s

wtorek, 2 października 2018

Czy Twój kot potrzebuje witamin?


Witaminy to niezbędne składniki diety każdego zwierzaka. Ich niedobór szybko odbija się na kondycji czworonoga, prowadzi do utraty energii, pogorszenia wyglądu oraz wielu różnych chorób i dolegliwości. Jakich witamin potrzebuje kot, by zawsze cieszyć się nienagannym zdrowiem i kondycją? Które karmy zawierają najwięcej witamin i jak jeszcze można dostarczać kotu niezbędnych substancji odżywczych? Zobaczmy.


Rola witamin w diecie kota


Pokarm naszego mruczka powinien obfitować we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, w tym szereg witamin wpływających na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka. Jednym z najważniejszych dla kota pierwiastków jest witamina A, odpowiadająca za kondycję wzroku, stan skóry oraz sierści, a także prawidłowy wzrost i rozwój. Doskonałym źródłem tej witaminy jest wątróbka, pamiętajmy jednak, by serwować ją pupilowi jedynie od czasu do czasu, bo witaminę A łatwo przedawkować (poczytaj więcej o karmieniu kota wątróbką KLIK).

Ważnym składnikiem kociej diety są także witaminy z grupy B. Substancje te wpływają na układ nerwowy zwierzaka, pracę serca oraz nerek. Ich niedobór może prowadzić do anemii, niewydolności serca, zaburzeń układu nerwowego oraz powstawania kamieni nerkowych. Witamina D z kolei odpowiada za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforową, a jej brak wpływa na osłabienie kości i chrząstek stawowych. Pokarmem, który może dostarczyć ją pupilowi są ryby oraz żółtka jaj. Kolejną niezbędną kotu witaminą jest witamina E, która koordynuje pracę układu ruchowego i pokarmowego. Bez niej pupil narażony jest na wystąpienie zespołu jelita drażliwego oraz różnego rodzaju uszkodzenia mięśni.

Warto wspomnieć także o witaminie K, odpowiadającej głównie za krzepliwość krwi. Jej niedobór może doprowadzić nawet do krwotoków wewnętrznych. Znajdziemy ją w mięsie, przede wszystkim wołowinie i cielęcinie, a także w żółtkach jaj.

Objawy niedoboru witamin u kota?


Jak rozpoznać, że naszemu mruczkowi brakuje witamin? Niedobory substancji odżywczych mogą odbić się na kondycji kociego futra. Szorstka, matowa lub nadmiernie wypadająca sierść może być efektem braku witamin z grupy B, głownie B5 oraz B7. Z kolei deficyt witaminy B6 często wiąże się z anemią, może prowadzić do różnego rodzaju problemów skórnych, odkładania się kamienia nazębnego oraz kamieni nerkowych. Wiele problemów może przysporzyć także brak witaminy B3. Objawem takiego deficytu jest przeważnie brak apetytu, utrata masy ciała, a także częste, nawracające biegunki z krwią, co może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka.

Jak dostarczać kotu niezbędnych witamin?


Wszelkie niepokojące sygnały widocznie w zachowaniu lub wyglądzie pupila, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii. Tylko specjalista może zdiagnozować ewentualnie niedobory witamin u kota i zalecić właściwe leczenie bądź suplementację. My zaś, jako właściciele powinniśmy zadbać o to, by do takich niedoborów nigdy nie doszło. Dlatego tak ważne jest podawanie pupilowi pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej karmy, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych witamin i innych składników odżywczych. W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy porządne pokarmy dla kotów, dzięki którym uchronimy mruczka przed ewentualnymi niedoborami.

Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy decydujemy się karmić pupila domowym jedzeniem. Samodzielnie przyrządzanie posiłków mruczkowi, tak aby zawierały właściwe proporcje wszystkich składników odżywczych jest niezmiernie trudne. W takiej sytuacji warto więc pomyśleć o uzupełnieniu pożywienia o odpowiednie witaminy za pomocą specjalnych suplementów. Co mamy do wyboru?

Preparaty witaminowe dla kota


Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty witaminowe dla kotów. W sklepach znajdziemy je pod postacią rozmaitych past, proszków, tabletek lub smakołyków. Wiele z nich dedykowano zwierzakom z konkretnymi wymaganiami żywieniowymi lub opracowano pod kątem określonych chorób czy dolegliwości. W zależności od potrzeb naszego pupila możemy wiec zaserwować mu przysmak wzmacniający sierść, wspomagający trawienie lub podnoszący odporność. Zadaniem niektórych preparatów jest wspomaganie pracy nerek i zapobieganie powstawaniu kamieni, a innych wzmocnienie stawów oraz kości.

Wybierając witaminy dla kota pamiętajmy tylko, by dobrać je odpowiednio do wieku oraz wagi pupila. Zawsze warto też zasięgnąć porady weterynarza. Miejmy na uwadze, że mruczkowi zaszkodzić może zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych substancji. Podając nieodpowiedni suplement możemy więc przynieść pupilowi więcej szkody niż pożytku.

Poczytaj więcej o:

 Preparatach witaminowo-mineralnych dla kota KLIK » 

↓ WITAMINY DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © denisval — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia