s

wtorek, 27 listopada 2018

Jak karmić kota z chorobą nowotworową?


Nowotwory w ostatnim czasie stały się prawdziwą plagą nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt. Domowe mruczki, podobnie jak my, coraz częściej wystawiane są na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, które mogą indukować proces nowotworowy. Futrzaki z problemami onkologicznymi z pewnością potrzebują szczególnej opieki. Jej istotnym elementem jest specjalna dieta. Jak prawidłowo karmić kota z chorobą nowotworową?


Wpływ procesu nowotworowego na organizm kota


Nowotwory stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny weterynaryjnej. Niestety, mimo coraz dokładniejszych badań diagnostycznych, w wielu przypadkach są rozpoznawane zbyt późno, co znacznie utrudnia ich skuteczne leczenie. Choroba nowotworowa może pojawić się u każdego kota, choć najbardziej narażone na nią są bez wątpienia mruczki w podeszłym wieku. Z upływem lat maleje bowiem zdolność organizmu do radzenia sobie ze stresem środowiskowym. Osłabieniu ulegają również mechanizmy obronne.

Nowotwory negatywnie oddziałują na cały koci organizm i stopniowo prowadzą do jego wyniszczenia. Wywołują liczne zaburzenia w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów i białek, a co za tym idzie – zakłócają równowagę wewnętrzną. Podczas choroby nowotworowej dochodzi do nasilenia procesów katabolicznych, znacznej utraty tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Dodatkowym problemem jest ujemny bilans energetyczny spowodowany wykorzystywaniem glukozy przez komórki nowotworowe. Chorobie nowotworowej towarzyszy często obniżenie odporności i utrata apetytu. Wszystko to powoduje, że mruczki z nowotworami zaczynają tracić na wadze, a ich kondycja ulega widocznemu pogorszeniu.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Rola diety w terapii nowotworów u kota


Odpowiednia dieta jest nie do przecenienie podczas leczenia każdej choroby nowotworowej. Może ona bowiem skutecznie wspomóc koci organizm w walce z chorobą, poprawić ogólne samopoczucie zwierzaka i obniżyć ryzyko niebezpiecznych dla życia powikłań. Celem diety onkologicznej dla kota jest także zapobieganie kacheksji nowotworowej, utrzymanie u kota stałej masy ciała i ograniczenie zaburzeń metabolicznych w jego organizmie. Właściwy dobór składników żywieniowych może ponadto w niektórych przypadkach ograniczać lub opóźnić rozrost nowotworu.


Podstawowe zasady diety onkologicznej dla kota


Mruczki cierpiące z powodu choroby nowotworowej wymagają zwykle diety o podwyższonej zawartości tłuszczu i białka oraz zredukowanej do minimum ilości węglowodanów. Pamiętajmy, że cukry stanowią główne paliwo dla komórek nowotworowych, dlatego tak istotne jest ich ograniczenie. W diecie onkologicznej dla kota nie może natomiast zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, zwłaszcza kwasu eikozapentoenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA). Związki te podnoszą efektywność działania leków przeciwnowotworowych i hamują rozwój nowotworów. Wskazane jest też wzbogacenie menu pupila o niektóre aminokwasy. W terapii nowotworów wykorzystuje się m.in. argininę, glutaminę, leucynę, izoleucynę, walinę. Szczególną rolę w żywieniu chorych kotów przypisuje się przeciwutleniaczom, które niszczą wolne rodniki stymulujące rozwój nowotworów. Korzystnie na organizm kota wpłynąć może także selen, wykazujący działanie przeciwnowotworowe.

Niejednokrotnie podczas choroby nowotworowej u zwierzaków dochodzi do zaburzeń wchłaniania. Z tego względu posiłki dla chorego kota powinny odznaczać się wysoką strawnością i bardzo dobrą przyswajalnością. Pokarm musi mieć również podwyższoną smakowitość. Bardzo ważny jest ponadto prawidłowy harmonogram karmienia. Warto podzielić dzienną rację pokarmową na kilka porcji i serwować futrzakowi niewielkie posiłki wielokrotnie w ciągu dnia. Mruczki najchętniej zjadają świeże specjały, o wyrazistym smaku i zapachu. Dobrym pomysłem może być więc podgrzewanie pożywienia tuż przed podaniem lub wykorzystywanie produktów, które nie wymagają długiego przechowywania, tylko nadają się do jednorazowego spożycia.


Karmy i suplementy dla kotów z chorobą nowotworową


Dla kota zmagającego się z nowotworem należy poszukać karmy wysokomięsnej, bogatej w pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej wybierać produkty bazujące na lekkostrawnym mięsie drobiowym lub wartościowych rybach. Godne polecenia są pokarmy bezzbożowe, o niskiej zawartości węglowodanów. W diecie onkologicznej dla kota doskonale mogą sprawdzić się karmy mokre, o wysokiej smakowitości. Jeśli mruczek je niechętnie, można również spróbować wprowadzić do jego menu pożywienie dedykowane kotom wybrednym i wrażliwym.
Niezwykle pomocne podczas walki z nowotworem mogą być niektóre suplementy. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na olej rybi, będący świetnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Właściwości antynowotworowe wykazują też suplementy z flawonoidami. Aby zapobiec utracie masy mięśniowej u futrzaka, można zaaplikować mu preparat z HMB. Nie zapominajmy jednak, że wszelkie suplementy należy podawać wyłącznie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © vladdeep - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia