s

wtorek, 23 października 2018

Tauryna w karmach dla kota


Koty uwielbiają polować na myszy ze względu na zawartą w ich tuszkach taurynę. Bez tego aminokwasu żaden koci organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Jeśli więc chcemy, by zwierzak nasz czuł się zdrowo i nie musiał wymykać się na polowania, zadbajmy o odpowiednie zbilansowanie jego diety. Gotowe karmy dla kota z tauryną są dobrym i wygodnym rozwiązaniem.


Dlaczego w kociej diecie nie może zabraknąć tauryny?


Tauryna to aminokwas niezbędny dla zachowania kociego zdrowia. Deficyty jego doprowadzić mogą do stłuszczenia wątroby, zwyrodnienia siatkówki, a nawet utraty wzroku, do zaburzeń rozwoju płodu i młodych kociąt oraz do poważnych problemów w funkcjonowaniu układu nerwowego i układu krążenia. Choć kot pozbawiony tauryny nie jest w stanie zachować dobrej kondycji, organizm jego aminokwasu tego nie potrafi w odpowiednich ilościach syntetyzować samodzielnie. Z tego właśnie powodu tauryna musi być pozyskiwana z zewnątrz, w postaci jedzenia. Dziko żyjące koty niedobory tauryny uzupełniają na własną łapę, spożywając zasobne w ten aminokwas mysie tuszki. U kotów niewyściubiających nosa z domu, niemożliwe jest takie samodzielne zbilansowanie diety. Również w przypadku kotów wychodzących zadbać powinniśmy jednak o to, by te taurynę otrzymały wraz z codzienną porcją jedzenia i nie były zmuszone polować na gryzonie.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓


Jakie dawki tauryny włączyć powinniśmy w kocią dietę?


Wspomniane już mysie tuszki zawierają bardzo dużą ilość tauryny, gdyż aż 7000 mg na 1000 gramów suchej masy produktu. Tauryna niemal zupełnie nieobecna jest w roślinach, niewiele jej znajduje się też w mleku i jajach. Dodatkowo okazuje się, że najbardziej zasobne w ten aminokwas podroby, owoce morza, ryby i mięso zawierają nie aż tak duże jego ilości. Przykładowo w tuńczyku z puszki jest 2500mg tauryny na 1000g produktu, w surowym mięsie drobiowym zaś 1100mg/1000g. Nawet więc, gdy kot nasz jest zwolennikiem diety BARF bądź gdy odżywia się  komercyjną karmą, zadbać musimy o suplementację.

W odpowiedzi na kocie potrzeby standardem stały się karmy dla kota z tauryną ». AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) zaleca, aby w mokrym kocim specjale tauryna zawarta była w ilości 2000mg/1000g suchej masy. W suchej karmie może być jej nieco mniej – 1200 mg. Warto więc czytać etykiety i sięgać po takie gotowe produkty, które w składzie swym zawierają jak najwięcej tego aminokwasu.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓Karma dla kota z tauryną – wybór produktu


Obecnie większość dostępnych na rynku kocich karm w składzie swym zawiera taurynę. Specjały takie są nie tylko korzystne dla kociego zdrowia, ale i, jak wykazują badania, są smaczniejsze i charakteryzują się wyższą strawnością tłuszczów i białek.[1]

Ciężarne kotki, młode kociaki i koci seniorzy potrzebują więcej tauryny niż dorosłe zwierzaki. W pożywieniu dedykowanym tym właśnie grupom aminokwasu tego jest więc nieco więcej. Wcale nie znaczy to jednak, że dorosłemu mruczkowi zaserwować powinniśmy menu malucha. Jeśli chcemy rozsądnie wzbogacić kocią dietę, sięgnijmy raczej po bonusowe wzbogacone w taurynę przysmaki.

Tauryna w karmach dla kota może pochodzić z produktów naturalnych, a więc z mięsa, ryb i owoców morza bądź może być syntetycznym dodatkiem. Najlepszym wyborem jest oczywiście takie kocie jedzenie, w którym spora ilość tauryny pozyskiwania jest wprost z żywnościowych produktów. Warto pamiętać jednak o tym, że w przeciwieństwie do wielu innych aminokwasów tauryna syntetyczna pod względem chemicznym nie różni się od tej naturalnej. Tauryna sztucznie pozyskiwana przyswajana jest więc równie dobrze, jak ta pochodząca z naturalnego źródła.

Jeśli domowego mruczka karmimy mięsem, dietę jego też uzupełnić powinniśmy tauryną w formie pasty, proszku bądź tabletek. Ciężko jest precyzyjnie ocenić, jaka ilość tauryny znajduje się w mięsie. Dodatkowo obróbka cieplna sprawia, że część tego cennego aminokwasu zostaje utracona. Zwłaszcza podczas gotowania ulega on wypłukaniu i pozostaje w wodzie.

Poczytaj więcej o :

✔ Taurynie dla kota KLIK »

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓

Sklep Telekarma
[1] http://www.felinologia.org.pl/tauryna-w-dietoprofilaktyce-oraz-dietoterapii-kotow-i-psow/

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Rawpixel.com - stock.adobe.com

2 komentarze:

  1. Ja muszę przyznać, że już nie wiem jakie karmy dla kota wybierać. Mój mruczek jest naprawdę bardzo wybredny!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie weterynarz przekonał do ponadawania kotu tauryny. Wybieram karmy, które są bogate w ten składnik.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia