s

piątek, 4 października 2013

Cmentarze dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt

Gdy umiera zwierzę, które było członkiem rodziny i naszym przyjacielem, trudno się z nim pożegnać. Czy to dziwne więc, że nie chcemy oddać jego ciała tak po prostu do utylizacji? Czy jest w tym coś niezwykłego, że pragniemy pochować go jak należy?

Problem w tym, że nie możemy go zakopać tam, gdzie chcemy. Polskie prawo na to nie pozwala. Nawet pochowanie pupila we własnym ogródku jest przestępstwem. Na szczęście istnieją już w naszym kraju Cmentarze dla Zwierząt. Tam możemy godnie pochować naszego zwierzęcego przyjaciela. Tam możemy go odwiedzać, dziękując za wspólnie spędzone lata.

Cmentarze dla Zwierząt istnieją w wielu krajach. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale pierwszym był podobno ten otwarty w 1881 roku w londyńskim Hyde Parku. Są cmentarze państwowe, jak i prywatne. Ba, nawet wojskowe, jak ten znajdujący się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej na wyspie Guam, gdzie spoczywają zwłoki psów, które poświęciły swe życie w służbie dla ojczyzny.

Wiem, że wielu ludzi w naszym kraju – może nawet większość – uważa Cmentarze dla Zwierząt za coś, co najmniej dziwnego. „Składać zwierzę w grobie? Budować mu pomnik? Palić na jego grobie znicze i składać kwiaty? Trzeba być kompletnie stukniętym!” Może i trzeba. A może wystarczy po prostu być człowiekiem, który szanuje zwierzęta i docenia rolę, jaką odgrywają w naszym życiu?

Cmentarze dla zwierząt wcale nie są „wymysłem” współczesnego społeczeństwa. Symptomem jego „zwyrodnienia” – jak mogą niektórzy twierdzić. Zwierzęta grzebano już tysiące lat temu. Wyczytałem, że na Syberii znaleziono grób psa pochodzący sprzed siedmiu tysięcy lat. Największe i najbardziej znane są jednak zwierzęce cmentarze Starożytnego Egiptu, gdzie z największą czcią chowano święte zwierzęta: koty, byki, ibisy i wiele innych.

Czy ktoś, kto grzebie swego ukochanego zwierzęcego przyjaciela naprawdę jest  takim dziwakiem?

Niektóre Cmentarze dla Zwierząt w Polsce:

  1. Cmentarz Małych Zwierząt w Rzędzianach, woj. Podlaskie, Kolonia Rzędziany 71, 16-080 Tykocin
  2. Cmentarz i Krematorium dla Zwierząt „Tęczowy Most”, T. Jagielski, Szymanów 7, 55-080 Kąty Wrocławskie
  3. MAKSTAN Pochówek Zwierząt Domowych, Mochle 42,  86-014 Sicienko
  4. Grzebowisko dla zwierząt domowych, ul. Kociewska 36/38, 87-100 Toruń
  5. Pochówek Zwierząt Domowych „Psi Los”, ul. Okuniewska 41, 05-074 Halinów, Konik Nowy
  6. Cmentarz małych zwierząt, Iwaszko Krzysztof, 16-080 Tykocin
  7. Grzebowisko zwierząt przy schronisku dla bezdomnych zwierząt przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, 44-207 Rybnik

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia