s

wtorek, 17 lipca 2018

Tauryna dla kota


Komponując jadłospis dla mruczącego pupila, trzeba mieć na uwadze jego specyficzne potrzeby żywieniowe. Jak powszechnie wiadomo, koty to obligatoryjni mięsożercy, którzy niektóre niezbędne składniki mogą czerpać jedynie z pokarmu pochodzenia zwierzęcego. W diecie futrzaków szczególną rolę odgrywa tauryna. Jak wpływa na koci organizm i w jaki sposób dostarczać ją zwierzakowi?


Rola tauryny w żywieniu kotów


Tauryna to niebiałkowy aminokwas siarkowy, mający kluczowe znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju kotów. Związek ten pełni w organizmie futrzaków wiele istotnych funkcji. Tauryna odpowiada m.in. za pracę serca, ciśnienie osmotyczne, transport jonów, rozród, procesy immunologiczne, rozwój mózgu i siatkówki oka. Wykazuje również właściwości przeciwutleniające i chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Nie można pominąć ponadto roli tauryny w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów. Niestety, mruczki mają dość ograniczone możliwości samodzielnego syntezowania tauryny. Wynika to przede wszystkim z niskiej aktywności enzymu uczestniczącego w przemianach cysteiny. Futrzaki na drodze szlaków metabolicznych mogą wytworzyć najwyżej kilkanaście procent potrzebnej im tauryny. Resztę muszą przyjąć wraz z pożywieniem. Właśnie dlatego koci opiekunowie muszą zadbać o to, by dieta ich podopiecznych zawsze obfitowała w ten niezbędny aminokwas.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓
Źródła tauryny


Koty na wolności nie bez powodu gustują w gryzoniach. Tego typu preferencje mają swoje ścisłe uzasadnienie biologiczne. Myszy są dla futrzaków przede wszystkim doskonałym źródłem tauryny. Mruczki, które żywią się tego typu zdobyczami, nie są więc narażone na jej niedobory. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli samodzielnie układany menu dla pupila. Warto pamiętać, że tauryna znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Obfitują w nią przede wszystkim ryby (np. łosoś, tuńczyk). Sporo tauryny zawiera również mięso z indyka oraz wątróbka. Na zawartość tauryny w produktach niebagatelny wpływ ma obróbka technologiczna. Najwięcej aminokwasu znajdziemy w surowym mięsie. W pokarmach poddanych działaniu wysokie temperatury ilość aminokwasu jest znacząco zredukowana. W taurynę obecnie standardowo wzbogaca się gotowe pokarmy dla kotów. Zawsze należy jednak upewnić się, czy jej zawartość w wybranym produkcie jest optymalna dla naszego pupila. Przyjmuje się, że sucha karma powinna zawierać około 1000 mg tauryny/kg suchej masy, natomiast wilgotna – 2000 mg/kg suchej masy. Nie można zapominać, że długie przechowywanie pokarmu może spowodować ubytek tauryny. Z tego względu najlepiej serwować kotu świeże produkty, które można zużyć w krótkim czasie od ich zakupu.


Kiedy warto suplementować kotu taurynę?


Niedobór tauryny może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia kotów. Futrzaki, które nie otrzymują jej w wystarczającej ilości, mogą cierpieć z powodu chorób serca, oczu, problemów behawioralnych czy zaburzeń w rozrodzie. W niektórych przypadkach samo pożywienie może nie być w stanie pokryć kociego zapotrzebowania na taurynę. Suplementacja aminokwasu jest wskazana przede wszystkim przy domowej diecie, zwłaszcza gdy karmimy mruczka mięsem gotowanym. Tauryna jest ponadto jednym z najważniejszych dodatków przy żywieniu metodą BARF. Suplementy z aminokwasem należy również podawać zwierzakom, które z różnych powodów wykazują podwyższone zapotrzebowanie na taurynę. Są to przede wszystkim kociaki, seniorzy oraz kotki w czasie ciąży i laktacji. Także w okresach silnego stresu, spowodowanego np. zmianami w otoczeniu futrzaka lub udziałem w wystawach, warto rozważyć zastosowanie preparatu z aminokwasem. Tauryna sprawdzi się w dietoprofilaktyce chorób krążenia i wzroku u kotów predysponowanych do tego typu kłopotów. Specyfiki z jej dodatkiem mogą być też wykorzystane w trakcie terapii behawioralnej, u mruczków wykazujących zaburzenia zachowania.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓


Przysmaki dla kotów z tauryną


Dietę zwierzaka można wzbogacić o taurynę nie tylko przy pomocy odpowiednich suplementów. Świetnym rozwiązaniem mogą być również przekąski funkcjonalne dla kotów. Są one nie tylko wartościowe dla kociego organizmu, ale też bardzo smakowite – a co za tym idzie chętnie zjadane przez mruczki. Przysmaki dla kota z tauryną często zawierają także inne związki, które korzystnie oddziałują na zdrowie zwierzaków. Możemy więc precyzyjnie dopasować je do aktualnych problemów pupila. Tauryna znajduje się m.in. w smakołykach uspokajających, zwiększających odporność oraz poprawiających stan sierści.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia