s

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Mokra karma dla kota


Wybór między suchym, a mokrym jedzeniem wśród kocich właścicieli wciąż wzbudzać potrafi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że tylko jedzenie z puszki jest w stanie zapewnić czworonogowi zdrowie. Inni zaś, że najlepszą opcją są suche, niepsujące się kocie kulki. Zdrowym dorosłym zwierzakom spokojnie wdrożyć możemy dietę mieszaną. Mokra karma jest tu odpowiednim podstawowym pożywieniem. W ciągu dnia warto ją jednak uzupełniać suchym przysmakiem.


Mokra karma dla kota – jedzenie zasobne w wodę


Zasadnicza różnica między suchą, a mokrą karmą tkwi w odmiennej ilości wody, jaką to zawierają te dwa rodzaje pokarmu. W pierwszym z nich wilgotność rzadko kiedy osiąga 8%, w drugim zaś może wynosić ona nawet 78%. Dysproporcja jest tu wyraźnie widoczna i ma ona wpływ na kocie zdrowie. Milusińscy nasi często zapominają o regularnym pobieraniu płynów. Jeśli więc żywią się oni tylko suchym pokarmem, organizm ich może zmagać się z odwodnieniem. Regularne spożywanie mokrych posiłków odpowiednio nawadnia zwierzaka. Pupile lubujący się w specjałach z puszek, rzadziej cierpią więc na przeciążenie nerek i problemy związane z układem moczowym. 


Wnikliwie przestudiuj etykietę


Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele karm dla kotów, że znalezienie specjału odpowiedniego dla naszego milusińskiego może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jeśli nie chcemy wnikać w zbyt dużą ilość wskazówek żywieniowych, trzymajmy się najważniejszych informacji zawartych na etykiecie. Przede wszystkim mokra karma dla kota powinna bazować na mięsie i w kwestii tej nie powinniśmy chadzać na żadne, nawet najmniejsze ustępstwa. Obecność zbóż w kociej puszce wcale nie jest konieczna. Z pewnością zaś zrezygnować powinniśmy z tych specjałów, w których składzie goszczą tanie wypełniacze w postaci kukurydzy i ryżu. Również sztuczne konserwanty i wzmacniacze smaku powinny pójść w odstawkę, jeśli naprawdę dobrze zadbać chcemy o zdrowie zwierzaka.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Suche jedzenie i mit dotyczący stanu kocich zębów


Dość powszechne jest przekonanie, że kocie zęby w należytym stanie możemy utrzymać tylko wtedy, gdy milusińskiemu serwujemy suche jedzenie. Żucie twardych krokietów sprzyjać ma likwidacji kamienia nazębnego. Zasadniczy szkopuł tkwi jednak w tym, że dzikie koty rezygnują z dokładnego przeżuwania, na rzecz rozrywania i połykania pożywienia. Te same skłonności przejawiają też nasze domowe zwierzaki. Gdy kot zwróci pokarm, zauważyć możemy, że zdecydowana większość kulek wciąż jest w całości. Stąd też, jeśli faktycznie zadbać chcemy o stan jamy ustnej naszego małego pupila, sprawmy mu specjalną szczotkę i pastę do mycia zębów.

Sucha i mokra karma nie muszą się wzajemnie wykluczać!


Zarówno suche, jak i mokre kocie jedzenie posiada swe plusy i minusy. Te pierwsze jest tańsze i zdecydowanie łatwiejsze w przechowywaniu. Nie psując się, spokojnie przez cały dzień stać może ono też w kociej misce. Suchym jedzeniem kot najada się szybciej, gdyż w takiej samej porcji zawiera ono zdecydowanie większą dawkę energii. Niestety zazwyczaj jest ono wyraźnie uboższe w cenne dla kota białka zwierzęce, bogatsze zaś we wchodzące na ich miejsce węglowodany. W przypadku kotów żywiących się suchą karmą zadbać musimy też o to, by spożywały one dostateczną ilość świeżej wody.

Mokra karma dla kota jest opcją droższą, trudniejszą w przechowywaniu, ale bardziej atrakcyjną dla kota i zasobniejszą w cenne białko oraz w wodę. Pozostawiona poza lodówką, szybko się psuje, jest ono też wyraźnie uboższa w energię.

Krótka ta wyliczanka wyraźnie wskazuje na to, że pośród tych dwóch propozycji ciężko jest znaleźć definitywnego faworyta. Dorosłemu zdrowemu kociakowi spokojnie serwować możemy więc mieszane posiłki. Porcje mokrego jedzenia najlepiej podawać zwierzakowi rano i wieczorem. W ciągu dnia może mieć on zaś nieograniczony dostęp do miski wypełnionej suchym jedzeniem.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Koty potrafią być strasznie wybredne. Mój kociak to karm pasztetowych nawet nie ruszy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię koty. Mój kot woli mokrą karmę ale na suchą też ma często ochotę.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia