s

wtorek, 24 kwietnia 2018

Czy można karmić kota tylko mokrą karmą?


Od lat wśród kocich właścicieli żywa jest debata dotycząca tego, czy pupila lepiej karmić suchym, czy też mokrym pożywieniem. Zdania na ten temat są oczywiście mocno podzielone i nic nie wskazuje na to, by kwestię tę udało się jednoznacznie i ostatecznie rozstrzygnąć. Rozsądnym kompromisem zdaje się dość popularna wśród mruczków mieszana dieta. Serwowanie kotu tylko mokrej karmy też korzystnie wpłynąć może jednak na jego zdrowie.


Sucha kontra mokra karma – która opcja samodzielnie sprawdzi się lepiej?


Nie da się ukryć, że menu mieszane umiejętnie łączące zarówno suche, jak i mokre kocie pożywienie jest opcją dobrą i dla nas, i dla naszego czworonożnego malucha. Wersja taka nie nadwyręża zanadto domowego budżetu. W znacznej mierze ułatwia też ona serwowanie jedzenia. Gdy jednak postawić chcemy na jeden tylko rodzaj pokarmu, wybierzmy mokra karmę dla kota. Koty odżywiające się tylko i wyłącznie suchymi kulkami, znacznie częściej cierpią na otyłość i jednocześnie na niedożywienie oraz na odwodnienie organizmu.

W składzie suchej karmy zawsze gości więcej węglowodanów niż w produktach mokrych. Tych zaś w dobrze skomponowanej diecie kocich mięsożerców nie powinno być więcej niż 5%. Zbyt duża dawka sacharydów może skutkować brakiem wystarczającej ilości innych składników odżywczych, kocią nadwagę, a nawet cukrzycą. Pokaźna masa ciała u kotów będących na diecie suchej często związana jest jednak i z tym, że koci właściciele przesadzają z serwowaną ilością tego właśnie pokarmu. Mokre jedzenie szybko się psuje – do kociej miski o określonej porze trafia więc zazwyczaj jego precyzyjnie odmierzona porcja. Suche jedzenie długo wytrzymuje z kolei w temperaturze pokojowej. Stąd też często dosypujemy je nieustannie, zapewniając zwierzakowi 24-godzinny dostęp do nieograniczonych zasobów pożywienia.

Inną kwestią jest fakt, że mokra kocia karma dobrze zaopatruje zwierzaka w wodę. W naturalnych warunkach mruczki piją mało, gdyż zapotrzebowanie na płyny zaspokajają one w trakcie polowania. Kocie łupy w 70% składają się z wody. Podobny jej zasób zawiera też mokra karma. W przeciwieństwie do niej jedzenie suche w składzie swym posiada zaledwie 10% wody. U kotów nienawykłych do picia, menu oparte tylko na suchych kulkach z łatwością doprowadzić może więc do odwodnienia. Dieta uboga w wodę szczególnie niebezpieczna będzie zaś dla tych mruczków, które cierpią na choroby nerek.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Czy sucha karma faktycznie lepiej zadba o stan kociego uzębienia?


Zwolennicy suchej kociej diety zwracają uwagę na to, że rzucie twardych kulek na dłużej zachować pozwala dobry stan kociego uzębienia. W przypadku mruczków hipoteza ta nie do końca zgodna jest jednak z prawdą. Koty raczej połykają łapczywie, nie zaś dokładnie rozgryzają wzięte do pyska kęsy. Kontakt pożywienia z zębami jest więc na tyle nikły, że nie prowadzi on do ścierania płytki nazębnej. Zdecydowanie lepszym sposobem na dbanie o zęby zwierzaka jest regularne używanie dedykowanej kotom pasty i szczoteczki (poczytaj więcej o higienie jamy ustnej u kota KLIK).


Trudności związane z serwowaniem mokrego kociego pożywienia


Puszkowana kocia karma, choć pod wieloma względami okazuje się wyborem lepszym, niż suche jedzenie, właścicielom przysporzyć może nieco problemów. Przede wszystkim mokre pożywienie jest droższe od suchych krokietów. Decydując się więc na kupowanie tylko takiej karmy, na utrzymanie pupila przeznaczyć będziemy musieli wyraźnie wyższy budżet. Również, choć mokra karma jest przecież gotowym do spożycia przysmakiem, przygotowanie jej zajmie nam nieco więcej czasu. Mokre jedzenie po otwarciu trzymamy w lodówce. Wcale nie znaczy to jednak, że pupil nasz lubi jadać zmarznięte mięso. Specjał przed podaniem powinien więc nieco odczekać i nabrać odpowiedniej temperatury. Po zakończonym posiłku z miski wybrać musimy zaś niedojedzone kęsy oraz umyć jej oklejone jedzeniem brzegi. Jeśli gotowi jesteśmy na te drobne niedogodności, spokojnie przestawić możemy kota na mokre pożywienie.


Nie każda kocia puszka swą jakością przewyższa suche jedzenie


Choć mokra karma dla kota » posiada wiele zalet, nie powinniśmy dać się zwieść pozorom. Nie jest tak, że każda puszka automatycznie zdrowsza będzie od suchego jedzenia. Wybierając pożywienie dla domowego mruczka, zawsze kierować powinniśmy się jego jakością. Chcąc zdobyć dobry specjał, zrezygnujmy więc z najtańszych opcji i sięgajmy po te opatrzone logiem Premium. Kupując mokre kocie jedzenie wyprodukowane przez renomowanych, dbających o jakość producentów, możemy mieć pewność, że do żołądka naszego pupila trafi to, co najlepsze. Z całą pewnością jednak podejrzane kocie mokre kęsy nigdy nie dorównają porządnej suchej karmie.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Ja wybieram dla kota mokre karmy z wyższej półki, dlatego mam pewność, że daje mu to, co dobre.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia