s

wtorek, 6 listopada 2018

Dieta cukrzycowa u kota


Niestety każdego roku coraz więcej kotów zapada na cukrzycę. To choroba, której w żadnym razie nie należy bagatelizować, bo nieleczona stanowi poważnie zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila. Pamiętajmy jednak, że cukrzyca to żaden wyrok, a chory na nią zwierzak wciąż może cieszyć się życiem, oczywiście pod warunkiem, że właściwie o niego zadbamy. Odpowiednia dieta i tryb życia mogą zdziałać prawdziwe cuda.


Co może powodować cukrzycę u kota?


Cukrzyca to przewlekła choroba endokrynologiczna, związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem trzustki. Gruczoł ten odpowiedzialny jest za wytwarzanie insuliny, czyli substancji niezbędnej do regulowania poziomu cukru we krwi. Czynników powodujących zaburzenia pracy trzustki może być bardzo wiele. Pod uwagę bierze się zwłaszcza predyspozycje genetyczne, przebyte zapalenie trzustki, zatrucia lekami lub podawanie ich w zbyt dużych dawkach. Gdy narząd zaczyna szwankować, poziom insuliny we krwi zostaje zaburzony i wtedy właśnie mamy do czynienia z cukrzycą. W zależności od rodzaju zaburzenia, trzustka może wydzielać zbyt mało lub zbyt dużo insuliny, choć w przypadku kotów przeważnie mamy do czynienia z tą pierwszą sytuacją. Gdy poziom cukru we krwi zwierzaka gwałtownie rośnie, należy zbijać go podając insulinę z zewnątrz.

Objawy cukrzycy u kota


Jednym z pierwszych objawów świadczących o cukrzycy u kota » mogą być problemy z wagą naszego pupila. Zaburzenia, takie jak nadwaga czy wychudzenie mają ogromny wpływ na gospodarkę całego organizmu i mogą być zarówno przyczyną, jak i objawem cukrzycy. Warto pamiętać, że koty karmione źle zbilansowaną karmą o niskich wartościach odżywczych są dużo bardziej narażone na zachorowanie, niż koty żywione w sposób prawidłowy.

Koty chorujące na cukrzycę miewają także problemy z układem moczowym. Jeśli zauważymy, że nasz pupil oddaje mocz częściej niż zwykle lub raz po raz wchodzi do kuwety, ale nie załatwia żadnej potrzeby, to powinniśmy wybrać się do weterynarza. Badanie moczu to podstawowy element diagnostyki cukrzycy.

Pośród innych symptomów możemy wymienić także kłopoty ze skórą, takie jak miejscowe wyłysienia, łupież, strupy lub rany. Kocim diabetykom często doskwiera także rzucający się w oczy brak energii, nadmierne pragnienie, senność lub apatia.

↓ KARMA DLA KOTA DIABETIC ↓Żywienie kota z cukrzycą


Nie od dziś wiadomo, że dieta to element wspierający terapię wielu chorób, w tym również cukrzycy. Dzięki właściwemu żywieniu możemy zahamować rozwój schorzenia oraz wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie organizmu naszego czworonoga. Co zatem powinno wchodzić w skład diety kociego diabetyka? Opracowując jadłospis pupila należy skupić się przede wszystkim na zawartości białka i węglowodanów. O ile to pierwsze jest kotu niezbędne do życia, tak ilość węglowodanów powinna być zredukowana do minimum. Pamiętajmy, że kot to bezwzględny mięsożerca przystosowany do pozyskiwania energii i wartości odżywczych z białka zwierzęcego. Węglowodany z kolei stanowią obciążenie dla jego organizmu, który nie do końca radzi sobie z ich rozłożeniem i przyswojeniem. Zmiana diety na niskocukrową może mieć wielki wpływ na przebieg choroby, rekonwalescencję oraz samopoczucie zwierzaka.

Istotną kwestią jest także pora i częstotliwość serwowania posiłków. Koty chorujące na cukrzycę powinny dostawać pokarm zawsze o regularnych porach i w dokładnie takich samych dawkach. Pamiętajmy także, by insulinę podawać kotu dopiero po posiłku. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia i uchronimy go przed hipoglikemią, czyli gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi.


Karma dla kota diabetyka


Na rynku dostępne są różnego rodzaju pokarmy specjalistyczne i weterynaryjne, przeznaczone dla kotów zmagających się z różnymi schorzeniami utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie. Pośród nich znajdziemy także karmy dla kotów z cukrzycą ». Skąd wiadomo czy taka karma na pewno pomoże pupilowi? Jak wybrać tę właściwą?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie każdy produkt oznaczony etykietką „karma dla kota diabetyka” faktycznie nadaje się dla zwierzaka chorującego na cukrzycę. Szumne obietnice producentów to jedno, a rzeczywista zawartość węglowodanów to zupełnie inna kwestia. Wybierając pokarm dla pupila warto analizować etykiety. Karma dla naszego mruczącego cukrzyka nie może zawierać więcej niż około 5% węglowodanów w suchej masie. Ważna jest także duża zawartość włókna pokarmowego, które przyspiesza trawienie i pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Karma musi zawierać także dużą ilość czystego mięsa oraz składników takich jak, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze.

Cukrzyca to podstępna choroba, której nigdy nie należy lekceważyć. Pamiętajmy jednak, że dzięki właściwej terapii i diecie nasz pupil jeszcze przez wiele lat będzie mógł cieszyć się w miarę normalnym życiem.

Poczytaj więcej o:

✔ Najlepszej karmy dla kota z cukrzycą KLIK »


↓ KARMA DLA KOTA Z CUKRZYCĄ ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © vladdeep - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia