s

wtorek, 4 września 2018

Choroby skóry u kota


Choroby skóry u kota to dosyć częsta kocia przypadłość. W większości są to niegroźne schorzenia, które łatwo wyleczyć za pomocą odpowiednich preparatów. Pamiętajmy jednak, że są przypadki, w których lekceważenie objawów może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu naszego zwierzaka. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój? Co powoduje choroby skóry u kota i jak można je skutecznie wyleczyć?


Najczęstsze choroby skóry u kota


Do czynników wywołujących choroby skóry u kotów zalicza się między innymi infekcje grzybicze i pasożytnicze, choroby o podłożu immunologicznym, alergie oraz choroby związane z niewłaściwym żywieniem. Jak rozpoznać każdą z nich?

Grzybica skóry u kota


Grzybica to powszechna choroba skóry, sierści i pazurów wywoływana przez mikroskopijne, pasożytnicze grzyby z rodzaju Microsporanum Canim. Choroba ta, zwana także mikrodermatozą jest wysoce zaraźliwa, a najszybciej rozprzestrzenia się pośród zwierząt żyjących w dużych skupiskach, takich jak schroniska czy hodowle. Kot może zarazić się zarodnikami grzybów od innego zwierzaka – chorującego lub będącego jedynie ich bezobjawowym nosicielem. Do zakażenia może dojść także poprzez kontakt z przedmiotami, takimi jak legowiska, miski, zabawkami, szczotki do sierści czy transportery, z których korzystały inne koty. Grzybica skóry u kota » objawia się świądem, miejscowym wypadaniem sierści i zmianami skórnymi. Warto pamiętać, że grzybica przenosi się także na ludzi.

Pasożyty zewnętrzne


Za większość problemów skórnych u kotów odpowiedzialne są pasożyty, takie jak pchły, wszy, wszoły czy świerzbowce. Ich ofiarą może paść każdy kot, niezależenie od wieku, rasy czy trybu życia, który nie został odpowiednio przed nimi zabezpieczony. Pasożyty bytują na powierzchni skóry zwierzaka, gdzie żywią się fragmentami naskórka, jego sierścią lub krwią. Ich obecność powoduje silne swędzenie, zmiany skórne w postaci krost i ropni, wypadanie sierści oraz zapalenia skóry. Aby uchronić przed nimi pupila należy stosować odpowiednie preparaty ochronne, takie jak szampony przeciwpchelne, obroże, krople spot-on, spraye czy pudry (poczytaj więcej o pasożytach u kota KLIK).

Alergia u kota


Kolejną przyczyną dolegliwości skórnych u kotów jest alergia pokarmowa (poczytaj więcej u alergii u kota KLIK). Czynnikiem uczulającym są przeważnie białka występujące w pożywieniu, ale także różnego rodzaju chemiczne dodatki, barwniki czy konserwanty dodawane do tańszych, gorszej jakości karm. Objawami uczulenia są świąd, zmiany skórne oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Kondycję skóry pupila może pogorszyć także mało wartościowa lub przeterminowana karma. Źle zbilansowana dieta, w której brak podstawowych wartości odżywczych osłabia sierść pupila, pogarsza kondycję skóry, czyniąc ją podatną na różnego rodzaju infekcje, egzemy, łupież, swędzenie oraz nadmierne wypadanie sierści.

↓ KARMA HIPOALERGICZNA DLA KOTA ↓Choroby autoimmunologiczne u kota


Gdy organizm czworonoga wytwarza przeciwciała do walki z własnymi komórkami, mówimy o chorobie autoimmunologicznej. Najczęstszymi schorzeniami tego rodzaju są pęcherzyca oraz liszaj rumieniowy. Ta pierwsza objawia się wykwitami skórnymi w postaci pęcherzyków, pojawiającymi w się w okolicach oczu i na wargach. Po pęknięciu pęcherza na skórze powstają owrzodzenia oraz wypryski zapalne. Z kolei typowymi oznakami liszaju są strupy i łuski występujące na łapach i uszach zwierzaka.

Leczenie chorób skóry u kota


Diagnozowanie chorób skóry u kotów stwarza sporo trudności. Trzeba pamiętać, że objawy większości z nich są bardzo podobne i rzadko kiedy jednoznacznie wskazują na konkretny czynnik chorobotwórczy. Dlatego w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian w zachowaniu pupila lub wyglądzie jego sierści i skóry, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Większość chorób dermatologicznych rozpoznać można jedynie przy pomocy odpowiednich testów i badań mikroskopowych.

Terapia zależy od diagnozy oraz stopnia nasilenia danej choroby. W przypadku grzybicy konieczne będzie podawanie odpowiednich leków doustnych oraz stosowanie preparatów miejscowych, w postaci szamponów, maści lub kremów. Terapia infekcji o podłożu pasożytniczym zaczyna się od wyeliminowania źródła problemu, czyli insektów bytujących na skórze pupila. Z kolei nadwrażliwość skórna wywołania alergią pokarmową wymaga modyfikacji dotychczasowej diety pupila. Przeważnie wprowadza się tak zwaną dietę eliminacyjną, dzięki której wytypujemy konkretny alergen.

Pamiętajmy, by nigdy nie leczyć zwierzaka na własną rękę. Kuracja tak zwanymi domowymi sposobami może jedynie pogorszyć stan pupila. Diagnozę zostawmy specjaliście i ściśle trzymajmy się jego zaleceń.

Poczytaj także o:

✔ Chorobach skóry o podłożu psychicznym KLIK

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓


Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia