s

wtorek, 9 października 2018

Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?


Co robić, gdy nasz kot traci apetyt i nie chce jeść? Przyczyn takiego stanu rzeczy może byś wiele, począwszy od tak błahych, jak zabrudzona miseczka, po dużo poważniejsze dolegliwości zdrowotne. Najważniejsze w takiej sytuacji jest ustalenie podłoża problemu. Pamiętajmy, że przedłużająca się głodówka może poważnie zagrozić życiu zwierzaka, dlatego nie zwlekajmy z podjęciem odpowiednich kroków.


Choroba a brak apetytu u kota


Jak już wspomnieliśmy niechęć do jedzenia u kota » może być objawem wielu poważnych dolegliwości. Jeśli poza tym zaobserwujemy także inne symptomy, takie jak utrata masy ciała, pogorszenie się stanu skóry i sierści, biegunka lub wymioty, koniecznie zabierzmy pupila do weterynarza. Brak apetytu u kota może być, na przykład objawem schorzeń w obrębie jamy ustnej kota. W grę wchodzą bóle zębów, stany zapalne dziąseł oraz ropnie. Na tym jednak lista się nie kończy.

Częstą przyczyną kocich głodówek są także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zwykle towarzyszą im wymioty, biegunka lub zatwardzenie, wzdęcia oraz ogólne osłabienie organizmu. Tego typu objawy mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, zapaleniu jelita bądź trzustki albo inwazji pasożytów wewnętrznych. Inna przyczyną braku apetytu są zaburzenia czynności nerek. To poważne schorzenie zagrażające życiu naszego pupila, bądźmy wiec wyczuleni na objawy, takie jak zwiększone łaknienie, częstsze oddawanie moczu, osłabienie, apatia, wymioty oraz szybka utrata wagi.

Dlaczego kot nie chce jeść?


Oczywiście przyczyn, dla których, nasz mruczek nie chce jeść może być znacznie więcej. Choroby to nie jedyne z nich i jeśli tylko uda nam się je wykluczyć, powinniśmy szukać dalej, tym razem w otoczeniu zwierzaka. Zdarza się, że mruczek nie chce jeść, ponieważ pokarm, który mu serwujemy nie jest dostatecznie świeży. Pamiętajmy, że koty to zwierzaki ceniące sobie czystość i higienę. Na toalecie i czyszczeniu własnego futerka spędzają całe godziny i niechętnie korzystają z brudnych kuwet. Z jedzeniem jest tak samo. Zleżały i nieświeży pokarm wydziela aromat, który skutecznie zniechęca kota do jedzenia.

Warto także zwrócić uwagę na stan miski pupila. Po każdym posiłku powinniśmy dokładnie umyć pojemnik i usunąć z niego resztki pokarmu, bo wiele kotów odmawia jedzenia z zabrudzonych misek.

↓ MISKA DLA KOTA ↓Inna przyczyną braku apetytu u kota może być stres spowodowany zmianami zachodzącymi w jego otoczeniu. Remont, przeprowadzka lub nowy lokator, a nawet coś tak błahego jak zmiana karmy może na długo wytrącić zwierzaka z równowagi i odebrać mu apetyt.


Kocia głodówka – zagrożenia


Kiedy kot przestaje zaglądać do miski, to znak, że coś mu doskwiera. Niezależnie od przyczyny problemu, nie możemy tego lekceważyć i liczyć, że pupilowi w końcu samo przejdzie. Pamiętajmy, że koty to w gruncie rzeczy bardzo delikatne zwierzaki, a przedłużająca się głodówka wywiera prawdziwe spustoszenie w ich organizmie.

Nawet pozornie krótki, choćby i dwudniowy post może doprowadzić do fatalnego w skutkach stłuszczenia wątroby. Do schorzenia dochodzi, gdy organizm na skutek braku pożywienia zaczyna korzystać z rezerw energetycznych, głównie ze zgromadzonego tłuszczu. Niestety na skutek deficytu białka wątroba nie może prawidłowo przetwarzać tłuszczy, co prowadzi do jej stłuszczenia, a często także nieodwracalnego uszkodzenia.


Co robić, gdy kot nie ma apetytu?


Przede wszystkim jak najszybciej zabierzmy pupila do weterynarza. Jak już wspomnieliśmy, głodówka może być śmiertelnie niebezpieczna dla kota, więc nie ma czasu do stracenia. Jeśli weterynarz wykluczy podłoże chorobowe, poszukajmy przyczyn środowiskowych oraz behawioralnych. Po pierwsze zadbajmy o czystość kocich miseczek oraz jakość podawanego pupilowi pokarmu. Jeśli ostatnio zmieniliśmy mruczkowi karmę, spróbujmy podać mu tę poprzednią. Być może zmiana zaszła zbyt szybko i pupil nie jest zadowolony z nowego rodzaju posiłku. Powrót do tego, co dobrze znane i wypróbowane może przywrócić mu apetyt. Pamiętajmy też, że kot nie zje byle czego. Mruczki znane są z dosyć wyrafinowanego gustu kulinarnego, każdy z nich ma swoje własne preferencje i z pewnością nie zje czegokolwiek.


Sposoby na kota niejadka


Gdy kot mało je » albo nie chce jeść wcale, rozejrzyjmy się po jego otoczeniu. Upewnijmy się, że miska z jedzeniem stoi na właściwym miejscu. Jeśli przesunęliśmy ją dalej, na przykład w pobliże kuwety, to właśnie może być przyczyną problemu. Zadbajmy także o spokój zwierzaka. Jeżeli w domu zaszły ostatnio jakieś zmiany, postarajmy się, by były jak najmniej dotkliwe dla kota. Poświęćmy mu więcej uwagi, bawmy się z nim i nie szczędźmy pieszczot. Często to właśnie jest najlepszą receptą na wszystkie kocie problemu.

Poczytaj także o tym:

✔ Dlaczego kot nie chce jeść? KLIK »


↓ KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie:  © Lightspruch — stock.adobe.com

1 komentarz:

  1. Ja też pisałam na blogu co nieco o kocim jedzonku, ale z tym problemem się nie spotkałam. Mój kot nie je tylko karm, które mu nie smakują. Gdy zmieniłam karmę na zdrowszą - problemy się skończyły.
    Zapraszam do mnie: https://bolubiekoty.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia