko rozstawionymi ząbkami oraz szczotki z naturalnym włosiem. Pamiętajmy, że te pierwsze zbierają martwe włosy jedynie z zewnętrznej warstwy sierści. Aby sięgnąć do podszerstka powinniśmy użyć grzebienia z metalowymi drucikami. Wybierajmy te, których ząbki zakończone są plastikowymi końcówkami. Dzięki temu nie podrapiemy ani nie podrażnimy delikatnej skóry pupila.

↓ FURMINATOR DLA KOTA ↓


Dużo większym wyzwaniem jest pielęgnacja kotów o dłuższej i gęstej sierści. Do jej rozczesania niezbędny będzie solidny grzebień z długimi i szeroko rozstawionymi ząbkami. Jeśli futro pupila jest bardzo splątane możemy spryskać je specjalnym sprayem ułatwiającym rozczesywanie. Do wyczesania podszerstka przyda się zgrzebło. Pamiętajmy, że regularna pielęgnacja futra kotów długowłosych jest szczególnie ważna. Zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować powstawaniem kołtunów lub filcowaniem futra. Zwierzaki o długiej sierści należy czesać codziennie, a półdługowłose przynajmniej 3 razy w tygodniu.

↓ SZCZOTKI DLA KOTA ↓Czy kota trzeba kąpać?


Wszystko zależy od kota, rodzaju jego sierści oraz trybu życia. Koty krótkowłose w dodatku niewychodzące zazwyczaj nie potrzebują kąpieli. Jeśli ich futerko jakoś się zabrudzi, możemy użyć delikatnego suchego szamponu. Wystarczy wetrzeć specyfik w sierść zwierzaka, odczekać chwilę, a następnie delikatnie wyczesać. Prawdziwa kąpiel bywa wskazana w przypadku kotów, spędzających czas na zewnątrz, bo im dużo częściej zdarza się wybrudzić. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne szampony dla kotów, przeznaczone dla różnych rodzajów sierści. Na sierść kota długowłosego możemy nałożyć także odżywkę ułatwiającą rozczesywanie i zapobiegającą powstawaniu kołtunów.

↓ SZAMPONY DLA KOTA ↓Zdrowa sierść a dieta


Błyszcząca, gęsta sierść u kota to oznaka zdrowia i doskonałej kondycji. Wszystko to może zapewnić pupilowi pełnowartościowa dieta, zbilansowana pod kątem wszystkich jego potrzeb. Kąpiele i szczotkowanie sierści zwierzaka są ważne, ale w ten sposób nie osiągniemy pożądanych efektów, jeśli w jadłospisie pupila brakować będzie niezbędnych substancji odżywczych, odpowiadających za stan skóry i sierści. Porządna karma dla kota zawierać powinna dużo białka zwierzęcego, a poza tym cały szereg witamin i minerałów. Niezbędne są również biotyna, tauryna cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Dzięki tak zbilansowanej diecie sierść pupila zawsze będzie mocna, miękka i pełna blasku.

↓ KARMA DLA KOTA WZMACNIAJĄCA SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia