s

wtorek, 30 października 2018

Bezoary u kota


Staranność, z jaką koty dbają o swą sierść potrafi wprawić w zdumienie. Niektóre mruczki czyszczą i wygładzają futerko nawet kilka razy dziennie, a choć jest to zachowanie zupełnie naturalne, to czasem może wpędzić pupila w poważne kłopoty. Podczas takich zabiegów zwierzak połyka dużo włosów, które zalegają w jego układzie trawiennym, tworząc tak zwane polibezoary. Czym to grozi? Jak zapobiegać zakłaczeniu u kota?


Czym są bezoary i jak powstają?


Kule włosowe u kota », zwane także polibezoarami, to ściśle zbite masy sierści zalegające w kocim przewodzie pokarmowych. Jak dochodzi do ich powstawania? Aby lepiej zrozumieć tę kwestię warto przyjrzeć się specyficznej budowie kociego języka. Pokrywają go tysiące drobniutkich haczyków, więc jest szorstki niczym tarka. Ta charakterystyczna cecha pozwala dzikim kotom sprawniej się odżywiać, a ponadto – wykonywać cały szereg złożonych zabiegów związanych z pielęgnacją sierści. Szorstki język sprawnie usuwa martwe włosy i zabrudzenia z powierzchni z futra. Niestety ta sama cecha sprawia, że włosy przyczepiają się do niego, a mruczek nie może ich wypluć. W ten sposób sierść trafia do kociego żołądka i tam zbija się w kule włosowe.


Czy bezoary są groźne dla kota?


Większość kotów krótkowłosych doskonale radzi sobie z usuwaniem martwego futra z organizmu. Zwierzaki wydalają je wraz z kałem lub poprzez wymioty. Kot może zwracać nadtrawioną treść pokarmową z fragmentami sfilcowanej sierści, czyli tzw. wypluwkami. Mruczek sam wywołuje wymioty, będące naturalnym, niepatologicznym sposobem na oczyszczenie żołądka z zalegających w nim resztek.

Niestety, kiedy włosów jest bardzo dużo, na przykład w okresie wzmożonego linienia, organizm kota może nie radzić sobie z ich wydalaniem. Problem dotyczy zwłaszcza kotów z gęstą, długą sierścią i bogatym podszerstkiem. Kumulujące się w żołądku i jelitach bezoary u kota tworzą zatory powodujące niedrożność układu pokarmowego. Jest to stan groźny dla życia zwierzaka, który w skrajnych przypadkach może skończyć się jego śmiercią. Dlatego problemu nie wolno bagatelizować, a w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących sygnałów, należy zgłosić się do weterynarza. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

↓ PRZYSMAKI ODKŁACZAJACE DLA KOTA ↓Objawy zakłaczenia u kota


W sytuacji zakłaczenia, czyli kiedy kłęby zalegającej w żołądku sierści są zbyt duże, kot może nie być w stanie ich wydalić ani zwymiotować. O ile wypluwki to nic poważnego, tak częste, intensywne wymioty ze śladami krwi są zdecydowanym powodem do niepokoju. Zatkane złogami sierści kanały trawienne mogą blokować prawidłowe przesuwanie się treści po przewodzie trawiennym pupila i powodować wymioty niestrawionego pokarmu. Torsje mogą pojawiać się po każdym posiłku lub wypiciu wody. Zwierzak może być osłabiony, osowiały, mieć gorączkę, zaparcia lub suchy kaszel. Bezoary u kota zalegające w żołądku powodują zahamowania wchłaniania wartości odżywczych z pokarmu, więc mruczek chudnie, ma objawy odwodnienia i wzdęty brzuch.


Jak zapobiec zakłaczeniu u kota?


Przy odrobinie chęci możemy łatwo zapobiec wielu problemom związanym z zakłaczeniem u kota. Przede wszystkim, warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści pupila, zwłaszcza w kresie linienia. Im więcej martwych włosów usuniemy podczas szczotkowania, tym mniej ich trafi do kociego żołądka. Zabieg ten ważny jest zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych z grubym, gęstym podszerstkiem.

Możemy też pomóc kotu wydalać kłaczki poprzez wymioty. Jak już wspomnieliśmy wypluwki to naturalny koci sposób na pozbycie się włosów z organizmu. Aby ułatwić to zwierzakowi możemy wysiać lub kupić mu specjalną trawę dla kota. Trawa zawiera witaminy i minerały wspomagające pracę układu pokarmowego, a zawarty w niej błonnik działa niczym miotełka wymiatająca kłęby włosów z żołądka i jelit. Umieśćmy trawkę w dostępnym dla kota miejscu, tak aby mógł ją podgryzać, gdy tylko najdzie go ochota.

↓ TRAWA DLA KOTA ↓Karma odkłaczająca dla kota


Dobrym sposobem na bezoary są specjalne odkłaczajace karmy dla kota. Pokarmy tego typu zawierają dużą dawkę błonnika, który reguluje procesy trawienne, poprawia perystaltykę jelit i wspomaga usuwanie kłaczków z organizmu. Karma daje także uczucie sytości, zapewnia kotu energię, a dzięki sporej dawce witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych wzmacnia kondycję i wygląd sierści.

↓ KARMA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓W sklepach zoologicznych dostępne są także inne specyfiki, stworzone właśnie z myślą o zwalczaniu bezoarów u kota. Mogą mieć formę różnego rodzaju przekąsek i pasztecików, które nie tylko działają, ale i bardzo smakują zwierzakom. Na rynku znajdziemy też specjalne pasty odtłaczające dla kota z naturalnych olejów roślinnych. Zwierzaki nie przepadają za ich smakiem, dlatego należy aplikować je na ich łapki. Kot chcąc się oczyścić dokładnie zliże cały preparat. Pasty tego typu są bezpieczne dla zwierzaków, a co istotne – skutecznie usuwają złogi martwej sierści z ich organizmu.

↓ PASTA ODKŁACZAJĄCA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © kozorog - stock.adobe.com

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Ja mojemu kotu podaję suchą karmę na kule włosowe :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja podaję kotu trawkę oraz specjalną karmę na kule włosowe i pomaga ;)
    O kocim żywieniu pisałam na moim blogu - serdecznie zapraszam https://bolubiekoty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia