s

piątek, 11 października 2013

Pielęgnacja futra kotów krótkowłosych

Pielęgnacja futra kotów krótkowłosych

Wolę koty krótkowłose choćby dlatego, że ich futra nie wymagają aż tak skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Owszem trzeba je czesać i od czasu do czasu wyczyścić, ale nie trzeba tego robić tak często, jak w przypadku długowłosych futrzaków.

Kąpanie kota krótkowłosego


Czy kota krótkowłosego można kąpać? No można, tylko właściwie nie bardzo trzeba. Niektórzy hodowcy co prawda kąpią swoje futrzaki przed wystawami – ja też tak robię – ale w takiej zwykłej codziennej, że się tak wyrażę, pielęgnacji kąpanie kotów krótkowłosych nie jest jakimś wymogiem. Wystarczy od czasu do czasu, w miarę potrzeby, dokładnie przetrzeć całego zwierzaka specjalnym płynem do czyszczenia futra u kotów. Zwilżamy nim miękką ściereczkę i szorujemy z włosem i pod włos.

Jeśli już zachodzi konieczność wykąpania futrzaka, bo jest bardzo brudny lub zbliża się wystawa kotów rasowych, musimy użyć odpowiedniego szamponu. Najważniejsze jest to, by był on przeznaczony dla kotów. Nie powinniśmy używać produktów dla psów i ludzi, ponieważ mogą futrzakowi zaszkodzić. Koty mają stosunkowo cienką i delikatną skórę, przez którą szybko przenikają wszelkie szkodliwe dla nich związki.

Dobry szampon dla kota nie powinien również niekorzystnie wpływać na strukturę kocich włosów, np. zmiękczać futro u zwierzaków, które z natury powinny mieć włosy twarde. No i oczywiście powinniśmy dobierać szampon do koloru kociej sierści – białego futrzaka nie kąpiemy w szamponie dla czarnych kotów, a czarnego w szamponie dla białych. Popełnienie tak kardynalnych błędów tuż przed wystawą będzie kosztowało nas utratę wielu cennych punktów.

Jako, że koty za kąpielami nie przepadają, najlepiej polewać je wodą, a nie wsadzać do wody. Po umyciu, szampon dokładnie spłukujemy a potem futrzaka suszymy – można użyć suszarki, jeśli się jej nie boi. Bardzo ważne, by po kąpieli kot przebywał w ciepłym pomieszczeniu aż do całkowitego wyschnięcia. Po kąpaniu możemy w futerko wetrzeć odżywkę do włosów dla kotów – musi ona spełniać te same warunki, co szampon, czyli być przeznaczona dla kotów oraz nie wpływać negatywnie na strukturę i kolor okrywy włosowej.

Czesanie kota krótkowłosego


O ile krótkowłosych futrzaków kąpać specjalnie nie trzeba, o tyle od czasu do czasu wyczesać by wypadało. Nie trzeba tego robić zbyt często – raz, dwa razy a miesiącu w zupełności wystarczy. Jedynie w okresach intensywnego linienia warto robić to częściej, i dokładniej. Prawdę mówiąc częstotliwość czesania zależy trochę od struktury futra. Futrzaki o grubej okrywie włosowej z dużą ilością podszerstka wymagają z reguły częstszego czesania niż te o rzadkim podszerstku.

Rodzaj futra wpływa również na to, jakie narzędzia do czesania używamy. W przypadku kotów o gęstym futerku, jak np. koty rosyjskie niebieskie, najlepiej sprawdzają się metalowe zgrzebła o krótki, haczykowato wygiętych zębach. Kojarzycie je? Wiem, że wyglądają troszkę groźnie i wiele osób obawia się, że pokaleczy swojego pupila, ale nie ma obawy. Stosuję je od wielu lat i żaden mój futrzak nigdy nie narzekał, wręcz odwrotnie, bardzo to lubią. A zgrzebła te doskonale usuwają martwe włosy. Są niezastąpione szczególnie w okresie linienia. Wyczesują tak dobrze, że przed wystawą trzeba uważać, by tego futra za dużo nie wyczesać.

Do czesania kotów o niewielkiej ilości podszerska, takich jak syjamy, trzeba stosować zupełnie inne przyrządy. Wspomniane wyżej zgrzebło zupełnie się nie nadaje, ponieważ futrzaki te nie mają grubej ochronnej warstwy futerka i je moglibyśmy pokaleczyć. Koty te najlepiej czesać miękkimi szczotkami włosianymi, a jeszcze lepiej szczotkami gumowymi (świetne są specjalne gumowe rękawice do czesania). Delikatnie i bardzo dobrze usuną martwe włosy z ciała zwierzaka, zapewniając jednocześnie intensywny masaż ciała.

Przy czesaniu kotów krótkowłosych zupełnie nie sprawdzają się wszelkiego rodzaju grzebienie. Nie ma potrzeby ich kupować.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia