s

wtorek, 7 sierpnia 2018

Jak dbać o sierść kota brytyjskiego?


Choć koty brytyjskie mają krótkie futro, potrzebuje ono specjalnej pielęgnacji i troski, aby na długo pozostało piękne, mocne i lśniące. Skołtuniona, sfilcowana albo brudna sierść sprawi, że nawet najzdrowszy mruczek będzie się prezentował mizernie, jakby całe życie mieszkał na wolności, a nie w naszym domu. Pielęgnacja futra to nie tylko upiększanie pupila, ale także dbanie o stan jego skóry oraz obrona przed grzybami albo bakteriami, które mogą namnożyć się w brudnych, nieczyszczonych kępach sierści. Poza pielęgnacją futra pamiętajmy również o higienie oczu, uszu oraz zębów naszego brytyjczyka.


Czesanie kota brytyjskiego


Każdego mruczka należy regularnie wyczesywać. Pupile długowłose potrzebują szczotkowania nawet codziennie. Koty brytyjskie, z racji na krótki włos, możemy wyczesywać rzadziej, mniej więcej dwa razy w tygodniu. To oczywiście tylko statystyka. Jeśli nasz ulubieniec znajdzie jakieś paskudztwo, w którym się wybrudzi lub na przykład przejdzie przez trawnik pełny rzepów, oczywiste jest, że trzeba sięgnąć po grzebień (a czasem też po szampon), nawet jeśli dzień lub dwa wcześniej wyczesywaliśmy zwierzaka od głowy po czubek ogona. Nie dopuśćmy, aby pupil chodził z kołtunami albo elementami wplątanymi w jego futro. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to dodatkowo może być źródłem infekcji skóry lub wypadania sierści, zwłaszcza jeżeli mruczek postanowi na własną łapę pozbyć się problemu, gwałtownie atakując kołtuny zębami i pazurami. Na szczęście sierść kotów brytyjskich nie ma tendencji do specjalnego filcowania się (jest krótka i mocna), ale kołtuny mogą się zdarzyć zawsze. Brytyjczyki czeszemy gęstym grzebieniem (czyli takim, który ma ciasno rozmieszczone zęby) albo szczotką, najlepiej z naturalnego włosia. Grzebień jest najlepszy w pierwszej kolejności, jako pogromca wszelkich kołtunów, natomiast szczotka doskonale wygładza futro. Czesanie pobudza także krążenie, dzięki czemu włosy rosną mocniejsze i lśniące, a ponadto usuwa nadmiar martwych kłaczków, które w przeciwnym wypadku nasz pupil by zjadł, podczas rytuału wylizywania się. Koci organizm oczywiście umie sobie radzić z kłębami futra, ale nie w ogromnej ilości. Wtedy mogą powstawać kule włosowe, które czasem zatykają jelita. Dlatego regularnie zbieranie na szczotkę martwych włosów jest takie ważne. Czesanie to także relaksujący masaż i najlepszy sposób na pozbycie się starego naskórka. Zawsze szczotkujmy jednak mruczka na sucho, aby nie połamać i nie uszkodzić jego sierści.

↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DO CZESANIA KOTA BRYTYJSKIEGO ↓Kąpanie kota brytyjskiego


Mruczki tej rasy są dosyć spokojne, więc jest szansa, że nie będziemy musieli stoczyć wojny przed wsadzeniem pupila do prysznicowego brodzika lub do wanny. Kąpanie brytyjczyków to zresztą ostateczność, bo na co dzień zwyczajnie nie ma potrzeby, aby tak stresować zwierzaka. Poza tym mruczki tej rasy są wielkimi czyściochami, więc ich futro jest zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Kąpiel traktujmy zatem wyłącznie jako rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych i postarajmy się, aby trwało jak najkrócej. Zadbajmy też koniecznie o to, aby woda była letnia, a nie gorąca i oczywiście zakupmy odpowiedni szampon. Skóra zwierząt ma zupełnie inne pH niż ludzka i stosując nasze kosmetyki możemy zrobić ulubieńcowi dużą krzywdę. Łagodny szampon pielęgnacyjny dla kotów będzie bardzo dobrym wyborem. Możemy też sięgnąć po produkt bardziej wyspecjalizowany: dla mruczków krótkowłosych albo nawet specjalnie dedykowany brytyjczykom. Jeśli zwierzak ma jakieś problemy skórne, warto wybrać szampon przeciwłupieżowy, łagodzący swędzenie albo przeciwkleszczowy lub przeciwpchelny. Dokładnie zmyjmy kosmetyk, uważając na oczy, nos i uszy pupila. Potem delikatnie odciśnijmy wodę z futra za pomocą ręcznika. Nie trzemy i nie szarpiemy sierści! Warto pozwolić mruczkowi wyschnąć naturalnie, bo dźwięk suszarki może go dodatkowo zirytować. Oczywiście pozwalamy na to tylko w lecie. Chodzenie z mokrym futrem po domu w zimie (nawet jeśli jest to krótkie futro) zapewne skończy się przeziębieniem, zwłaszcza jeśli nasz pupil nie jest przyzwyczajony do kąpieli. Włoski czeszemy dopiero po wyschnięciu, bo na mokro są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Kosmetyki na wystawę dla kota brytyjskiego


Wystawa to wydarzenie, przed którym chcemy nie tylko poddać mruczka dokładnej pielęgnacji, ale też zapewnić mu efekt wow. W tym celu można sięgnąć po specjalne kosmetyki dla kota brytyjskiego, których nie używamy na co dzień. Nie przesadźmy jednak z ilością, bo nie tylko wyjątkowo zirytujemy zwierzaka, ale też obciążymy futro, przez co będzie wyglądało na oklapnięte albo nawet tłuste. Do wyboru mamy odżywki (do spłukiwania albo nie), spraye, lakiery, pudry i wiele innych. Możemy nawet wykąpać brytyjczyka w specjalnym szamponie, który rozjaśni jego sierść (stosujemy tylko w przypadku umaszczenia białego, aby pozbyć się ewentualnego żółtego odcienia). Wygładźmy też ładnie futro szczotką na sam koniec, aby się układało i nie odstawał na bok żaden włos.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI SIERŚCI KOTA BRYTYJSKIEGO ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia