s

piątek, 12 stycznia 2018

Jaką mokrą karmę wybrać dla kota?


Żywienie kotów suchą karmą w ostatnich latach stało się standardem. Właściciele mruczków cenią tego typu pokarmy za łatwość podawania i odpowiednią zawartość składników odżywczych, a i wśród samych zwierzaków nie brakuje zwolenników chrupiących granulek. Nie da się jednak ukryć, że taki model żywienia może nie sprawdzić się w przypadku wszystkich futrzaków. Świetną alternatywą dla suchej karmy jest pokarm wilgotny.


Dlaczego warto podawać kotu mokrą karmę?


Koty to obligatoryjni mięsożercy, doskonale przystosowani do spożywania pokarmu bogatego w białko zwierzęce. Nic więc dziwnego, że bardzo ważne miejsce w życiu futrzaków zajmują polowania. Swoistą nagrodą za osiągnięcie sukcesu łowieckiego jest konsumpcja zdobyczy, której istotnym elementem jest rozszarpywanie ciała ofiary. Warto zwrócić także uwagę na to, że dzikie koty spożywają nie tylko samą tkankę mięśniową, ale też wnętrzności. Z kolei pokarm roślinny nie ma dla nich dużej wartości, choć bywa zjadany np. jako naturalny środek leczniczy. Dziedzictwem pustynnej przeszłości futrzaków jest natomiast ich niechęć do wody – zwierzaki są przystosowane do czerpania jej przede wszystkim z pokarmu. Wszystkie te czynniki musimy wziąć pod uwagę, kiedy planujemy jadłospis dla pupila. Co przemawia za tym, by włączyć do menu zwierzaka mokrą karmę? Pożywienie w postaci mięsnych kawałków jest z pewnością bardziej zbliżone do naturalnych kocich przekąsek niż sucha karma. Mruczki mogą spożywać je zatem w swój ulubiony sposób, który przypomina konsumpcję ofiary. Na uwagę zasługuje również korzystny skład takich specjałów, a zwłaszcza wysoka zawartość białka, a ograniczona – węglowodanów. Serwując pupilowi wilgotne pożywienie, możemy więc w pewnym stopniu odtworzyć jego naturalne menu. Mokre pokarmy, ze względu na swoją konsystencję i zapach, są dla wielu zwierzaków też dużo bardziej atrakcyjne niż suche przekąski. Często wyjątkowo wybredne futrzaki szybciej i chętniej akceptują tego typu karmy. Ogromną zaletą mokrych pokarmów jest ponadto wysoka zawartość wody (około 80%). Kotom, spożywającym wilgotne pożywienie, nie grozi niedobór wody, a co za tym idzie – są one mniej narażone na choroby nerek i układu moczowego. Dużą zaletą takich pokarmów jest również ich naturalność i niski stopień przetworzenia – zazwyczaj nie zawierają one szkodliwych dodatków ani konserwantów.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Jaką mokrą karmę wybrać dla kota?


Wybór mokrej karmy dla kota w dużej mierze zależy od tego, czy chcemy, by była ona podstawą diety pupila, czy raczej smacznym dodatkiem. W pierwszym przypadku musimy poszukać karmy pełnoporcjowej, w drugim natomiast pokarmu uzupełniającego. Zawsze warto dokładnie przestudiować skład pożywienia. Nie ulega wątpliwości, że głównym składnikiem pokarmu powinno być mięso – im wyższa jego zawartość, tym lepiej. Godne polecenia są karmy całkowicie pozbawione zbóż. Z powodzeniem możemy serwować pupilowi pokarmy z dodatkiem owoców bogatych w przeciwutleniacze i ekstraktów roślinnych – będących źródłem inuliny wspomagającej odporność. Nie bez znaczenia są też żywieniowe preferencje naszego mruczącego podopiecznego. Mokre pokarmy dla kota dostępne są w wielu smakach, dlatego z pewnością każdy zwierzak znajdzie coś dla siebie. Aby jednak dieta futrzaka nie była monotonna, warto korzystać z różnych wariantów smakowych pożywienia.

O czym pamiętać, podając kotu mokrą karmę?


Na smakowitość mokrej karmy niebagatelny wpływ ma jej odpowiednie przechowywanie. Warto pamiętać, że tego typu specjały łatwo ulegają zepsuciu, dlatego nie nadają się do długiego przetrzymywania. Wilgotne pokarmy po otwarciu zawsze powinniśmy umieścić w lodówce, w szczelnym pojemniku. Nie należy jednak przechowywać ich dłużej niż 3 dni. Nie bez znaczenia jest też sam sposób serwowania mokrej karmy. Nie najlepszym pomysłem jest podawania kotu pożywienia bezpośrednio wyjętego z lodówki – powinno mieć ono temperaturę pokojową. Pokarm będzie bardziej aromatyczny, jeśli lekko go podgrzejemy. Jeżeli nasz futrzak dotychczas otrzymywał jedynie suche przekąski, mokrą karmę musimy wprowadzać do jego jadłospisu stopniowo, początkowo mieszając ją z dotychczasowym pożywieniem. Nie należy bać się łączenia różnych sposobów żywienia i kulinarnych eksperymentów. Czemu nie wzbogacić mokrej karmy o aromatyczny sos lub nie połączyć z chrupiącymi suchymi granulkami? Nie zapominajmy, że koty, które jedzą wyłącznie wilgotny pokarm, powinny regularnie otrzymywać przysmaki dentystyczne wspomagające higienę zębów i redukujące osad nazębny.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

4 komentarze:

 1. A co uważacie o karmach Purina? Mój kot je tylko takie.

  OdpowiedzUsuń
 2. A jaki jest najlepszy stosunek karmy suchej do karmy mokrej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adrianno,

   Niestety nie ma na to pytanie jednej, dobre odpowiedzi. Niektórzy właściciele całkowicie rezygnują z podawania mokrej karmy lub podają ją tylko okazjonalnie. Zbyt duża ilość mokrego pokarmu może (choć nie musi) wywoływać biegunki u kota. Wszystko zależy też od tego jak dużo pije Twój kot?

   Usuń
 3. Karmy Purina, to dobry wybór :-)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia