s

wtorek, 21 sierpnia 2018

Karma dla kota z chorymi nerkami


Schorzenia nerek i dolnych dróg moczowych stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia kotów. Futrzaki, które cierpią z ich powodu, potrzebują nie tylko terapii farmakologicznej, ale także specjalnej diety. Odpowiednie żywienie może bowiem skutecznie ograniczyć postęp choroby i znacząco poprawić samopoczucie zwierzaków. O czym pamiętać, komponując jadłospis dla pupila, którego układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo? Jakie cechy powinna posiadać karma dla kota z chorymi nerkami?


Przyczyny i objawy chorób nerek u kotów


Układ moczowy to newralgiczna część kociego organizmu. Niestety, schorzenia urologiczne często długo nie dają o sobie znać i rozwijają się w ukryciu całymi latami. Zdarza się, że wyraźne objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy nieleczona infekcja dolnych dróg moczowych lub kamica upośledza funkcjonowanie nerek. Warto wiedzieć, że uszkodzenie około 75% miąższu nerek prowadzi do ich niewydolności, która jest stanem nieodwracalnym i postępującym. Problem ten najczęściej dotyka futrzaki w podeszłym wieku. Zwykle jest więc następstwem niewłaściwego stylu życia. Z tego względu bardzo istotne jest, by w porę podjąć właściwe działania profilaktyczne. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Chorobom układu moczowego sprzyja nadwaga, dlatego należy kontrolować liczbę kalorii dostarczanych pupilowi wraz z pożywieniem. Jeśli nasz podopieczny ma szczególne predyspozycje do schorzeń układu moczowego, w jego menu powinna znaleźć się karma dla kota z problemami urologicznymi, która zapobiega m.in. tworzeniu się kamieni w drogach moczowych. Musimy również zadbać o właściwe nawodnienie organizmu zwierzaka. Mruczek powinien mieć zawsze łatwy dostęp do świeżej wody. Niezbędne jest ponadto zachęcanie futrzaka do aktywności fizycznej. Na rozwój niektórych schorzeń (np. idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego) wpływ może mieć także stres. Konieczne bywa jego zredukowanie, np. poprzez feromonoterapię. Nic nie zastąpi też naszej czujności. Zwracajmy zatem uwagę na wszelkie symptomy, które mogą sugerować problemy z nerkami u kota. Zwiększone pragnienie, wzmożone oddawanie moczu, utrata masy ciała, wymioty czy brak apetytu są wskazaniem do jak najszybszej kontroli weterynaryjnej.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓


Jak prawidłowo karmić kota z chorymi nerkami?


Specjalna dieta przy chorobach nerek musi dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie wspomagać funkcjonowanie jego organizmu. Nadrzędną rolę odgrywa w tym wypadku odciążenie nerek i ograniczenie ich dalszych uszkodzeń. W jadłospisie zwierzaka nie może więc zabraknąć substancji o działaniu prozdrowotnym i przeciwzapalnym. Kocie posiłki powinny mieć ponadto taką samą wartość energetyczną, jak te, które futrzak spożywał dotychczas. Często trzeba zatem zwiększyć podaż tłuszczów kosztem białek. Pokarm dla mruczka musi także odznaczać się podwyższoną smakowitością, by zwierzak spożywał go w odpowiedniej ilości. W tym celu można np. podgrzewać przygotowane pożywienie. Jeśli futrzak pije niechętnie, warto przestawić go na mokrą karmę. W terapii chorób układu moczowego świetnie sprawdzają się też pokarmy weterynaryjne. Pomocna w wielu przypadkach może okazać się karma dla kota z problemami urologicznymi. Mruczkowi możemy również zaoferować specjalny pokarm dedykowany zwierzakom z chorobami nerek. Pokarmy urinary dla kota »  występują w kilku wariantach, dlatego zawsze należy je precyzyjnie dopasować do schorzenia i indywidulanych wymagań futrzaka. Produkty o działaniu zakwaszającym nie będą odpowiednie dla kotów z niewydolnością nerek. Pamiętajmy, że karmy weterynaryjne stosować należy pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czym wyróżniają się karmy dla kotów z chorym nerkami?


Karma dla kota z problemami urologicznymi i chorobami nerek, dzięki specjalnej kompozycji składników, posiada szerokie właściwości terapeutyczne. Jej podawanie jest szczególnie wskazane przy kamicy moczowej i niewydolności nerek. Aby zmniejszyć obciążenie kocich nerek, w produktach weterynaryjnych obniżona została zawartość fosforu i białka. Co więcej, pokarmy tego typu często wykazują właściwości alkalizujące, przez co chronią zwierzaka przed kwasicą metaboliczną. Podwyższona zawartość potasu zapobiega groźnym niedoborom tego pierwiastka, które nierzadko występują przy problemach z nerkami. Z kolei zredukowana zawartość sodu obniża ryzyko nadciśnienia. Niebagatelną rolę odgrywają zawarte w produktach dodatki. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze redukują stany zapalne w organizmie mruczka i spowalniają rozwój choroby. W karmach niekiedy znaleźć można też prebiotyki, które obniżają stężenie mocznika we krwi chorych futrzaków. Warto zwrócić również uwagę na szczególne walory smakowe pokarmów dla mruczków z chorymi nerkami. Wyrazisty smak ma zachęcić koty do jedzenia i zapobiec niedożywieniu.

Poczytaj więcej o tym:

✔ Jak zapobiegać syndromowi urologicznemu u kota? KLIK »

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia