s

czwartek, 2 sierpnia 2018

Najlepsze preparaty na kleszcze dla kota


Kleszcze to jedne z najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych pasożytów, jakie atakują nasze czworonogi. Te niewielkie pajęczaki bywają nosicielami chorób, takich jak borelioza czy babeszjoza, które zagrażają życiu zwierzaków. Dlatego właśnie tak ważne jest zapewnienie pupilowi skutecznej ochrony, zwłaszcza w okresie letnim. Jak ochronić mruczka przed kleszczami? Które preparaty na kleszcze dla kotów » są najlepsze?Jak zapobiegać kleszczom u kota?W ciągu kilku ostatnich lat kleszcze stały się prawdziwą plagą. Spotykamy je już nie tylko w lasach i na łąkach, ale także we własnych ogrodach, parkach oraz na osiedlowych trawnikach. Te wszędobylskie pajęczaki zagrażają zarówno nam, jak i naszym czworonogom. Ich ofiarą padają głównie psy, ale i koty nie są całkiem bezpieczne. Na atak kleszcza narażone są zwłaszcza koty wychodzące, mieszkające w pobliżu lasów oraz łąk. Niestety biorąc pod uwagę liczebność kleszczy ochrony przed nimi potrzebują także mruczki, które jedynie od czasu do czasu wychodzą z nami do parku czy ogrodu.

Jak zapewnić pupilowi należytą ochronę? W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty antykleszczowe, które odstraszają lub zabijają pasożyty. Do wyboru mamy środki działające podskórnie lub zewnętrznie. To, jaki preparat sprawdzi się najlepiej dla naszego mruczka zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę tryb życia kota, stan jego zdrowia oraz wielkość i wagę. Pamiętajmy, że w skład niektórych preparatów wchodzą silne substancje bakteriobójdzie, które w zbyt dużej dawce zaszkodzą także kotu.

Obroże przeciw kleszczom dla kotów


Obroże antykleszczowe dla kota to jedne z najpopularniejszych środków zapewniających naszym zwierzakom trwałą ochronę przed pasożytami. Są one nasączone specjalnymi substancjami czynnymi, takimi jak fipronil czy flumetryna, które są systematycznie uwalniane i rozprowadzane po warstwie lipidowej kociego naskórka. Działają zewnętrznie i kontaktowo, skutecznie odstraszając kleszcze nawet przez 6 do 8 miesięcy.

↓ OBROŻA ANTYKLESZCZOWA DLA KOTA ↓
Obrożę przeciwkleszczową należy dobrać odpowiednio do wagi zwierzaka. Warto sięgać po produkty wodoodporne i elastyczne. To ważne, by obroża dawała kotu możliwość wyswobodzenia się, gdy zahaczy o gałąź lub zaplącze się o zarośla. Na rynku dostępne są także obroże nasączone naturalnymi olejami eterycznymi odstraszającymi kleszcze. Są one bezpieczne również dla ciężarnych kotek, kotów starszych, schorowanych oraz alergików.

Krople spot-on na kleszcze dla kotów


Dużą popularnością cieszą się także preparaty  na kleszcze w postaci kropel spot-on. Aplikuje się je za pomocą specjalnej pipety bezpośrednio na skórę zwierzaka, najlepiej na wysokości łopatek. Wystarczy rozgarnąć sierść pupila, by odsłonić kawałek skóry i nanieść na nią preparat. Substancje w nim zawarte szybko rozprzestrzeniają się po całej skórze zwierzaka, tworząc na niej swego rodzaju powłokę ochronną. Preparaty tego rodzaju nie tylko odstraszają kleszcze, ale i zabijają pasożyty już obecne w sierści. Gwarantują skuteczną ochronę przez około 4-5 tygodni. Pamiętajmy tylko, by dawkę preparatu zawsze dobrać odpowiednio do wagi pupila. Miejmy także na uwadze, że niektóre środki tego typu nie nadają się dla kotek w ciąży i w okresie laktacji ani dla kociąt poniżej 12 miesiąca życia. Unikajmy preparatów zawierających permetrynę, substancję silnie trującą dla kotów.

↓ PRZECIWKLESZCZOWE KROPLE SPOT ON DLA KOTA ↓


Spraye przeciw kleszczom dla kotów


Spraye na kleszcze dla kotów działają podobnie, jak krople, ale rozpyla się je na całą powierzchnię skóry mruczka. Aplikacja polega więc na skrupulatnym odgarnianiu kolejnych partii kociej sierści i nanoszeniu preparatu na odsłoniętą skórę. Podczas tej operacji należy zachowywać szczególną ostrożność, by środek nie dostał się do nosa, uszu lub oczu pupila. Dopilnujmy także, by kot nie zlizywał z siebie preparatu. Pamiętajmy także o sprawdzenia, jaka dawka specyfiku będzie odpowiednia i bezpieczna dla naszego pupila. Prawidłowo zaaplikowany spray skutecznie ochroni kota przed kleszczami przez około 4-5 tygodni. Po upływie tego czasu należy ponownie zaaplikować preparat.

O czym warto pamiętać?


Porządne preparaty na kleszcze dla kotów zapewniają skuteczną i długotrwałą ochronę przed pasożytami. Niestety żaden, nawet najlepszy środek nie chroni przed nimi w stu procentach. Może się zdarzyć, że pomimo naszej ostrożności mruczek i tak złapie kleszcza. Dlatego po każdym spacerze czy wizycie w ogrodzie warto dokładnie przejrzeć jego futerko. Jeśli zauważymy kleszcza, powinniśmy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej pasożyt tkwi w skórze pupila, tym większe ryzyko, że zarazi go jakąś groźną chorobą. Jeżeli nie potrafimy sami usunąć kleszcza, możemy skorzystać z pomocy weterynarza.

Poczytaj więcej o tym:

✔ Jak chronić kota przed kleszczami? »

↓ SPRAY NA KLESZCZE DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia