s

środa, 31 stycznia 2018

Dlaczego kot łysieje?


Linienie domowych mruczków nie jest niczym szczególnym. Każdy koci właściciel musi przyzwyczaić się do tego, że pewną ilość sierści zwierzaki te gubią o każdej porze roku. Gdy jednak nadmiar włosów pozostawionych na meblach bądź na kocim posłaniu robi się niepokojący, koniecznie zbadać powinniśmy ten problem. Za łysieniem zwierzaka stać może wiele różnych przyczyn.


Problemy ze zdrowiem a nadmierna utrata sierści


Szukając powodów kociego łysienia, w pierwszej kolejności wykluczyć powinniśmy te natury medycznej. Jeśli zauważymy na ciele zwierzaka miejsca z wytartą sierścią, koniecznie zwróćmy się do weterynarza.

Jedną z częstych przyczyn kociego łysienia jest inwazja pasożytów. Kleszcze, pchły, wszy czy roztocza mogą zmuszać kota do intensywnego drapania się, a przez to, do niszczenia futra i ranienia skóry. Objawy takie często towarzyszą też infekcjom grzybiczym oraz alergiom. Te ostatnie wywołane mogą zostać przez niewłaściwą dla danego kota dietę, kurz, pyłki, ukąszenia owadów bądź stosowane leki. Za nadmiernym łysieniem kryć może się też cukrzyca, problemy z tarczycą bądź zaburzenia na tle hormonalnym. Również koty cierpiące na artretyzm lizać mogą się tak intensywnie, że doprowadzać będzie to do problemów z sierścią i do zmian skórnych. W każdym wspomnianym wypadku właściwą diagnozę pomoże nam postawić lekarz. Chcąc wykluczyć pasożyty, prewencyjnie stosować powinniśmy jednak odpowiednie środki przeciw pchłom i kleszczom. W przypadku alergii pokarmowych niezbędnie będzie zaś wprowadzenie prostej wykluczającej diety.

↓ ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓Wpływ niewłaściwej diety na kondycję kociej sierści


To, co trafia do kociej miski, bezpośrednio odbija się na zdrowiu naszych domowych pupili. Jeśli chcemy więc, by zwierzak czuł się i wyglądał dobrze, karmić musimy go pełnowartościowym pożywieniem. Dostępne na rynku kocie specjały różnią się od siebie pod względem jakości. Przed zakupem suchego jedzenia bądź puszki warto więc poświęcić chwilę czasu na wnikliwe przestudiowanie etykiety. Główną wytyczną powinno być tu poszukiwanie takich kocich dań, które bazują na składnikach w pełni naturalnych oraz wolne są od sztucznych konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. W przypadku kotów niezwykle ważne jest też to, by podstawę ich żywieniowych specjałów stanowiło mięso. Jakby nie było, niedobór białek jest jedną z częstych przyczyn kocich problemów z włosami.

Szukając karm troszczących się o kocią sierść, sprawdzić powinniśmy, czy wybierane przez nas propozycje bogate są w witaminy z gruby B oraz w kwasy omega-3 i omega-6. Dobrym źródłem tych ostatnich jest też olej z dorsza bądź z łososia, który to podawać możemy w postaci suplementu uzupełniającego podstawową dietę.

↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA KOTA ↓Behawioralne przyczyny kociego łysienia


Koty z trudem znoszą zmiany zachodzące w ich najbliższym otoczeniu. Zniknięcie, któregoś z dotychczasowych lokatorów, pojawienie się nowego zwierzaka w domu, zmiana miejsca zamieszkania, a nawet pewne, zdawać by się mogło bardzo subtelne nowości, nie jednego pupila potrafią wyprowadzić z równowagi. Kocią reakcją na stres często bywa nadmierne wylizywanie sierści – zwierzaki te właśnie w ten sposób rozładowują napięcie. Koty na toaletę swą w trakcie doby przeznaczają sporą ilość czasu. Jeśli jednak „porządkowanie” futra zajmuje je tak bardzo, że tracą one zainteresowanie zabawą, a nawet jedzeniem, sprawa staje się niepokojąca. Gdy dodatkowo w kocim futrze zauważamy przetarcia, a na skórze rany, wiadomo, że objawów tych nie powinniśmy lekceważyć. W przypadku zwierzaka zdrowego, a więc przebadanego u weterynarza i odżywiającego się zdrowo, prześledźmy najbliższe kocie otoczenie i postarajmy się wyeliminować mogące wywoływać stres bodźce.

↓ KARMY DBAJĄCE O SIERŚĆ I SKÓRĘ KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia