s

środa, 6 sierpnia 2014

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów

Z tego, co mi wiadomo, cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących u kotów chorób. W necie znalazłem informację, że aż jeden na dwieście futrzaków cierpi z jej powodu. Co najgorsze, odsetek chorych zwierzaków wzrasta, co między innymi jest skutkiem zwiększającej się liczby osobników otyłych, niestety! Na cukrzycę mogą zachorować koty w każdym wieku, choć im są starsze, tym bardziej staje się to prawdopodobne.

Przyczyny cukrzycy u kotów


Cukrzyca u kotów to nic innego, jak stale podwyższony poziom glukozy (cukier, który  jest głównym źródłem energii dla komórek organizmu) we krwi, co fachowo nazywamy hipoglikemią.

Dochodzi do niej przy zaburzeniach w wydzielaniu przez trzustkę insuliny (hormonu uczestniczącego w metabolizmie glukozy, co z kolei może być skutkiem choroby trzustki, niszczeniem jej komórek przez własny układ odpornościowy lub zmianami, jakie zachodzą na starość.

Cukrzyca może być również spowodowana zmianami hormonalnymi, które występują między innymi przy nadczynności tarczycy, nadczynności kory nadnercza, przy podawaniu sterydów, stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, a nawet wskutek długotrwałego stresu.

Objawy cukrzycy u kotów


Jednym  z pierwszych objawów cukrzycy u kotów jest zwiększone oddawanie moczu przez kota, ponieważ nadmiar glukozy we krwi jest usuwany przez nerki. Skutkuje to nadmierną utratą wody z organizmu, a to z kolei zwiększa pragnienie, więc kot pije dużo wody.

Kolejnym objawem wzmożony apetyt, spowodowany zmniejszeniem ilości glukozy w komórkach organizmu. Mimo, że zwierzak więcej je, traci na wadze.

Wraz z rozwojem choroby możemy zaobserwować u kota wyraźne pogorszenie kondycji fizycznej, zmatowienie sierści, senność i apatię.

Wymienione przeze mnie objawy towarzyszą jednak także innym chorobom. Zdiagnozować cukrzycę może więc tylko lekarz weterynarii, który wykona odpowiednie badania krwi i moczu na poziom glukozy.

Samo badanie krwi nie świadczy jeszcze o cukrzycy, ponieważ u kotów ilość glukozy we krwi wzrasta przy stresie. Z tego powodu niezbędne jest zbadanie również moczu.

Powikłania cukrzycy u kotów


U kotów, podobnie jak u ludzi, cukrzyca negatywnie wpływa na cały organizm. Utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi może prowadzić na przykład do uszkodzenia włókien nerwowych, czyli tak zwanej neuropatii cukrzycowej, co objawia się osłabieniem kończyn miednicznych.

Jednym z najpoważniejszych ostrych powikłań nieleczonej lub nienależycie kontrolowanej cukrzycy jest kwasica ketonowa. Niedostatek glukozy zmusza komórki organizmu do czerpania energii z białek i tłuszczy, czemu towarzyszy powstawanie tak zwanych ciał ketonowych, które zatruwają koci organizm.

Leczenie cukrzycy u kotów


Cierpiącym na cukrzycę kotom podaje się insulinę, by zmniejszyć poziom glukozy we krwi. Niezbędne jest też stosowanie odpowiedniej diety (istnieją specjalne karmy dla kocich cukrzyków). Niestety cukrzyca jest nieuleczalna, choć zdarzają się przypadki remisji choroby. Można wówczas odstawić insulinę, ale nadal trzeba przestrzegać surowej diety i regularnie przeprowadzać badania kontrolne.Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia