s

wtorek, 10 kwietnia 2018

Jak zwalczyć pchły u kota?


Pchły z pewnością można zaliczyć do najbardziej uciążliwych kocich pasożytów. Niestety, krwiopijne insekty są tak szeroko rozpowszechnione w środowisku, że niemal każdy mruczek może się kiedyś z nimi zetknąć. Niezależnie od tego, czy nasz futrzak jest domatorem, czy raczej wielbicielem dalekich wypraw, powinniśmy zapewnić mu więc odpowiednią ochronę przed kłopotliwymi pasożytami zewnętrznymi. Jak zapobiegać inwazji pcheł u kota? Co zrobić, jeśli owady już zaatakowały naszego mruczka?


Jak chronić kota przed inwazją pcheł?


Choć mogłoby się wydawać, że problem pcheł dotyczy wyłącznie kotów wychodzących, domowi pupile wcale nie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Owady mogą trafić do naszego domu przypadkowo. Chwila nieuwagi wystarczy, by przetransportować insekty na ubraniach. Futrzak może też zarazić się pchłami od psiaka, którego insekty zaatakowały np. na spacerze. Niekiedy pchły na dobre zagnieżdżają się w mieszkaniach, gdzie znajdują optymalne warunki do życia i rozwoju. Gdy w otoczeniu pojawia się mruczek, insekty opuszczają kokony i przystępują do ataku. Co więcej, na swoją ofiarę owady w kokonach mogą czekać nawet przez kilka miesięcy. Walka ze sprytnymi insektami nigdy nie jest więc prosta. Warto wiedzieć, że cykl rozwojowy pcheł hamują niskie temperatury i wilgotność powietrza poniżej 50%. Właśnie dlatego zimą insekty dają nieco mruczkom odetchnąć. Wiosenna aura sprawia jednak, że problem szybko powraca. Profilaktykę przeciwpchelną najlepiej zatem stosować przez cały rok, choć warto zwrócić na nią szczególną uwagę w ciepłych porach roku. Co możemy zrobić, by ograniczyć ryzyko inwazji pcheł u kota? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o pielęgnację. Warto regularnie wyczesywać futerko mruczka przy pomocy gęstego grzebienia. Dodatkowo w otoczeniu futrzaka można zastosować naturalne repelenty (np. ocet). By nie dopuścić do rozwoju pcheł w mieszkaniu, trzeba wyjątkowo zatroszczyć się o czystość. Konieczne jest częste sprzątanie wszystkich domowych zakamarków oraz odkurzanie dywanów. Nie zaszkodzi także od czasu do czasu przewietrzyć mieszkanie. Nie zapominajmy również o praniu legowisk i wszystkich akcesoriów, na których wypoczywa nasz pupil.

Po czym poznać, że kot ma pchły?


Inwazja pcheł potrafi zmienić spokojnego mruczka w prawdziwego nerwusa. To właśnie towarzyszący zwierzakowi niepokój jest jednym z najbardziej znamiennych objawów ataku krwiopijnych insektów.  Pchły u kota » powodują zwykle, że futrzak intensywnie się drapie, nerwowo wylizuje lub wygryza sierść. Niekiedy na skórze mruczka pojawiają się ranki, strupy czy wyłysienia. Bywa, że inwazji owadów towarzyszy alergiczne pchle zapalenie skóry, którego symptomy przypominają oznaki chorób dermatologicznych. Nierzadko insekty i ich ślady można znaleźć w futerku kota. Oprócz żywych owadów w sierści pupila mogą być obecne jaja i odchody pasożytów.


Jak zwalczyć pchły u kota?


Zwalczanie insektów powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiedniego środka przeciwpchelnego. Do najpopularniejszych preparatów biobójczych należą krople, obroże i spraye. Skuteczne środki na pchły u kota » działają nie tylko na dorosłe owady, ale też na jaja i larwy, dzięki czemu przerywają cykl rozwojowy pasożytów.

Specyfiki spot-on za pomocą pipetki nanosi się na skórę kota w okolicach karku. Substancja czynna wnika do warstwy lipidowej naskórka, skąd jest następnie stopniowo wydzielana. Krople zwalczają insekty obecne w sierści mruczka, jak również zabezpieczają zwierzaka przed powtórną inwazją owadów. Niestety, na ogół działają tylko przez 4-5 tygodni.

Spraye owadobójcze cechuje podobny czas działania jak specyfiki spot-on. Nieco trudniejsza jest jednak ich aplikacja – trzeba nanieść je na całe ciało pupila, a niejednokrotnie także wetrzeć w skórę.

↓ PRZECIWPCHELNE KROPLE SPOT ON DLA KOTA ↓Dużo dłuższą ochronę gwarantują natomiast obroże przeciwpchelne dla kota. Tego typu akcesoria chronią mruczka przed pasożytami nawet przez 8 miesięcy. Musimy jednak zadbać, aby stale przylegały do skóry zwierzaka. Koty, które lubią ekstremalne wyprawy, mogą też przypadkowo zgubić obrożę.

↓ PRZECIWPCHELNE OBROŻE DLA KOTA ↓Jeśli nie chcemy stosować u pupila środków biobójczych, możemy zdecydować się na preparaty z dimetikonem. Składnik ten tworzy na skórze zwierzaków specjalną powłokę, która uniemożliwia insektom poruszanie się. Środki z dimetikonem są skuteczne przez około 4 tygodnie. Pamiętajmy, że futrzaki nie powinny mieć styczności z preparatami przeciwpchelnymi dla psów. Mogą one bowiem zawierać trującą dla kotów permetrynę. Specjalne preparaty owadobójcze warto również zastosować w domowym otoczeniu, a zwłaszcza w miejscach, gdzie często przebywa nasz futrzak. Zwierzaki, które padły ofiarą pcheł, należy ponadto odrobaczyć. Insekty nierzadko są nosicielami tasiemców. Niewiele więc trzeba, by wraz z przypadkowo połkniętą pchłą płaziniec trafił do organizmu futrzaka.

↓ PRZECIWPCHELNE SPRAYE DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia