s

piątek, 5 stycznia 2018

Przysmaki dla starszego kota


Czy popularne przysmaki dla kotów nadają się także dla starszych mruczków? Wybór kocich przekąsek i smakołyków w sklepach zoologicznych jest tak duży, że z pewnością znajdziemy tam również coś odpowiedniego dla seniora. Pamiętajmy tylko, że potrzeby żywieniowe pupila nieco zmieniły się wraz z wiekiem, a jego organizm nie funkcjonuje już tak sprawnie, jak za młodu. Dlatego właśnie przysmaki dla kota seniora powinny spełniać pewne kryteria. Jakie?


Żywienie starszych kotów


Proces starzenia u kotów domowych rozpoczyna się około 7-8 roku życia. Już wtedy powinniśmy zadbać o to, aby dieta naszego mruczka odpowiadała zmieniającym się potrzebom jego organizmu. Pokarm kota wkraczającego w wiek podeszły powinien odznaczać się obniżoną zawartością białka i kalorii. To samo tyczy się przysmaków, które od czasu do czasu należą się także starszemu mruczkowi. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem koty stają się mniej aktywne, ich zapotrzebowanie na energię spada, a to z kolei sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości. Wszystko to, co podajmy zwierzakowi, powinno zatem odpowiadać jego rzeczywistym potrzebom i dostarczać mu akurat tyle kalorii, ile faktycznie potrzebuje.

Miano prawdziwego seniora zyskuje dopiero kot po 10 roku życia. Wtedy też w jego organizmie zachodzą pewne zmiany metaboliczne, na skutek których pogarsza się przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zazwyczaj skutkuje to gwałtownym spadkiem masy ciała, a nawet niedowagą. W związku z tym zarówno karma, jak i przysmaki dla kota seniora powinny być lekkostrawne i łatwo przyswajalne dla organizmu futrzaka.

Przysmaki w diecie starszego kota


Ustalając dietę dla starszego kota, powinniśmy wziąć pod uwagę aktualny stan jego zdrowia, ogólną kondycję całego organizmu, a także preferowany tryb życia. Zasadzie tej podlegają także wszelkie przekąski oraz przysmaki dla kotów. Pamiętajmy, że niektóre dolegliwości i schorzenia mogą chwilowo lub na stałe wykluczyć większość smakołyków z diety pupila. Jeśli nasz senior cieszy się jednak doskonałym zdrowiem, to właściwie nie ma przeciwwskazań, aby od czasu do czasu urozmaicić jego jadłospis pyszną przekąską. Jakie przysmaki dla starszego mruczka warto kupić?

Przysmaki dla starszych kotów i ich właściwości


W sklepach zoologicznych znajdziemy różnego rodzaju przysmaki dla starszych kotów, w tym te o właściwościach prozdrowotnych, poprawiających kondycję lub wspomagających niektóre funkcje organizmu. Dzięki nim nie tylko uatrakcyjnimy posiłki pupila, ale i wzbogacimy jego jadłospis o niezbędne składniki odżywcze.

Na rynku dostępne są między innymi przysmaki z dodatkiem witamin z grupy B oraz substancji pobudzających metabolizm i wspierających prawidłowe trawienie. Znajdziemy także smakołyki wzbogacone o glukozaminę i chondroitynę, składniki wzmacniające stawy oraz więzadła. Niezwykle cenne dla kotów w podeszłym wieku są również przekąsi z substancjami wspierającymi drogi moczowe oraz układ krążenia. Dużą popularnością cieszą się także smakołyki dbające o higienę jamy ustnej, świeży oddech oraz kondycję zębów i dziąseł.

Jakie powinny być przysmaki dla starszego kota?


Biorąc pod uwagę, że starsze koty często borykają się z różnymi dolegliwościami, powinniśmy zawsze dobierać przysmaki pod kątem ich indywidualnych potrzeb. Mruczki mające problemy z uzębieniem docenią przysmaki o miękkiej konsystencji, których nie będą musiały rozgryzać. Doskonale dla nich sprawdzą się, na przykład smakołyki w formie past. Koty w podeszłym wieku bywają także niejadkami, a to z uwagi na osłabione zmysły węchu oraz smaku. Przekąski dla nich przeznaczone powinny być zatem wyjątkowo atrakcyjne, to znaczy smakowite i aromatyczne.

Wybierając przysmaki dla starszego kota, pamiętajmy aby był on jak najbardziej naturalny i nieprzetworzony. Unikajmy produktów zawierających konserwanty i sztuczne polepszacze smaku. Dodatek tego typu substancji z pewnością nie posłuży mruczkowi. Jeśli nasz pupil cierpi na nietolerancję lub alergię pokarmową, sięgnijmy po przysmaki hipoalergiczne. Na pewno znajdziemy je w dobrych sklepach zoologicznych. W ich skład wchodzą wyłącznie bezpieczne i lekkostrawne elementy, niepowodujące uczulenia.

↓ PRZYSMAKI DLA STARSZEGO KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

2 komentarze:

  1. Ja mojemu kocikowi specjalnie kupuję przysmaki dla kotów niewychodzących z domu, bo inaczej już by mi utył :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiedzieć! Choć mój kot nie jest jeszcze seniorem, będę miała te wskazówki na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia