s

środa, 23 października 2013

Cymric

Cymric

Cymric (wymawia się kumrik) jest siostrzaną rasą manxa. Wspominałem już chyba, co to są rasy siostrzane, ale może przypomnę. To takie rasy, które są bardzo blisko ze sobą spokrewnione i różnią się jedną lub dwiema cechami. W przypadku manxów i cymrików cechą tą jest długość okrywy włosowej.

W encyklopedii Koty wydawnictwa Larousse wyczytałem, że allel odpowiedzialny za długi włos prawdopodobnie pojawił się w populacji manxów na początku XX wieku, jednak aż do 1960 roku długowłose manxy nie były wystawiane. W książce tej nie ma jednak wzmianki o tym, czy długie futro u tych kotów jest efektem naturalnej mutacji czy też zostało wprowadzane poprzez kojarzenie z innymi długowłosymi rasami.

Gdy zainteresowanie długowłosą odmianą bezogoniastych kotów wzrosło, amerykańscy hodowcy postanowili utworzyć z nich nową rasę, której nadano miano cymriców. Nazwa wywodzi się od słowa „cymru”, które w języku galijskim oznacza kraj Gallów. Dlaczego akurat tak – nie mam zielonego pojęcia.

Pod względem budowy ciała i charakteru cymric niczym nie różnią się od manxa. Tylko futro mają dłuższe. U cymrików występują także dokładnie te same umaszczenia, co u ich krótkowłosych krewniaków, czyli wszystkie możliwe (zgodnie ze standardami Fife)

Zdjęcie:  Stanton McCandlish, flickrCC (original foto)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia