s

wtorek, 17 kwietnia 2018

Pasożyty u kota


Chyba nie ma takiego kota, który choć raz w życiu nie zaraziłby się pasożytami. Naszym czworonogom zagrażają zarówno pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, wszoły czy kleszcze oraz wewnętrzne, czyli tasiemce i glisty. Na zakażenie nimi narażone są zwłaszcza koty wychodzące oraz polujące, ale nawet typowo kanapowe futrzaki nie są całkiem bezpieczne. O zarażenie pasożytami bardzo łatwo, zwłaszcza gdy zapominamy o właściwej profilaktyce. Jakie pasożyty występują u kotów i jak można im zapobiegać?


Pasożyty zewnętrzne u kota


Jednymi z najbardziej dokuczliwych i rozpowszechnionych pasożytów zewnętrznych u kotów są oczywiście pchły. Te drobne, bezskrzydłe owady żywią się krwią ssaków, a ich obecność na skórze wywołuje silny świąd, bywa przyczyną alergii oraz poważnych stanów zapalnych. Pchły są także nosicielami pasożytów wewnętrznych, takich jak tasiemiec oraz wielu innych chorób bakteryjnych czy wirusowych.

↓ OBROŻE PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓Koty wychodzące narażone są także na atak ze strony kleszczy -  wyjątkowo niebezpiecznych pajęczaków, przenoszących groźne choroby, takie jak borelioza czy piroplazmoza. Kleszcze bytują przeważnie w lasach, parkach lub na łąkach, ale ostatnio spotka się je nawet na miejskich trawnikach. Kiedy kleszcz namierzy ofiarę spada na nią, po czym od razu wgryza się w jej skórę. Pasożyt odżywia się krwią nosiciela tak długo, aż całkowicie zaspokoi swój głód.

Innymi pasożytami zewnętrznymi równie często spotykanymi u kotów są maleńkie roztocza zwane świerzbowcami ». Świerzbowce to mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem pasożyty, drążące korytarze w skórze zwierzęcia i składające w nich jaja. Roztocza odżywiają się komórkami naskórka, limfą oraz innymi płynami wysiękowymi. Ich bytowanie na skórze wywołuje chorobę zwaną świerzbem, sprzyja stanom zapalnym oraz infekcjom bakteryjnym i wirusowym.

Jak chronić kota przed pchłami i kleszczami?


Nie ulega wątpliwości, że z pasożytami u kota trzeba walczyć. Stanowią one tak duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszych futrzaków, że nie warto zdawać się tu na szczęśliwy traf. Leczenie chorób, takich jak borelioza jest trudne i nigdy nie daje gwarancji pełnego powrotu do zdrowia. Dlatego, tak jak w każdym innym przypadku, lepiej zapobiegać niż leczyć. W sklepach zoologicznych (np. Telekarma.pl) dostępne są różnorodne preparaty odstraszające i zabijające pasożyty. Znajdziemy je w formie kropli spot-on, sprayów oraz obroży. Te pierwsze należy podawać kotom mniej więcej co 2 miesiące. Obroże działają znacznie dłużej, bo nawet do 8 miesięcy. Porządne preparaty tego rodzaju zwalczają zarówno pchły i kleszcze, jak i wszy czy wszoły (dowiedz się więcej na temat środków przeciw pchłom i kleszczom dla kota KLIK)..

Pasożyty wewnętrzne u kota


Niestety pasożyty zewnętrzne nie są jedynym zmartwieniem naszych mruczków. Koty podobnie jak psy borykają się również z pasożytami wewnętrznymi, to znaczy robakami bytującymi w ich przewodzie pokarmowym, głownie w jelitach. Futrzak może zarazić się między innymi tasiemcem kocim lub psim. Ten pierwszy stanowi zagrożenie jedynie dla kotów wychodzących i polujących na drobne gryzonie, będące pośrednimi żywicielami tasiemca. Co innego, jeśli chodzi o tasiemiec psi. Ten z kolei przenoszony jest głownie przez pchły, które niestety dosyć łatwo przynieść do domu. Tasiemce mogą osiągać nawet kilka metrów długości. Odżywiają się całą powierzchnią swego ciała, a ich obecność w organizmie kota objawia się wymiotami, osłabieniem oraz utratą wagi.
Innymi pasożytami spotykanymi u kotów są glisty. Do zarażenia tymi robakami dochodzi poprzez spożycie ich jaj lub bezpośredni kontakt z innym chorym osobnikiem. Kocięta mogą zarazić się glistami również od matki. Larwy pasożytów wędrują po całym ciele zwierzęcia, przedostając się do różnych narządów, a także do gruczołów sutkowych i mleka. W ten sposób młode kocięta zarażają się od karmiącej je kocicy. Objawy robaczycy nie są jednoznaczne i mogą wskazywać na wiele innych chorób. Symptomami, na które warto jednak zwrócić uwagę są ogólne osłabienie organizmu, utrata wagi, wzdęty brzuch oraz krew obecna w kale zwierzęcia.

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE KOTA ↓Jak zapobiegać pasożytom u kota?


Na robaczycę chorują przeważnie dzikie, bezdomne oraz bardzo zaniedbane koty. To jednak wcale nie oznacza, że nasz wypieszczony domowy mruczek jest całkowicie bezpieczny. Wręcz przeciwnie. Zwłaszcza, jeśli wypuszczamy go na zewnątrz i pozwalamy czasem włóczyć się samopas po okolicy, możemy być pewni, że prędzej czy później zarazi się robakami. Najbardziej zagrożone są koty polujące na myszy i szczury, będące nosicielami pasożytów (poczytaj więcej o robaczycy u kota KLIK).

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA KOTA ↓Aby zapobiec infekcji powinniśmy przede wszystkim kontrolować poczynania pupila podczas spacerów i zabawy w ogrodzie. Nie pozwalajmy mu zbliżać się do śmieci, odpadków oraz odchodów innych zwierząt ani polować na gryzonie. Obowiązkowym elementem profilaktyki jest także regularne odrobaczanie kota. Należy robić to przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, ze dawka środka przeciwpasożytniczego powinna być dobrana pod kątem wagi i wielkości mruczka.

↓ PREPARATY DO ZWALCZANIA PCHEŁ I KLESZCZY W OTOCZENIU KOTA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia