s

wtorek, 1 października 2013

Koty w kolorze cynamonu

Koty w kolorze cynamonu

Bardzo trudno jest zobaczyć cynamonowego kota, bo też umaszczenie to nie występuje zbyt często i tylko niektóre rasy mogą się nim poszczycić. Może dlatego wydaje mi się tak piękne? Albo po prostu takie właśnie jest? Na zdjęciu możecie podziwiać kotkę brytyjską o umaszczeniu cynamonowy szylkret (co takiego ten szylkret pisałem już kiedyś). Śliczna, prawda?

Czy będziecie zaskoczeni, gdy powiem Wam, że umaszczenie to jest niczym innym, jak zmodyfikowanym umaszczeniem czarnym? Pamiętacie, co pisałem o czekoladowej barwie futerka? Ona też była modyfikacją czerni. W przypadku koloru cynamonowego, czerń uległa jeszcze większemu rozjaśnieniu – stała się jasnobrązowa.

Za taki efekt odpowiedzialny jest recesywny allel b1, będący mutacją warunkującego czarne umaszczenie dominującego allelu B. Efektem działania alleli b1 jest zmniejszenie ilość eumelaniny w komórkach skóry i włosów, a więc optyczne rozjaśnienie koloru.

Wyhodowanie kotów o cynamonowym umaszczeniu jest trudne. Ta barwa kociego futra jest bowiem recesywna zarówno w stosunku do czerni, jak i do umaszczenia czekoladowego.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia