s

wtorek, 3 kwietnia 2018

Biegunka u kota


Biegunka u kota może być objawem wielu poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Przypadłość ta jest nie tylko uciążliwa i mało przyjemna, ale też potencjalnie groźna dla zwierzęcia, zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa dni. Mruczek cierpiący na biegunkę szybko się odwadnia, jest osłabiony i traci apetyt. Obowiązkiem każdego opiekuna jest pomóc pupilowi, warto więc wiedzieć jakie są przyczyny biegunki u kota i jak można sobie z nią poradzić.


Dlaczego kot ma biegunkę?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że biegunka u kota nie jest chorobą, a objawem klinicznym charakteryzującym się zwiększoną częstotliwością wypróżnień. Często towarzyszy jej ogólne osłabienie, gorączka, brak apetytu oraz bóle brzucha. Najczęstszymi przyczynami rozwolnienia są zwłaszcza błędy żywieniowe, alergia pokarmowa lub zbyt nagła zmiana karmy. Warto pamiętać, że koty są dosyć delikatnymi zwierzakami i wszelkie rewolucje w ich jadłospisie należy wprowadzać bardzo powoli. Innym czynnikiem powodującym biegunki u kotów są zatrucia pokarmowe. Zwierzaki chorują często po zjedzeniu czegoś nieświeżego lub po spożyciu krowiego mleka zawierającego laktozę, której większość dorosłych kotów nie toleruje.

Biegunka, jako objaw choroby


Przyczyną kociej biegunki może być także zakażenie wirusowe (panleukopenia, FIV czy koronawirus jelitowy),  bakteryjne (salmonella, E-coli) bądź pasożytnicze. W zależności od rodzaju infekcji kał zwierzęcia może stać się bardzo wodnisty wręcz tryskający, często pojawia się w nim także krew lub śluz. Pamiętajmy, by w takiej sytuacji nie leczyć pupila na własną rękę a czym prędzej udać się z nim do kliniki weterynaryjnej. Tylko fachowa diagnoza pozwoli dobrać właściwą metodę leczenia.

Biegunka u kota może być także objawem niedoczynności tarczycy oraz niewydolności nerek lub wątroby. Zdarza się, że rozwolnienie wywołane jest przez poważne zapalenie jelit lub żołądka, a niekiedy również zmiany nowotworowe.

Kiedy należy się niepokoić?


Pamiętajmy, że biegunka nie zawsze oznacza poważną chorobę. Przeważnie ma związek z niewłaściwym sposobem żywienia, więc warto od razu wpadać w panikę. Niemniej jednak powinniśmy uważnie obserwować pupila i śledzić zmiany w jego zachowaniu. Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, jej objawy nasilają się lub pojawiają nowe – wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Ostra bądź przewlekła postać biegunki stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila. Jego organizm szybo się odwadnia, traci elektrolity oraz cenne substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli biegunka trwa dłużej niż dwie doby lub pojawiły się kolejne niepokojące symptomy, takie jak wymioty, gorączka, ospałość czy ślady krwi w kale, nie powinniśmy zwlekać z wizytą w lecznicy.


Co robić, kiedy kot ma biegunkę?


Łagodna biegunka u kota, której nie towarzyszą poważne zmiany w zachowaniu pupila, nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Dopóki zwierzak chętnie się bawi i nie traci apetytu wystarczy, że właściwie zadbamy o jego samopoczucie. Koniecznie przypilnujmy, aby kot miał stały dostęp do miseczki ze świeżą wodą. Przy biegunce organizm szybko się odwadnia, dlatego tak ważne jest, by pupil uzupełniał płyny. Ponadto warto odstawić na jakiś czas dotychczasową karmę, tym bardziej jeśli właśnie wprowadziliśmy nową. Nagłe zmiany w diecie nie służą kotom i być może właśnie to wywołało biegunkę. Najlepiej karmić pupila chudym gotowanym mięsem drobiowym, na tyle lekkostrawnym, by nie pogorszyło kondycji mruczka. Gdy pupil poczuje się lepiej, możemy wrócić do zwykłego pokarmu.

Leczenie biegunki u kota


Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej lub jej objawy się nasilają, należy zabrać pupila do weterynarza. Właściwe leczenie rozpoczyna się dopiero po konsultacji ze specjalistą, a jego przebieg zależy od tego, z czym mamy do czynienia. Weterynarz może zlecić wykonanie badań krwi oraz kału kota, a w niektórych przypadkach również USG. Koniecznym elementem terapii jest nawodnienie organizmu za pomocą kroplówek z roztworem soli fizjologicznej. W zależności od przypadku lekarz może podać także węgiel aktywny lub leki przeciwbiegunkowe.

↓ KARMA DLA KOTA Z WRAŻLIWYM UKŁADEM TRAWIENNYM ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Najważniejsze to od razu iść do weterynarza, ja zawsze staram się od razu reagować na jakiekolwiek inne, niż zwykle zachowania u kota, to klucz do rozwiązywania kocich problemów.

    Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga o kotach, teraz pojawił się wpis o dodatkach z kocimi motywami: https://bolubiekoty.blogspot.com/2018/04/dodatki-z-kocim-motywem-co-kryje-szafa.html

    Pozdrowienia znad morza :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia