s

czwartek, 14 sierpnia 2014

Karmy dla kotów alergików

Karmy dla kotów alergików

Alergia pokarmowa podobno dotyczy coraz większego odsetka kotów. Jeśli Twój futrzak na nią cierpi, powinieneś podawać mu specjalną karmę. Na szczęście moich zwierzaków nigdy ten problem nie dotyczył, w przeciwnym razie też musiałbym szukać odpowiedniej karmy dla kotów alergików.
Ale co to jest właściwie karma dla kota alergika? Skoro alergia pokarmowa to, mówiąc niezbyt chyba poprawnie, uczulenie na pewne rodzaje pożywienia, mianem tym możemy nazwać każdą karmę, którą nasz futrzak bez problemów przyswaja, nie wykazując reakcji alergicznych. Jeśli zatem jest uczulony na białko drobiowe, będzie nią taka, które tegoż białka nie zawiera. Jeśli jego organizm źle reaguje na zboża – taka, w której zbóż nie znajdziemy.

Zanim więc kupimy karmę dla kota alergika, powinniśmy wiedzieć, na co tak naprawdę nasz pupil jest uczulony. O ile mi wiadomo, koty najczęściej wykazują reakcję alergiczne na białko mięsa kurcząt i białko zawarte w ziarnach pszenicy. Z tego powodu dla kotów alergików polecane są karmy produkowane na bazie innych gatunków mięs i bez dodatku pszenicy. Najczęściej są to produkty zawierające jagnięcinę, ryby oraz ryż, które to uchodzą za składniki antyalergiczne.

Nie sugerujmy się jednak nazwą karmy dla kotów, tylko dokładnie czytajmy skład produktu, umieszczony na opakowaniu przez producenta. Nazwa może być bowiem myląca. Słowa „lamb and rice” w niej zawarte wcale nie muszą oznaczać, że karma poza jagnięciną i ryżem nie zawiera innych gatunków mięs i zbóż. I najczęściej tak właśnie jest. W większości przypadków są one tylko dodatkiem. Głównie chodzi o jagnięcinę, która jest drogim mięsem.

Cena karmy, niestety, również może być pewną wskazówką, co do jej składu. Skoro mięso jagnięce do tanich nie należy, to raczej wątpliwe, by tani produkt zawierał wyłącznie jagnięcinę. Logiczne!

Najlepsze karmy hypoalergiczne to jednak nie takie, które nie zawierają składników najczęściej uczulających. Najlepsze karmy dla kotów alergików to takie, do produkcji których wykorzystuje się ograniczone źródła białek zwierzęcych, na przykład wyłącznie białko z mięsa ryb. To samo dotyczy białek roślinnych. Im mniej bowiem rodzai białek, tym mniejsze ryzyko wystąpienia objawów alergii, ponieważ to właśnie białka uczulają. Dodatkowo, w tych najlepszych karmach, białka w nich zawarta są jeszcze odpowiednio przetwarzane, by maksymalnie zwiększyć ich przyswajalność i zmniejszyć reakcje alergiczne.


Karmy dla kotów alergikówZdjęcie 1.: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia