s

piątek, 8 grudnia 2017

Alergia u kota


Alergia najczęściej daje o sobie znać niespodziewanie, by już na stałe odmienić życie chorego. Ta dość uciążliwa dolegliwość niejednokrotnie staje się także kocim brzemieniem. Mruczący alergicy bez wątpienia potrzebują wyjątkowo troskliwej opieki. Nieodłącznymi elementami terapii uczulenia są zwykle pewne zmiany w pielęgnacji lub diecie futrzaków. Jak walczyć z alergią u pupila?


Przyczyny alergii u kotów


Alergia to z całą pewnością bardzo specyficzna dolegliwość, którą trudno jednoznacznie scharakteryzować. Choć powszechnie wiadomo, że uczulenie jest wynikiem nieprawidłowej pracy układu immunologicznego, zagadką w duże mierze pozostają osobnicze skłonności organizmu do tego typu nadwrażliwości. Nie da się też stworzyć zamkniętej listy alergenów, chociaż można wyróżnić potencjalne czynniki ryzyka. Mruczących podopiecznych szczególnie często uczulają składniki znajdujące się w pożywieniu. Problematyczne bywają zwłaszcza białka zawarte w mięsie (m.in. w kurczaku, wołowinie, rybach), zbożach (m.in. w pszenicy), a także w jajach i mleku. Na cenzurowanym znajdują się wszelkie sztuczne dodatki – konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Niestety, alergia pokarmowa u kota to nie jedyna możliwość. Futrzaki niekiedy zmagają się również z alergią kontaktową lub wziewną. W pierwszym przypadku winne mogą być więc niektóre akcesoria lub preparaty pielęgnacyjne. W drugim zaś – roztocza kurzu, grzyby pleśniowe czy pyłki roślin. Niebezpieczne bywają także ukąszenia insektów. Wiele kotów cierpi bowiem z powodu alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), wywołanego nadwrażliwością na białka zawarte w ślinie tych owadów. Nie bez znaczenia są dziedziczne skłonności do atopii, które sprawiają, że zwierzak jest szczególnie narażony na choroby o podłożu alergicznym.

↓ ŚRODKI RPZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA  ↓Objawy alergii u kotów


Objawy uczulenia w dużej mierze zależą od rodzaju alergenu, jego stężenia i czasu ekspozycji. Stopień nasilenia reakcji ma także związek z cechami osobniczymi, dlatego może być bardzo różny u poszczególnych kotów. Mruczący alergicy najczęściej odczuwają jednak silny świąd, dlatego intensywnie się drapią, wygryzają swoją sierść lub nadmiernie wylizują futerko. Ich skóra nierzadko jest zaczerwieniona, a na dodatek pojawiają się na niej zmiany zapalne, strupy, rany, wyłysienia. Objawy uczulenia na pierwszy rzut oka mogą zatem przypominać symptomy chorób dermatologicznych lub inwazji pasożytniczych.

Warto zwrócić też uwagę na cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów alergii. U zwierzaków uczulonych na pyłki można zauważyć typowy wzorzec sezonowy – objawy wyraźnie nasilają się wiosną i jesienią. Co więcej, u kotów obarczonych tym problemem, można często zaobserwować wodnisty wyciek z nosa, łzawienie z oczu czy kichanie. Z kolei w przypadku alergii kontaktowej zmiany skórne dotyczą zwykle tej okolicy ciała, która bezpośrednio stykała się z uczulającym materiałem. Alergię na składniki pożywienie zazwyczaj można natomiast powiązać z przyjmowaniem pokarmu przez futrzaka.


Jak dbać o kota alergika?


Walka z alergią u kota nigdy nie jest prosta. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej poprawić samopoczucie pupila. Nasze działania w pierwszej kolejności muszą koncentrować się więc na wyeliminowaniu, bądź przynajmniej znacznym ograniczeniu, kontaktu zwierzaka z alergenem. W przypadku alergii pokarmowej istnieje konieczność zastosowanie diety eliminacyjnej, w której trakcie musimy podawać futrzakowi pokarm hipoalergiczny. Tego typu produkty, zazwyczaj oparte na jednym, niespotykanym źródle białka i węglowodanów, pozwalają najczęściej w krótkim czasie zahamować przykre objawy uczulenia. Nawet jeśli jednak przyczyną dolegliwości nie jest pożywienie, warto nieco zmodyfikować kocie menu. Zasadne może okazać się stosowanie karmy dedykowanej zwierzakom z problemami dermatologicznymi lub suplementów z nienasyconym kwasami tłuszczowymi, witaminami (zwłaszcza A, E, B) i mikroelementami (cynkiem, miedzią, żelazem). Dzięki temu będziemy mogli wzmocnić sierść mruczka i odbudować jego barierę skórną. Nie mniej istotne może być używanie odpowiednich kosmetyków, które odżywią okrywę włosową naszego podopiecznego. W przypadku kocich alergików powinniśmy postawić na specyfiki na bazie substancji naturalnych. Nie możemy również zapominać o odpowiedniej profilaktyce antypasożytniczej. Jeśli nasz pupil jest uczulony na ślinę insektów, nie możemy nigdy zaniedbywać regularnego aplikowania mu preparatów przeciwpchelnych. Dodatkowo niekiedy konieczna bywa wymiany kocich akcesoriów na takie, które wykonane zostały z materiałów hipoalergicznych. Jeżeli przykre objawy są u naszego ulubieńca szczególnie nasilone, niezbędne mogą okazać się także specyfiki farmakologiczne.

↓ KARMA DLA KOTA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI 


Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia