s

wtorek, 13 listopada 2018

Co zrobić, gdy kot wymiotuje?


Nawet prawdziwy koci okaz zdrowia może czasami cierpieć z powodu wymiotów. O ile sporadyczne zwracanie pokarmu przez mruczka nie jest na ogół niczym niepokojącym, zdarza się, że bywa ono pierwszym sygnałem rozwijającej się u zwierzaka choroby. Jak rozpoznać przyczynę wymiotów u kota? Jak pomóc futrzakowi, który wymiotuje?


Mechanizm wymiotów u kota


Wymioty to istotny odruch obronny organizmu, chroniący przed zatruciem oraz uszkodzeniem przewodu pokarmowego. Zwracanie treści pokarmowej jest skutkiem działania określonych bodźców, które powodują pobudzenie ośrodków wymiotnych. U kotów można wyróżnić trzy fazy wymiotów. Pierwsza z nich obejmuje nudności, o których z reguły świadczy nadmierne ślinienie się, oblizywanie warg, niepokój i wokalizacja. W drugim etapie dochodzi do silnego skurczu mięśni brzucha połączonego z dławieniem się. Dopiero potem mamy do czynienia z wymiotami właściwymi, czyli gwałtownym zwracaniem zawartości żołądka.

Przyczyny wymiotów u kota


Wymioty u kotów mogą pojawić się zarówno z powodu niegroźnych błędów żywieniowych, jak i poważnych chorób ogólnoustrojowych. Z tego względu bardzo istotna jest ich dokładna diagnostyka. Warto wiedzieć, że wymioty ostre, trwające zwykle kilka dni i powtarzające się wielokrotnie w ciągu doby, najczęściej mają związek z patologiami dotyczącymi samego przewodu pokarmowego. W takim przypadku można podejrzewać zapalenie błony śluzowej żołądka lub jelit, zatrucie, a nawet niedrożność spowodowaną spożyciem ciała obcego. Ostre wymioty są więc zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. Z kolei przewlekłe wymioty pojawiają się okresowo, w ciągu co najmniej kilku tygodni. Ich przyczyną bywają choroby takie jak niewydolność nerek, cukrzyca czy nowotwory. Przewlekłe wymioty niejednokrotnie są też sygnałem silnej inwazji pasożytów wewnętrznych u zwierzaka. Lamblie, glisty czy tasiemce wywołują podrażnienia chemiczne i mechaniczne przewodu pokarmowego, które w konsekwencji mogą doprowadzić u futrzaka do wystąpienia wymiotów. Nie należy jednak nigdy wpadać w panikę – przewlekłe wymioty bywają po prostu wynikiem niewłaściwej diety lub nietolerancji pokarmowej.

Większość kotów wymiotuje jednak wyłącznie okazjonalnie. Co może być tego powodem? Przede wszystkim obecność w żołądku pilobezoarów. Wymiotując, futrzaki zazwyczaj próbują pozbyć się kul włosowych, które utworzyły się w ich przewodzie pokarmowym. Taka reakcja nie jest niczym niepokojącym. Mruczki często wymiotują również po spożyciu nieodpowiedniego pokarmu. Kotom nie służą zwłaszcza nagłe i radykalne zmiany w diecie. Wiele zwierzaków ma także tendencję do zbyt łapczywego jedzenia i spożywania za dużych porcji pokarmu. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe to dość powszechna przyczyna kocich problemów. Niektóre futrzaki mogą też wymiotować w czasie transportu (z powodu choroby lokomocyjnej) lub po spożyciu określonych leków.


Wymioty u kota – pierwsza pomoc


W przypadku wymiotów u kota należy zadbać przede wszystkim o dokładną obserwację zwierzaka. Niezbędne jest określenie, czy zwracanie pokarmu było tylko jednorazowym epizodem, czy ma charakter nawracający. Trzeba również upewnić się, czy u zwierzaka nie występują inne alarmujące objawy, takie jak np. gorączka, biegunka, osłabienie, trudności z oddychaniem. Jeśli zauważymy takie symptomy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Konsultacja lekarska jest także wskazana, zawsze gdy wymioty nie ustępują mimo upływu czasu lub się powtarzają.

Dla kota cierpiącego z powodu wymiotów warto przygotować zaciszną i bezpieczną kryjówkę, w której będzie mógł w spokoju odpocząć i zregenerować siły. Jeśli wymioty u naszego pupila mają charakter ostry, trzeba zastosować krótkotrwałą głodówkę. Jej zalecany czas to zazwyczaj około 6-12 godzin. Pamiętajmy jednak, że przerwa w karmieniu nie powinna przekraczać 24 godzin – mogłoby to bowiem doprowadzić do poważnych problemów z wątrobą. Nie zapomnijmy również o stałym nawadnianiu futrzaka. Po zakończeniu głodówki należy zaoferować kotu niewielką porcję lekkostrawnego pożywienia. Można przygotować dla zwierzaka posiłek na bazie gotowanego kurczaka i ryżu lub zaserwować odpowiednią mokrą karmę. Taką dietę dobrze utrzymać jeszcze przez kilka dni. Stopniowo można wracać do normalnego sposobu żywienia. Jeśli jednak podejrzewamy, że kłopoty mruczka miały związek z serwowaną mu karmą, powinniśmy rozważyć jej zmianę na taką, która dedykowana jest wrażliwym futrzakom lub zwierzakom zmagającym się z nietolerancją pokarmową i problemami trawiennymi.


↓ PREPARATY NA ODROBACZENIE KOTA ↓


Jak zapobiegać wymiotom u kota?


Zapobieganie ponownym wymiotom u kota jest ściśle uzależnione od ich przyczyny. W wielu sytuacjach pomóc może jednak odpowiednie serwowanie kocich posiłków. Mruczki należy karmić wielokrotnie w ciągu dnia, za to małymi porcjami. Futrzakom, które jedzą zbyt szybko, warto podawać pożywienie w zabawkach interaktywnych lub specjalnych miskach spowalniających jedzenie. Wszelkie modyfikacje w żywieniu pupili trzeba natomiast wprowadzać stopniowo.

↓ PASTY ODKŁACZAJĄCE DLA KOTA ↓


W profilaktyce wymiotów warto też stosować preparaty odkłaczające dla kota lub karmy z wysoką zawartością włókna. Pozytywnie wpływają one na perystaltykę jelit, redukują powstawanie pilobezoarów i usprawniają ich wydalanie.

Należy ponadto zatroszczyć się o profilaktykę zdrowotną. Zadbajmy więc o regularne aplikowanie pupilowi preparatów zwalczających robaki i nie zaniedbujmy nigdy okresowych badań kontrolnych.

↓ ODKŁACZAJĄCA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Africa Studio - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia