s

wtorek, 25 września 2018

Najlepsza karma dla kota z cukrzycą


Wielu z nas wciąż wydaje się, że cukrzyca to jedna z typowo ludzkich dolegliwości. Tymczasem na chorobę tę coraz częściej zapadają także koty i to niezależnie od swego wieku czy rasy. Pamiętajmy, że nieleczona cukrzyca stanowić może poważnie zagrożenie dla życia zwierzaka, dlatego niezbędna jest odpowiednia terapia. By poprawić stan naszego pupila, możemy także stosować specjalne karmy dla kocich diabetyków. Czym odznaczają się pokarmy dla kotów z cukrzycą i co warto wiedzieć o tej chorobie?


Przyczyny cukrzycy u kotów


Cukrzyca u kota » to przewlekłe schorzenie metaboliczne, związane z zaburzeniami pracy gruczołu trzustki. Wytwarza w nim insulina to hormon odpowiedzialny za regulację stężenia glukozy we krwi. Gdy z jakiegoś powodu trzustka wydziela zbyt mało insuliny lub tkanki organizmu nie reagują na nią właściwie, glukoza nie może być dostarczona do komórek, a jej poziom we krwi gwałtownie rośnie. Wtedy właśnie mamy do czynienia z cukrzycą.

Jakie czynniki mogą doprowadzić do cukrzycy u kota? Niestety jest ich wiele. Po pierwsze, niektóre zwierzaki mają genetyczne predyspozycje do zaburzeń pracy trzustki, a co za tym idzie cukrzycy. Choroba może rozwinąć się także po przebytym zapaleniu trzustki lub terapii niektórymi lekami, zwłaszcza sterydami. Pamiętajmy, że trzustka to delikatny narząd podatny nie tylko na środki farmakologiczne, ale również na niektóre składniki diety. Niestety częstą przyczyną cukrzycy u kotów jest po prostu zła dieta.

↓ KARMA DLA KOTA Z CUKRZYCĄ ↓

Cukrzyca u kota – objawy


Cukrzyca to jedna z tych chorób, które początkowo nie dają jednoznacznych objawów. Jednymi z pierwszych symptomów cukrzycy u kota może być zwiększone pragnienie oraz częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Dzieje się tak za sprawą podwyższonego poziomu glukozy we krwi, którą organizm zaczyna usuwać przez nerki. Tym sposobem dochodzi do nadmiernej utraty wody, kot zaczyna odczuwać większe pragnienie i wydalać więcej moczu.

Niepokojące są także problemy z wagą pupila. Glukoza, która nie jest właściwie przetwarza przez organizm i nie dostaje się do komórek sprawia, że kot odczuwa większy apetyt, ale często zamiast tyć, traci na wadze. Cukrzycy towarzyszą także dolegliwości ze strony układu moczowego oraz zmiany skórne. Często obserwuje się wyraźne pogorszenie kondycji skóry i sierści zwierzaka, senność i brak energii.

Menu dla kota diabetyka


Pamiętajmy, że cukrzyca to nie wyrok. Zdiagnozowana i właściwie leczona choroba nie utrudni kotu codziennego funkcjonowania. Nasz pupil będzie mógł towarzyszyć nam jeszcze przez wiele lat, pod warunkiem, że nie zapomnimy o podawaniu mu insuliny i przestrzeganiu specjalnej diety.
Jadłospis kota diabetyka powinien odznaczać się przede wszystkim zredukowaną do minimum zawartością węglowodanów, z których trawieniem organizm zwierzaka nie radzi sobie najlepiej. Pokarmy o niskiej zawartości węglowodanów i z dużą ilością białka zalecane są zarówno w leczeniu cukrzycy, jak i w profilaktyce dla kotów otyłych lub kastrowanych, z większą skłonnością do tej choroby.

Opiekę nad chorym pupilem ułatwia fakt, że obecnie w sklepach zoologicznych łatwo znaleźć specjalne karmy dla kotów z cukrzycą ». Wielu producentów wypuściło na rynek całe serie specjałów, których skład sprzyja regulacji poziomu glukozy we krwi i wspomaga leczenie.


Karmy dla kotów z cukrzycą


Wybierając karmę dla kota z cukrzycą warto zasięgnąć porady weterynarza. Pamiętajmy także, że obietnice producentów nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, dlatego kupując taki pokarm zawsze dokładnie analizujmy etykiety. Tabela ze składem powinna jasno informować nas czy zawartość węglowodanów w karmie na pewno odpowiada potrzebom kota diabetyka.

Warto wybierać produkty jak najwyższej jakości, w pełni naturalne i o przejrzystym, czytelnym składzie. Szukajmy karmy o dużej zawartości mięsa i zdrowych dodatków, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie kota z cukrzycą nie może zabraknąć także tauryny. Uważa się, że składnik ten może wspierać leczenie cukrzycy, a nawet do pewnego stopnia cofać zmiany poczynione przez chorobę w organizmie pupila.

↓ KARMA DLA KOTA Z CUKRZYCĄ ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Africa Studio - stock.adobe.com

2 komentarze:

  1. Moja przyjaciółka niedawno dowiedziała się o cukrzycy swojego kotka i właśnie pomagam jej znaleźć porady, jak pomóc choremu kotkowi. Dzięki za ten wpis! Na pewno jej go podrzucę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój rozrabiaka może jeść tylko karmy bezzbożowe dla kotów co nie zmienia faktu że wybór jest bardzo duży i możemy bardzo często zmieniać menu :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia