s

czwartek, 12 kwietnia 2018

Zapalenie ucha u kota


Zapalenie ucha zewnętrznego to jedno z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się koty. Ta z pozoru niegroźna dolegliwość w rzeczywistości przysparza zwierzakom wielu cierpień, poważnie zagrażając ich zdrowiu. Nieleczony stan zapalny szybko przenosi się na głębsze partie kanału słuchowego, co często prowadzi nawet do całkowitej utraty słuchu. Jeśli zachowanie pupila zdradza pierwsze oznaki choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Jakie są objawy zapalenia ucha u kota i na czym polega jego leczenie?


Co powoduje zapalenie ucha u kota?


Ucho zewnętrzne to najbardziej wysunięta, czyli oddalona od głowy część małżowiny usznej. Ze względu na swą specyficzną budowę i położenie na ciele kota miejsce to jest wyjątkowo podatne na rozmaite urazy, uszkodzenia oraz infekcje. Warto wiedzieć, że jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia ucha u kota jest inwazja pasożytów, takich jak świerzbowiec », a także grzybów oraz bakterii gronkowca czy e-coli. Nasz pupil może zarazić się nimi chociażby poprzez kontakt z innym chorym zwierzęciem.

Kolejnym czynnikiem powodującym zapalenie uszu u kota jest niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak. Uszy zwierzęcia powinny być regularnie oglądane a jeśli zajdzie taka potrzeba – oczyszczane z nadmiaru woskowiny. Pamiętajmy jednak, że robiąc to nieumiejętnie możemy jedynie pogorszyć sprawę. Szczególnie niebezpieczne jest wkładanie patyczka higienicznego zbyt głęboko do kanału słuchowego. Stan zapalny może rozwinąć się również pod wpływem przedostania się do wnętrza ucha wody lub innego ciała obcego (dowiedz się jak prawidłowo pielęgnować uszy kota KLIK).

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓Objawy zapalenia ucha u kota


Pierwsze symptomy świadczące o tym, że z uszami mruczka dzieje się coś niedobrego zauważymy już po samym jego zachowaniu. Zwierzę odczuwające ból i nieznośny świąd wewnątrz chorego ucha może gwałtowanie drapać się w jego okolicach lub w charakterystyczny sposób potrząsać głową. Często obserwuje się również pocieranie uchem o meble lub dywany oraz jego strzepywanie, tak jakby kot próbował pozbyć się czegoś, co przykleiło mu się do ucha.

W takiej sytuacji warto dokładnie przyjrzeć się uszom pupila. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia ze stanem zapalnym to ich wnętrze będzie wyraźnie zaczerwienione. Może pojawić się także ciemna, brzydko pachnąca wydzielina oraz czarne lub ciemnobrunatne skrzepy. W zaawansowanych stadiach choroby często występują także rany oraz wyłysienia w okolicach uszu, będące następstwem silnego drapania.

Diagnoza i leczenie zapalenia ucha u kota


Zapalenie ucha u kota to poważne, choć niestety często lekceważone schorzenie, wymagające bezwzględnie konsultacji z weterynarzem. Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu kota, nie zwlekajmy z wizytą w lecznicy. Pamiętajmy, że od tego jak szybko zadziałamy zależą szanse pupila na pełen powrót do zdrowia.

W przychodni weterynarz zbada zwierzę przy pomocy specjalnego sprzętu, tzw. otoskopu, który pozwala zajrzeć do wnętrza kanału słuchowego, a następnie pobierze próbkę wydzieliny z ucha. Leczenie stanu zapalnego zależy ściśle od tego, co właściwe było jego przyczyną. Typowa terapia trwa zwykłe około 14 dni, polega zaś na podawaniu odpowiednich antybiotyków oraz środków działających miejscowo, takich jak krople oraz płyny do płukania uszu. Jeśli stan zapalny pojawił się w wyniku zakażenia grzybem, bakteriami albo pasożytami, to konieczne będzie podanie dodatkowo pomocniczych środków przeciwgrzybicznych lub przeciwpasożytniczych.

W trakcie leczenia musimy dbać o to, by pupil nie przebywał na zewnątrz i zawsze miał ciepło w uszy. Na jakiś czas warto ograniczyć jego wizyty na balkonie i w ogrodzie, upewnijmy się także czy po domu nie szaleją przeciągi.

Powikłania nieleczonego zapalenia ucha u kota


Nieleczone lub późno wykryte zapalenie uszu u kota pociąga za sobą wiele przykrych konsekwencji. Jednym z najczęstszych powikłań po tej chorobie jest krwiak ucha, powstający na skutek intensywnego drapania i uszkodzenia bądź przebicia pazurem fragmentu kanału słuchowego. Niestety, aby usunąć krwiak konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Pamiętajmy, że im dłużej zwlekamy z wizytą u weterynarza, tym poważniejszy jest stan naszego pupila. Nieleczone zapalenie rozprzestrzenia się na głębsze partie kanału słuchowego. Z czasem choroba przechodzi w bardziej zaawansowane stadia, prowadząc do zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego. Objawami są miedzy innymi zaburzenia równowagi związane z uszkodzeniem błon bębenkowych, wymioty oraz głuchota. Rozpoznanie choroby w tej fazie wymaga długiego leczenia przy pomocy silnych antybiotyków, jednak nawet wtedy nie zawsze dochodzi do skutku.

 ↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia