s

środa, 24 września 2014

Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść?

Brak apetytu u kotów może mieć bardzo różne przyczyny. Niewielkie obniżenie łaknienia nie jest w zasadzie powodem do niepokoju, gorzej gdy zwierzak systematycznie omija miskę z daleka. Najgorzej jest, gdy niechęć do jedzenia przedłuża się w czasie. Trwająca dłużej niż 2-3 dni głodówka może skończyć się u kota nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. Kłopot w tym, że brak apetytu u kotów może mieć bardzo różne przyczyny.

Kot nie je, ponieważ nie jest głodny


Odnoszę wrażenie, że jest to najczęstsza przyczyna braku apetytu, czy też raczej rzekomego braku apetytu u kotów wychodzących. Poza domem mają wiele okazji, by coś przekąsić. Mogą zjadać upolowaną przez siebie zdobycz lub resztki ze śmietnika, albo stołować się u życzliwych sąsiadów.

Niewychodzące z domu futrzaki także mogą najadać się... serwowanymi im w ciągu dnia licznymi przysmakami (częściej) lub podkradanym ludzkim jedzeniem (rzadziej). Jeśli tak się dzieje, nie dziwmy się, że kręci nosem na karmę w misce.

Kot nie je, ponieważ karma jest nieświeża


Większość kotów unika zepsutego czy nawet lekko nieświeżego jedzenia. Nam kocia karma może wydawać się dobra, ale wyczulone zmysły naszego futrzaka podpowiadają mu, że jej jakość nie jest już doskonała.

Kot nie je, ponieważ karma im nie smakuje


Koty znane są ze swojej wybredności w jedzeniu. Moim zdaniem sami się do tej ich wybredności przyczyniamy, po prostu je rozpieszczając, ale to całkiem inna sprawa. W każdym razie, częstą przyczyną nagłej utraty apetytu u naszego futrzaka jest to, że serwowana  przez nas kocia karma mu nie smakuje. To, że jeszcze wczoraj my smakowała o niczym nie świadczy.

Muszę jednak uczciwie przyznać, że karma może kotu nie smakować, niezależnie od tego czy jest rozpieszczonym pupilkiem pana lub pańci. Szczególnie ta, której nigdy mu do tej pory nie podawaliśmy. A to już zależy od producenta, który nie trafił w kocie gusta lub od indywidualnych upodobań naszego futrzaka. Trzeba tu też dodać, że koty bardzo łatwo przyzwyczajają się do pożywienia, które stale im podajemy i jeśli damy im coś nowego, nie chcą tego jeść.

Kot nie chce jest, ponieważ jest mu gorąco


Zdarza się tak w letnie, upalnie dnie. Nie ma w tym nic niezwykłego. Przecież nam też nie chce się jeść podczas upałów.

Kot nie chce jeść, ponieważ jest prześladowany przez innego kota


Zdarza się tak, gdy pod jednym dachem żyją koty, które bardzo ze sobą rywalizują. Jeden z nich może być tak zdominowany przez drugiego, że po prostu boi się podejść do miski.

Kot nie chce jest, ponieważ jest zestresowany
Wiele kotów odmawia jedzenia, gdy są zestresowane. To zupełnie normalna reakcja. Sam stres u futrzaka może mieć natomiast różne podłoże: przeprowadzka do nowego mieszkania lub remont starego, nowy czworonożny lub dwunożny domownik, nasze niewłaściwe postępowanie wobec pupila, nasz wyjazd na wakacje i zostawienie kota pod opieką obcej osoby, itd.

Kot nie chce jeść ponieważ jest chory


Niestety utrata apetytu u kota może również sygnalizować jakieś problemy zdrowotne. Zarobaczenie, problemy z pilobezoarami, niedrożność jelit, zatrucie, choroby wirusowe – można by długo wymieniać wszystkie możliwe dolegliwości. Jedynie lekarz weterynarii jest wstanie prawidłowo zdiagnozować, co też naszemu pupilowi dolega.Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

2 komentarze:

  1. Czy przyczyną nie jedzenia kotów, może być stres wywołany remontami w mieszkaniu obok? Od chyba 2 tygodni nowi sąsiedzi robią remonty w mieszkaniu i trzęsą całą klatką, koty od kilku dni nie chcą jeść mokrej karmy, tylko chrupią trochę suchej...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja na szczęście nie mam takiego problemu :) Gdy mój kot widzi swoją karmę Naturest ni nie jest w stanie go powstrzymać :p

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia