s

czwartek, 3 października 2013

Koci szkielet

Koci szkielet

Koty są niewiarygodnie elastyczne! Wydaje się, że można takiego futrzaka związać w supeł albo w chińskie dziewięć i nic mu nie będzie. Gdzie tam człowiekowi do kota! No ale futrzaki mają szkielet inny niż my. To znaczy, składa się on z tych samych elementów, wszak i ludzi i koty są ssakami, ale owe elementy w kocim szkielecie mają nieco inny kształt i o wiele luźniej są ze sobą połączone.

Kocia czaszka


Jak u wszystkich ssaków, czaszka kota składa się z dwóch podstawowych elementów: mózgoczaszki i trzewioczaszki. Ta pierwsza jest – łatwo się tego domyśleć – schronieniem dla mózgu. Druga zaś to cała reszta: szczęka, żuchwa, kości nosa itd.

U kotów czaszka jest proporcjonalnie mniejsza w stosunku do reszty ciała niż u ludzi. Inne są również proporcje wielkości mózgoczaszki do trzewioczaszki – ta pierwsze jest u futrzaków mniejsza od drugiej (choć patrząc na koty perskie, trudno w to uwierzyć). Nie ma w tym nic dziwnego i związane jest z rozwojem mózgu. Choć koty niewątpliwie są inteligentne, to jednak mniej niż my, więc ich mózg jest mniejszy i potrzebuje mniej miejsca.

Czaszka jest najbardziej zróżnicowanym pod względem kształtu elementem kociego szkieletu. Mam tu na myśli to, że występują duże różnice między przedstawicielami różnych ras. Wystarczy spojrzeć na persy i syjamy. U pierwszych głowa jest okrągła a pyszczek płaski, drugie zaś mają pyszczki bardzo wydłużone.

Koci kręgosłup


W kocim kręgosłupie znajdziemy więcej kości niż w ludzki, co wynika z obecności ogona (od 14 do 28 kręgów), którego nam brak. Prócz ogona w kocim kręgosłupie – tak jak w kręgosłupach innych ssaków – możemy wyróżnić następujące odcinki: szyjny (7 kręgów), piersiowy (13 kręgów), lędźwiowy (7 kręgów) i krzyżowy (3 kręgi).

Odcinek piersiowy przypada na klatkę piersiową, lędźwiowy na jamę brzucha, natomiast trzy zrośnięte ze sobą kręgi krzyżowe podtrzymują miednicę i tylne kończy. Choć odcinek piersiowy składa się z większej liczby kręgów niż lędźwiowy, obydwa są tej samej długości. Po prostu kręgi lędźwiowe są dłuższe niż piersiowe. Między innymi dzięki temu koty tak sprawne fizyczne.

Niemal połowę długości kręgosłupa stanowi ogon (oczywiście istnieją różnice między rasami). Ta część kociego ciała ogrywa bowiem ważną rolę przy bieganiu się, chodzeniu po drzewach i polowaniu – pomaga zachować równowagę.

Wszystkie kręgi (poza krzyżowymi, rzecz jasna) w kocim kręgosłupie są luźno ze sobą połączone. Dzięki temu nasze futrzaki mają tak giętkie ciała i są tak sprawne fizyczne.

Kocia klatka piersiowa


Klatka piersiowa u kotów jest stosunkowo słabo rozwinięta. Tworzą ją żebra, z jednej strony przymocowane do kręgów piersiowych, z drugiej zaś połączone mostkiem. Budowa kociej klatki piersiowej wskazuje na to, że drapieżniki te przystosowane są do intensywnego, ale krótkotrwałego wysiłku. W maratonie nie miałyby szans.

Kocie kończyny


Na szkielet kocich nóg składają się te same kości, co u ludzi. Zupełnie jednak inne są proporcje poszczególnych elementów kończyn. Jest to wynikiem takiego, a nie innego sposobu poruszania. Nie mówiąc już o tym, że kończyny przednie u kotów nie służą tak skomplikowanym celom, jak nasze ręce (choć ich ewolucyjne pochodzenie jest takie samo).

Już na pierwszy rzut oka zauważymy, że kości dłoni i stopy są u kotów znacznie dłuższe niż u nas, co jest kolejnym przystosowaniem do sprawnego poruszania się. Nasze futrzaki chodzą na palcach, więc wydłużone stopy i dłonie zwiększają długość kroku i skoku! Na uwagę zasługuje luźne połączenie kończyny przedniej z kręgosłupem (wyraźnie widać to, gdy kot chodzi) oraz brak obojczyków (co ułatwia przeciskanie się przez wąskie szczeliny).

Zupełnie inaczej niż nasze, zbudowane są kocie palce. Przede wszystkim możemy zauważyć, że w tylnych kończynach koty mają cztery palce, a w przednich pięć – przy czym kciuk jest zredukowany i przy chodzeniu nie dotyka ziemi. Ogólnie kości palców są krótkie, a ich ułożenie pozwala między innymi chować pazury.

Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia