s

wtorek, 8 października 2013

Kot seszelski krótkowłosy

Kot seszelski krótkowłosy

FIFe zarejestrowały tę rasę pod nazwą Seychellois (czytaj seszeluła). Kot seszelski krótkowłosy krewniakiem kota syjamskiego i orientalnego krótkowłosego. Wszystkie te trzy rasy są rasami siostrzanymi i różnią się między sobą wyłącznie umaszczeniem.  Koty syjamskie mają umaszczenie typu point. Jednym z umaszczeń występujących u kotów orientalnych jest umaszczenie łaciate. Koty seszelskie zaś są łaciatymi pointami, czyli point z białym.

Pojawienie się kotów seszelskich było naturalną konsekwencją wprowadzenia u kotów orientalnych umaszczenia łaciatego. Jak wiemy, kory należące do siostrzanych ras można ze sobą kojarzyć, a koty syjamskie i orientalne kojarzone były ze sobą od początku ich istnienia. Prędzej czy później zatem w miotach musiały pojawić się kocięta o umaszczeniu point z białym, choć wielu hodowców starało się do tego nie dopuścić, jako że było to umaszczenie nie uznane.

Gdy koty o umaszczeniu point z białym zaistniały na tym świecie nie bardzo wiadomo było, co z nimi zrobić. Nie pasowały bowiem ani do kotów syjamskich, ani do orientalnych. W końcu nadano im nazwę kotów seszelskich. Dlaczego akurat tak? Nie mam zielonego pojęcia. O ile mi wiadomo, z wyspami Seszelskimi raczej nie mają nic wspólnego.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia